Հասարակություն 15:30 22/12/2014
Beeline-ը Երևանի քաղաքապետարանի և Մանկական զարգացման հիմնադրամի հետ համատեղ հայտարարում են Երևանի թիվ 109 մանկապարտեզում և Ֆ.Նանսենի անվան համար 150 հիմնական դպրոցում «Beeline երեխաների զարգացման անկյունների» բացման մասին։ Բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի զարգացման և ներդրումային ծրագրերի վարչության պետ Արմեն Հարությունյանը, Հայաստանում Beeline-ի Գլխավոր Տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը, Մանկական զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Լուսինե Սիմոնյանը և այլ հյուրեր։ Այա մասին հայտնում է «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
«Beeline երեխաների զարգացման անկյուններ»-ը բացվել են «Գիտելիք հանուն բարեկեցության» ծրագրի շրջանակում, որի նպատակն է խթանել ներառական կրթության զարգացումը Հայաստանի մարզերում և Երևանում։
Երեխաների զարգացման համար նախատեսված անկյունները զինվել են հատուկ զարգացնող խաղերով և գրականությամբ, երեխաներին տրամադրվել են Մանկական զարգացման հիմնադրամի կողմից արտադրված զարգացնող խաղալիքներ։
«Beeline»-ը ողջունում և կարևորում է այն ծրագրերի իրականցումը, որոնք օգնում են երեխաներին և երիտասարդներին փոխել իրենց կյանքը դեպի ավելի լավը։ Համոզված եմ, որ ամանորյա տոների նախաշեմին այս վառ և լուսավոր կենտրոնների և մեր ուշադրության շնորհիվ մեզ կհաջողվի երեխաներին փոխանցել մեր սերն ու ջերմություն», - նշել է Հայաստանում Beeline-ի Գլխավոր Տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը։
«Մանկական զարգացման հիմնադրամը» կարևորում է ներառական կրթության զարգացումը և կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխաների ներառումը։ Ներառումը բավականին նուրբ ու աշխատատար գործընթաց է, որի մեջ պիտի ներգրավել հասարակության տարբեր շերտերի՝ երեխաների, ծնողների, մասնագետների, հասարակական և պետական սեկտորի ներկայացուցիչների։ Հատկանշական է, որ մեր գործընկեր Beeline-ը կարևորում է նման ծրագրերի նախաձեռնումը և խթանում է դրանց իրականացումը հատկապես մարզերում, իսկ նման ծրագրերը փոխում են հասարակության վերաբերմունքը մարդկանց առանձնահատկությունների նկատմամբ»,-ասել է Մանկական զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Լուսինե Սիմոնյանը։
«Գիտելիք հանուն բարեկեցության» ծրագիրը մեկնարկել է 2014թ-ի սեպտեմբերի 10-ին։ Ծրագրի շրջանակում Արարատի մարզի Այնթափ համայնքի մանկապարտեզում և Նոր Խարբերդի թիվ 2-րդ դպրոցում ևս բացվել են «Beeline երեխաների զարգացման անկյուններ»։ Ընտրված 6 կրթական հաստատությունների ավելի քան 40 մասնագետ անցնել է վերապատրաստման բարձրակարգ դասընթացներ և խորհրդատվություն։ Նշված կրթական հաստատություններում սովորում են կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող մոտ 150 երեխա։ Ընդհանուր առմամբ, ծրագրի անմիջական շահառուների քանակն է ավելի քան 500 երեխա և մասնագետ։

Общество 18:32 22/12/2014
Beeline, совместно с мэрией Еревана и Фондом детского развития, объявляет об открытии «Уголков детского развития» в ереванском детском саду №109 и в основной школе №150 им. Ф.Нансена. Об этом сообщает пресс-служба компании.
На торжественной церемонии открытия «уголков» присутствовали руководитель департамента развития персонала и инвестиционных программ мэрии Еревана Армен Арутюнян, Генеральный директор Beeline в Армении Андрей Пятахин, директор Фонда детского развития Лусине Симонян.
«Уголки детского развития Beeline» открылись в рамках программы «Знания во имя процветания», цель которой – способствовать развитию инклюзивного образования в областях Армении и в столице. Центры детского развития были оснащены специальными развивающими играми и литературой, подготовленной сотрудниками Фонда детского развития.
«Beeline придает особую важность программам, которые помогают детям и молодежи изменить свою жизнь к лучшему. Уверен, что накануне новогодних праздников, благодаря этим светлим и ярким центрам, нам удастся передать детям нашу любовь и теплоту, а самое главное, помочь малышам с особыми потребностями максимально быстро интегрироваться в общество», – отметил Генеральный директор Beeline в Армении Андрей Пятахин.
«Фонд детского развития считает очень важным развивать инклюзивное образование и вовлекать детей, нуждающихся в особых условиях. Это довольно тонкий и трудоемкий процесс, в который нужно вовлекать представителей различных слоев общества – детей, родителей, специалистов, представителей общественных и государственных секторов. Подобные программы меняют отношение общества к особенностям людей», – сказала директор Фонда детского развития Лусине Симонян.
Отметим, что программа «Знания во имя процветания» стартовала 10 сентября 2014 года. В рамках программы в детском саду и в школе №2 общины Айнтап Араратской области были открыты «Уголки детского развития Beeline», а в городе Горис был осуществлен проект под названием «Сегодняшний мир глазами детей». Более 40 специалистов из выбранных учреждений прошли высококачественные учебные курсы и консультацию. В отмеченных образовательных учреждениях учатся 150 детей, нуждающихся в особых условиях. В общей сложности, число бенефициаров программы – детей и специалистов – превышает 500.