Հասարակություն 17:46 30/03/2015
Հայերն աղոթելու համար այցելում էին Հռոմի Վատիկան բլուր դեռևս այն ժամանակ, երբ Սուրբ Պետրոսի տաճարը կառուցված չէր: Նրանք հերթական անգամ կայցելեն Վատիկան ու կաղոթեն այս տարվա ապրիլի 12-ին: Այդ օրը Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցի կապակցությամբ Վատիկանում պատարագ կմատուցի:
Այդ առիթով  իտալական Rome Reports հեռուստաընկերությունն իր ռեպորտաժում արձանագրել է պատմական փաստը. «Դժվար է պատկերացնել մի շրջան, երբ Սուրբ Պետրոսի հրապարակը դեռ գոյություն չուներ: Սակայն հրապարակի կառուցումից դեռ շատ առաջ ուխտագնացներն այցելում էին այստեղ՝ Սուրբ Պետրոսի մասունքների առաջ աղոթելու համար: Ուխտավորների թվում հազարավոր հայեր են եղել, որոնք ճանապարհորդել են Հռոմ: Իրականում անգամ հյուրատուն է եղել հայ այցելուների համար»:
Ռեպորտաժում տեղեկացվում է, որ թեև հայերի համար նախատեսված հյուրատունը փակվել է և դարերի ընթացքում անհետացել, սակայն հարյուրավոր տարիներ անց գտնվել է այդ հյուրատան գլխավոր խորհրդանիշը՝ հայկական խաչքարը:
«Այդ տան համար պատասխանատու քահանան խաչքար է դրել մուտքի մոտ: Դա ավանդական հայկական նախշերով խաչքար էր»,- Rome Reports-ը ներկայացրել է Սուրբ Աթոռում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Միքայել Մինասյանի պարզաբանումն ու տեղեկացրել, որ նշված խաչքարը հայտնաբերվել է և 2014 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ հանդիսավորությամբ բացվել Վատիկանի թանգարանների մշտական ցուցադրությունում:
«Բացի հայերեն գրությունից՝ կար նաև լատիներեն արտահայտություն, որտեղ նշված էր. «Այս խաչն օծվել է»»,- ռեպորտաժում 1246 թվականի թվագրմամբ խաչքարի մասին պատմում է Միքայել Մինասյանը:
Այնուհետև նյութի հեղինակն արձանագրել է, որ Հայաստանը քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն ընդունած առաջին երկիրն է:
«Հաճախ հայ ժողովուրդը հալածանքների է ենթարկվել այդ պատճառով: Այնպես, որ այս խաչքարը պարզապես նվիրումի մասին չէ, այլ քրիստոնեության, պատմության, հավատքի և համառության մասին»,- նշվում է ռեպորտաժում:
Ռեպորտաժի հեղինակն հիշեցնում է ապրիլի 12-ին Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի կողմից մատուցվելիք պատարագի մասին և մեջբերում Միքայել Մինասյանի խոսքը. «Այս խաչքարը տեղադրվել է մի վայրում, որտեղ հայերը կանգնում էին և աղոթում Սուրբ Պետրոսի շիրիմի առաջ: Այժմ այն վերադարձվել է Հռոմ՝ Վատիկանի թանգարաններ: Ապրիլի 12-ին հայերը կրկին կլինեն այստեղ՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հարգելու համար»,- ասում է նա:
Նյութի հեղինակը տեղեկացնում է, որ այսօր հայկական խաչքարը ցուցադրվում է Սիքստինյան կապելայի մոտակայքում գտնվող «Ուրբան Յոթերորդ Պապ» ցուցասրահում:
Լուսանկարը` ՀՀ նախագահի պաշտոնական կայքից:
ՀՀ նախագահը մասնակցել է Վատիկանյան թանգարաններում հայկական միջնադրարյան խաչքարի բացմանը (լուսանկարներ)
Իտալական մամուլը Հայաստանի նախագահի` Սուրբ Աթոռ կատարած այցի մասին
Կարդինալ Ջանֆրանկո Ռավազի. Հայկական խաչքարերը, ձեռագրերը, եկեղեցիները բղավում են ձեր մշակույթի մասին

В мире 19:37 30/03/2015
Итальянская телекомпания Rome Reports подготовила репортаж о предстоящей в Ватикане службе к 100-й годовщине Геноцида армян
Для вознесения молитв армяне отправлялись на Ватиканский холм Рима еще во времена, когда Собор Святого Петра не был построен. Они вновь посетят Ватикан и будут молиться в этом году – 12 апреля. В этот день Папа Римский Франциск проведет в Ватикане службу в связи со 100-й годовщиной Геноцида армян в Османской империи.
Данный исторический факт зафиксирован в репортаже итальянской телекомпании Rome Reports: «Трудно представить эпоху, когда Площади Святого Петра еще не существовало. Однако еще задолго до строительства Площади сюда приходили паломники – помолиться мощам Святого Петра. В числе паломников были тысячи путешествовавших в Рим армян. На самом деле даже гостевой дом был предназначен для армян».
Как отмечается в репортаже, хотя гостевой дом для армян закрылся и исчез в течение веков, однако спустя столетия был найден его главный символ – армянский хачкар (традиционный для армянской культуры крест-камень).
«Отвечавший за этот дом священник установил хачкар у его входа. Это был хачкар с традиционными армянским узором», – поясняет в репортаже Rome Reports посол Армении в Ватикане Микаел Минасян. Сообщается, что данный хачкар был найден и в сентябре 2014г. при участии президента Армении Сержа Саргсяна торжественно представлен на постоянной экспозиции Музеев Ватикана.
«Помимо надписи на армянском языке, была также фраза на латинском „Данный крест был освящен”», – рассказывает в репортаже о датируемом 1246г. хачкаре Микаел Минасян.
Автор материала также подчеркивает, что Армения – первая страна, принявшая христианство в качестве государственной религии.
«Из-за этого армянский народ нередко подвергался гонениям. Поэтому данный хачкар не просто свидетельствует о приверженности, он повествует также о христианстве, истории и упорстве», – отмечается в репортаже.
Автор репортажа напоминает о службе, которую проведет 12 апреля Папа Римский Франциск, и цитирует слова Микаела Минасяна: «Этот хачкар был установлен там, где армяне возносили молитвы мощам Святого Петра. Теперь он возвращен в Рим, в Музеи Ватикана. 12 апреля армяне вновь будут здесь, чтобы почтить память жертв Геноцида».
Также автор репортажа сообщает, что в настоящее время армянский хачкар, датируемый 1246г. и обнаруженный в 17 веке в окрестностях Площади Св. Петра в Ватикане, включен в постоянную экспозицию галереи Папы Римского Урбана VIII, по соседству со всемирно известной Сикстинской капеллой.