Հասարակություն 16:12 25/10/2014
Պենտագոնի մամուլի խոսնակ, փոխծովակալ Ջոն Կիրբին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետության» դեմ ԱՄՆ-ի և միջազգային կոալիցիայի օդային հարվածները հանգեցրել են վերջիններիս շարքերում զգալի կորստի և ստիպել են փոխել մարտավարությունը: Այս մասին հայտնում է «Իտար-տասս»-ը:
«Մենք հավատում ենք, որ մեր ռազմավարությունն աշխատում է: Կոալիցիան շարունակում է ուժեղանալ: Այդ գործողությունները ուղղակի ազդեցություն ունեն ԻԼԻՊ-ի վրա: Մենք հստակ գիտենք, որ ազդել ենք նրանց վրա»,-ասել է Պենտագոնի ներկայացուցիչը՝ ավելացնելով, որ իսլամիստները կորցնում են եկամտի աղբյուրները, շտաբերը, ֆինանսավորումը, վարժանքների համար նախատեսված ճամբարները, զենք-զինամթերքը ու տրանսպորտը:
«Նրանք կորցրել են հարյուրավոր զինյալների, ազատ շարժվելու հնարավորությունը»,-նշել է Կիրբին՝ հիշեցնելով, որ Իրաքում օդային գործողությունները սկսվել էին օգոստոսի 8-ից:
«Գրեթե երեք ամիս է անցել առաջին օդային հարվածներից: Երբ մենք նոր էին սկսում, արդեն հայտարարել էինք, որ այն տևելու է տարիներ: Դա կլինի երկար և բարդ»,-ընդգծել է փոխծովակալը՝ նշելով, որ իսլամիստներն այս ընթացքում փոխել են իրենց մարտավարությունը:
«Դա չի նշանակում, որ նրանք պարտություն են կրել: Նրանք մինչև հիմա փորձում են տարածքներ գրավել: Մենք պետք է պատրաստ լինենք ամեն ինչի, նույնիսկ նրան, ինչ կարող է ստացվել իրենց մոտ: Սակայն դա չի նշանակում, որ նրանք հաղթել են»,-եզրափակել է Կիրբին:

Society 16:40 25/10/2014
Iraqi Forces have slowed in advancing on the Iraqi town of Bayji, where a major oil refinery has been caught in the fighting with the Islamic State (IS), Pentagon Spokesman Rear Adm. John Kirby said, according to RIA Novosti.
"The Iraqi Security Forces that are advancing on Bayji have been slowed significantly in the last few days, some because of weather, but by-and-large more because of this defensive depth that ISIL [the Islamic State of Iraq and the Levant] has put around Bayji in terms of IED [improvised explosion devices]," Kirby stated Friday during a press briefing.
He noted the Iraqis have had to clear fifty or more IEDs laid by Islamic State (IS) fighters in and around the town of Bayji.
Kirby admitted the Iraqi forces are still in need of additional training, military hardware and advanced intelligence for them to make significant advancements on towns like Bayji and complete a major invasion into IS territory.
"They are not ready for a major counter offensive right now," Kirby said.
Still, Kirby noted, Iraqi forces were making small gains in confronting IS forces.
Earlier this week, the US and coalition forces announced they struck IS positions just south of the Bayji oil refinery. Two other strikes destroyed IS vehicles and equipment.
The slowed advancement come at a time when the US Treasury officials are saying the Islamic State is bringing in nearly $1 million a day in oil revenue.