Հասարակություն 14:00 01/11/2014
Իլհամ Ալիևի կառավարությունը կարող է թիրախ դառնալ «Իսլամական պետության»՝ մարտերում թրծված ջիհադականների համար
Սիրիայում «Իսլամական պետություն» իսլամիստական խմբավորմանը միացել են հարյուրավոր ադրբեջանցիներ: Կա վտանգ, որ նախագահ Իլհամ Ալիևի վարչակազմը կարող է մի գեղեցիկ օր թիրախ դառնալ մարտերում փորձ ձեռք բերած այս ջիհադականների համար: Մի քանի հայտնի զինյալներ, որոնք ներկայումս կռվում են Սիրիայում, արդեն սկսել են բանավոր մեղադրանքներ հղել Ալիևի կառավարությանը՝ երկրում կոռուպցիայի ու ապակրոնականացման համար: Այս մասին հայտնում է «EurasiaNet» ամերիկյան կազմակերպության կայքում հրապարակված հոդվածը:
Ըստ աղբյուրի՝ Ադրբեջանը գրավիչ թիրախ է թվում «Իսլամական պետության» ջիհադականների համար: Սա աշխարհում այն եզակի երկրներից մեկն է, որտեղ բնակչության մեծամասնությունը շիադավան են, իսկ «Իսլամական պետությունը» մոլի հակաշիական է:
Ինչպես նշված է նյութում, ներկայումս ոչ մի հավաստի տվյալ չկա Ադրբեջանում սալաֆիականների քանակի առնչությամբ, սակայն նրանց առկայությունը համեմատաբար զգալի է երկրի հյուսիսային շրջաններում, մայրաքաղաք Բաքվում ու Սումգայիթում:
Հոդվածագրի կարծիքով՝ սալաֆիականության աճին Ադրբեջանում նպաստում են մի քանի գործոններ: Այսպես, առաջին հերթին՝ սովետական աթեիզմի ժամանակահատվածում շիաների ավանդական սկզբունքների հասկացությունն աղավաղվել էր: Բոլշևիկները ստեղծել էին հոգևոր դատարկություն և ակամայից հող էին նախապատրաստել կոմունիստական հասարակարգի փլուզումից հետո ավելի ծայրահեղական կրոնական համոզմունքների ծագման համար:
Բացի այդ, սալաֆիականության տարածմանը խթանում էր նաև հակաիրանյան քաղաքականությունը, որն էլ վարում էին 1990-ից ի վեր Ադրբեջանը ղեկավարող առաջնորդները: 1990-2000-ականներն Ադրբեջանի իշխանությունները պատճառներ չէին տեսնում սալաֆիականների դեմ միջոցներ կիրառելու համար: Նրանք սալաֆիականության տարածումն առողջ հակակշիռ էին համարում Ադրբեջանում Իրանի ազդեցության ներթափանցմանը:
Հեղինակը կարծում է, որ այն ժամանակ, երբ իրանամետ շիաները բաց քննադատություններ էին հղում Ալիևի վարչակազմին, Ադրբեջանում սալաֆիականները կառավարությանը լոյալ էին և քաղաքականապես ակտիվ չէին:
Համաձայն աղբյուրի՝ ներկայումս Ադրբեջանի իշխանությունները պոտենցիալ սպառնալիք են զգում սալաֆիականներից, սակայն ներկա դրությամբ այդ խնդիրը լուծելն ավելի բարդ է, քան դա կարող էր և լինել 10 տարի առաջ:
Հեղինակի խոսքերով՝ Ադրբեջանի իշխանությունները վերջին տարիներին դաժանորեն հետապնդում էին քաղաքացիական հասարակության անկախ լրագրողներին և ակտիվիստներին: Այս բռնաճնշումները բավականին ուժեղացել են հենց 2014-ին:
Բաքուն ժամանակ առ ժամանակ կոնֆլիկտ է ունենում ԱՄՆ-ի ու ԵՄ-ի հետ, մասնավորապես՝ Գերմանիայի՝ պնդելով, թե Արևմուտքը «երկակի չափանիշներ» է օգտագործում մարդու իրավունքների բնագավառում: Համանման քաղաքականությունը միայն թուլացրել է Բաքվի ունակություններն առավել լուրջ սպառնալիքներին դիմակայելու տեսանկյունից,- նկատում է հեղինակը:

Region 14:21 01/11/2014
Hundreds of Azerbaijanis are known to have joined Islamic State (IS) forces in Syria. Concern is starting to build that these battle-hardened jihadists could one day set their sights on challenging President Ilham Aliyev’s administration in Azerbaijan. Some prominent militants now fighting in Syria, have already started verbally attacking the Aliyev government for its secularism and corruption, reads the article, published on the site of the US organization “EurasiaNet”.
The article reads that, Azerbaijan would seem to make an attractive target for IS jihadists. It is one of the few countries in the world with the Shia Muslim majority population, and the IS is virulently anti-Shia.
As it is noted in the article there’s no credible data exist on the number of Salafis in Azerbaijan today, but their presence is relatively strong in the Sunni-majority northern parts of the country, the capital city of Baku and the town of Sumgait.
The author writes that several factors explain the rise of Salafism in Azerbaijan.
First, the long legacy of official Soviet atheism warped the popular understanding of traditional Shia tenets. The Bolsheviks created a spiritual void and inadvertently paved the way for more extreme religious beliefs to fill it once the communist system collapsed.
According to the article, the rise of Salafism was also promoted by the Anti-Iranian policy of the Azerbaijani leaders since 1990s.
Throughout the 1990s and early 2000s, Azerbaijani authorities saw no reason to take action to check the spread of Salafism. If anything, they saw its proliferation as a healthy counterbalance to Iran’s efforts to export its influence to Azerbaijan.
According to the author, while pro-Iranian Shia elements have been openly critical of the Aliyev administration, Salafis in Azerbaijan have tended to emphasize loyalty to the government and have shied away from political activism.
It is noted in the article that nowadays Azerbaijani authorities felt the potential threat from the Salafis. But the solution of this problem is now much harder than it would have been ten years ago.
According to the author, the Aliyev administration in recent years has ruthlessly persecuted independent journalists and civil society activists, and the pace and scope of its crackdown has intensified in 2014. Over the same period, Baku has occasionally clashed with the United States and European Union, in particular Germany, over what Azerbaijani officials contend are the West’s “double standards” on human rights. These policies merely weaken Baku’s ability to address its most serious security threat, the author notes.