Հասարակություն 13:00 20/04/2015
Ապրիլի 23. Ցուցահանդես, միջազգային ֆորում, լռության րոպե, սրբադասման արարողություն և 100 զանգ եկեղեցիներում
Ապրիլին 22-23-ին Երևանում անցկացվող «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» միջազգային ֆորումին 600 մարդ է մասնակցելու՝ քաղաքական, հասարակական, հոգևոր գործիչներ, լրագրողներ, կենտրոնական լրատվամիջոցների խմբագիրներ: Լրագրողնեի հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Կարեն Նազարյանը:
Համաժողովի գլխավոր համակարգողներն են՝ փոխարտգործնախարար Կարեն Նազարյանը և ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը:
Ասուլիսին ներկա ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող Վիգեն Սարգսյանն ասաց, որ համաժողովի առաջին օրը շեշտը դրվելու է Ցեղասպանության իրավական և քաղաքական ասպեկտների վրա, երկրորդ օրը հիմնականում ելույթ են ունենալու տարբեր երկրներից ժամանած պատգամավորներ:
Վ. Սարգսյանը տեղեկացրեց, որ ֆորումին զուգահեռ գործելու են նաև ցուցահանդեսներ. մոտ երկու հազար անուն գիրք է ցուցադրվելու, նաև լուսանկարներ՝ ներկայացվելով աշխարհի առաջատար գործակալությունների՝ այսօր աշխարհի ամենավտանագավոր կետերում լուսանկարահանողների աշխատանքները:
Ապրիլի 23-ին տեղի է ունենալու Ցեղասպանության զոհերի սրբադասումը: Այդ օրը Սուրբ Էջմիածնում բաց խորանի առջև տեղի կունենա սրբադասման արարողությունը: Վ. Սարգսյանը նշեց, որ բացառիկ երևույթ է, երկար դարեր Հայ առաքելական եկեղեցին սրբադասման կարգ չի կատարել: Սրբադասման կարգի ավարտից հետո ժամը 19:15-ին լինելու է համազգային լռության րոպե. «Ակնկալում ենք, որ մեր հայրենակիցները Հայաստանում և սփյուռքում մի պահ կանգ կառնեն, լռություն կպահպանեն և կհիշեն իրենց ընտանիքի, ժողովրդի պատմությունը, հարգանքի տուրք կմատուցեն ցեղասպանության անմեղ զոհերին: Այդ պահին նաև բոլոր հայկական եկեղեցիների հուժականի զանգերն են հնչելու՝ հարյուր անգամ: Հայկական եկեղեցիներին որոշել են միանալ նաև աշխարհի տարբեր երկրների եկեղեցիները»:
Նույն օրը 20.30-ին, Հանրապետության հրապարակում տեղի կունենա «SOAD» ռոք խմբի համերգը, որը բաց է հանրության համար ռոք համերգը: Մուտքն ազատ է, բայց սահմանափակում է լինելու, 50 հազար մարդ:

Общество 13:48 20/04/2015
В предстоящем 22-23 апреля в Ереване международном форуме «Против преступления геноцида» примут участие 600 человек – политические и общественные деятели, представители духовенства, журналисты, редакторы центральных СМИ. Об этом сообщил сегодня на пресс-конференции заместитель министра иностранных дел Армении Карен Назарян.
Главными координаторами форума выступают Карен Назарян и глава Постоянной комиссии НС РА по внешним сношениям Артак Закарян.
В свою очередь руководитель Аппарата Президента Армении, координатор мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян, Виген Саркисян отметил, что в первый день форума акцент будет поставлен на правовом и политическом аспектах геноцида, а на второй день в основном запланированы выступления парламентариев из разных стран.
По словам В.Саркисяна, параллельно с форумом будут работать выставки, на которых будут представлены как книги, так и снимки, сделанные фотокорреспондентами ведущих международных информагентств в самых опасных точках мира.
А 23 апреля в Первопрестольном Св. Эчмиадзине состоится церемония канонизации жертв Геноцида армян в Османской империи, после чего, в 19:15 по местному времени, будет объявлена общенациональная минута молчания.
В тот же день, в 20:30, в Ереване – на Площади Республики – состоится концерт всемирно известной рок-группы System of a Down (SOAD), завершающий турне SOAD под названием «Wake up the souls Tour 2015».