Հասարակություն 13:25 02/03/2015
Դեռևս նախորդ տարվա նոյեմբերին Հայաստանի 1067 բնակչի 40 տոկոսի կարծիքով, եռյակը մոտ ապագայում դատապարտված է եղել փլուզման, 25 տոկոսն էլ կարծել է, որ եռյակի կազմակերպած հանրահավաքները գնալով կդառնան ավելի սակավաթիվ: 20 տոկոսն այն կարծիքին է եղել, որ եռյակը կշարունակի պարբերաբար հանրահավաքներ կազմակերպել, 11 տոկոսն էլ՝ հանրահավաքների արդյունքում իշխանությունները բանակցություններ կվարեն եռյակի հետ և եռյակին կառաջարկվի իշխանական լծակներ: 9 տոկոսի կարծիքով, բազմամարդ հանրահավաքները կստիպեն իշխանությանը հրաժարական տալ, իսկ ըստ 6 տոկոսի՝ հանրահավաքների արդյունքում իշխանությունները բանակցություններ կառաջարկեն, սակայն եռյակը կﬔրժի: Այս տվյալները ստացվել են «Գելլափ Ինթերնեյշնլ Ասոցիացիայի» Հայաստանի ներկայացուցչության անցկացրած սոցհարցումների արդյունքում: Հետազոտությունը կրում է «Ընդդիմադիր Ըլնեմ…» վերնագիրը: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հետազոտության արդյունքները ներկայացրեց «Գելլափ Ինթերնեյշնլ Ասոցիացիայի» Հայաստանում ներկայացուցչության տնօրեն Արամ Նավասարդյանը:
Հետազոտության ընթացքում դեմ առ դեմ հարցմանը մասնակցել է 1067 քաղաքացի Երևանից և մարզերից: Հարցումն անցկացվել է 2014 թ. նոյեմբերի 20-­27-ը:
«Սկզբում ցանկանում էինք դեկտեմբերի վերջին հրապարակել մեր հետազոտության արդյունքները, սակայն այդ ժամանակ քաղաքական բուռն զարգացումներ էին տեղի ունենում: Որպեսզի հետագայում չլինեինք թիրախ, որ ինչ-որ ձևով ազդեցիկ արդեն նախկին եռյակի գործունեության վրա, չհրապարակեցինք»,- ասաց նա:
Պատասխանելով մեկ այլ հարցի՝ «Ըստ Ձեզ, Ընդդիմադիր Եռյակում ներգրավված կուսակցություններից ո՞րն է հանդիսանում գաղափարական լիդեր, ֆինանսական լիդեր», ստացվել է հետևյալ պատկերը.
«Ի՞նչ եք կարծում, Ընդդիմադիր Եռյակում ներգրավված ուժերը ունակ կլինեն ձևավորել ավելի լավ կառավարություն և բարելավել երկրի իրավիճակը»

Общество 16:28 02/03/2015
Жители Армении еще в ноябре 2014 года прогнозировали распад «тройки» непровластных политических сил РА. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщил директор представительства компании «GALLUP International association» в Армении Арам Навасардян, представляя результаты проведенных соцопросов.
Так, в опросе, который проводился 20-27 ноября 2014 года, приняли участие 1067 жителей Еревана и областей Армении.
При этом 40% респондентов заявили, что в скором будущем «тройка» распадется, еще 25% опрошенных отметили, что постепенно число участников митингов «тройки» пойдет на убыль. А 20% заявили, что «тройка» периодически будет организовывать митинги. По мнению 11%, в результате митингов власти пойдут на переговоры с «тройкой», которой будут предложены рычаги власти.
Кроме того, 9% опрошенных заявили, что митинги «тройки» заставят власти уйти в отставку, 6% придерживались мнения, что непровластные политические силы откажутся от переговоров с властью.
При этом 61% респондентов выразили мнение, что финансовым лидером «тройки» является партия «Процветающая Армения», 35% считают, что эта партия является также идейным лидером. Около 15% опрошенных идейным лидером «тройки» считают партию «Армянский национальный конгресс» (АНК), 9% – партию «Наследие».