Հասարակություն 11:18 06/03/2015
Սիրիայում սպանվել է «Ալ-Կաիդայի» տեղական թևի` «Ջաբհաթ Ալ-Նուսրայի» բարձրաստիճան հրամանատար Աբու Համամ Ալ-Շամին:
Ինչպես հայտնում է Reuters գործակալությունը, պայթյունը որոտացել է միջազգային կոալիցիայի օդուժի հարվածի հետևանքով, որն իրականացվել է Իդլիբ նահանգում: Այնտեղ տեղի էր ունենում խմբավորման բարձրաստիճան պաշտոնյաների հանդիպումը:
Կոալիցիայի մամուլի խոսնակը, սակայն, հայտարարել է, որ վերջին 24 ժամում իրենք Իդլիբում հարվածներ չեն իրականացրել:
Աբու Համամ Ալ-Շամին մասնակցել էր Աֆղանստանում, Իրաքում և Սիրիայում իսլամիստների վարած պատերազմներին:
Բացի Ալ-Շամիից, սպանվել է խմբավորման ևս երեք հրամանատար: Միջադեպը տեղի է ունեցել Սալքին քաղաքում, որը մոտ է Թուրքիայի սահմանին:

Society 09:01 06/03/2015
The military chief of Syria's al-Nusra Front militant group has been killed in an air strike, the group has said, the BBC reported.
The jihadist group said on social media that three other leaders were killed along with Abu Homam al-Shami.
Syria's state-run news agency said the army had targeted Nusra leaders as they met in northern Idlib province, the Associated Press reported.
The Nusra Front is one of the most powerful groups fighting to overthrow Syrian President Bashar al-Assad.
It was involved in a major attack on the Air Force Intelligence headquarters in the embattled city of Aleppo on Wednesday.
The group has long been considered an affiliate of al-Qaeda, although recent reports suggest it may be seeking to break those ties. The US lists it as a terrorist group and it is under UN Security Council sanctions.