Հասարակություն 14:05 01/04/2015
Տաքսիների անհատ վարորդներին 50 հազար դրամով տուգանելու գործընթացը վերջերս լայն թափ է ստացել, որի պատճառը տաքսի վարելու համապատասխան լիցենզիա չունենալն է: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Ավտովարորդների պաշտպանության լիգա» իրավաբանական անձանց միության նախագահ Տիգրան Հովհաննիսյանը՝ նշելով, որ կապի և տրանսպորտի նախարարությունը անտեսեց մինչև մարտի 30-ը լիցենզիա չունենալու պատճառով տուգանքներ չգանձելու խոստումը:
Նրա խոսքերով՝ վերջին 15 օրում տաքսի վարելու վերաբերյալ համապատասխան լիցենզիա ստացել է 600 վարորդ. «Պատկան մարմինները պատրաստակամ են միայն տուգանքներ հավաքագրելու հարցում, ոչ թե անհատ տաքսիստների վրա լուրջ վերահսկողություն սահմանելու»:
«Վերջերս ճանապարհային ոստիկանության կողմից 30 հազար դրամով տուգանվում են տաքսու վարորդները մեքենայի առջևում և հետևում տաքսու լոգոյով գովազդ ունենալու համար»,-նշեց Տ. Հովհաննիսյանը՝ ինչը, ըստ նրա, բոլորովին էլ օրենքի խախտում չէ:
«Ավտովարորդների պաշտպանության լիգա» իրավաբանական անձանց միության նախագահը նշեց, որ իրենք բողոքի ակցիաները կշարունակեն մայիսի 1-ից. «Մենք հարգում ենք Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը և ապրիլին որևէ գործողության չենք գնա, սակայն արդեն մայիսի 1-ից վարորդների բողոքի ակցիաները կշարունակվեն»:
Հանդիպմանը ներկա «Անհատ տաքսու վարորդների իրավունքների պաշտպանության կենտրոն» ՀԿ փոխնախագահ Արսեն Պետրոսյանն էլ ասաց, որ խնդիրները պետք է լուծվեն փոխզիջումների ճանապարհով:

Общество 20:25 01/04/2015
В Армении водители частных такси решили временно прекратить акции протеста в связи со 100-й годовщиной Геноцида армян
В последнее время в Армении усиливается процесс применения штрафов в размере 50 тыс. драмов в отношении водителей частных такси. Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции заявил председатель совета юридических лиц «Лига защиты автомобилистов» Тигран Ованнисян.
По его словам, Министерство транспорта и связи Армении раннее обещало не взыскивать с водителей такси штрафы из-за отсутствия соответствующей лицензии на вождение данного вида транспорта до 30 марта сего года, однако «не сдержало обащания».
Т. Ованнисян сказал, что на протяжении последних 15 дней соответствующую лицензию на вождение такси получили 600 человек.
Однако, подчеркнул Т. Ованнисян, акции протеста таксистов продолжатся только с 1 мая сего года.
«Мы чтим память жертв Геноцида армян в Османской империи 1915г. И в апреле не будем организовать акции протеста. Но с 1 мая сего года мы возобновим акции против нового закона о лицензировании», – сказал он.