Հասարակություն 18:05 22/05/2015
«Հայաստան» հիմնադրամի պատվիրակությունը` կազմված հոգաբարձուների խորհրդի անդամներից, տեղական մարմինների ներկայացուցիչներից, բարերարներից, գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանի գլխավորությամբ այսօր այցելությամբ եղել է Լեռնային Ղարաբաղի Ասկերանի շրջանում, որտեղ հանդիսավոր պայմաններում երկու համայնքային կենտրոն է բացել:
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ Խաչմաչ գյուղի համայնքային կենտրոնը միասնական ուժերով իրականացված ծրագիր է: Այն կառուցվել է Հիմնադրամի Լիբանանի, Բրազիլիայի, Հոլանդիայի, Հունաստանի, Կիպրոսի տեղական մարմինների և ԼՂՀ կառավարության համաֆինանսավորմամբ:
Երկհարկանի կառույցում կենտրոնացած գյուղապետարանը, բուժկետը, 150 տեղանոց հանդիսությունների դալիճը և համակարգչային սրահը կծառայեն 233 բնակիչ ունեցող գյուղի կարիքներին:
Շոշ գյուղում Հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական մարմնի/ ԼՂՀ կառավարության համաֆինանսավորմամբ/ կառուցված համայնքային կենտրոնի շնորհիվ էլ համայնքի 610 բնակիչներն արդեն իսկ ունեն բարեկարգ գյուղապետարան, բուժկետ, գրադարան, համակարգչային սենյակ, հանդիսությունների սրահ և կարող են նորովի կազմակերպել իրենց առօրյան:
Բացման հանդիսավոր արարողությունները տեղի են ունեցել ԼՂՀ վարչապետ Արա Հարությունյանի գլխավորությամբ:
Պատվիրակությունն այցելել է նաև Շոշի դպրոց` 2004 թ.կառուցված Հիմնադրամի Տորոնտոյի տեղական մարմնի ջանքերով: Կրթօջախն առ այսօր վայելում է տորոնտոհայերի շարունակական հոգածությունը: Ամիսներ առաջ դպրոցը վերանորոգվել է և այսօր` կառուցումից 10 տարի անց, նորովի է ներկայանում համայնքին:

Society 18:12 22/05/2015
The Hayastan All-Armenian Fund delegation, led by Executive Director Ara Vardanyan and comprising trustees, representatives of affiliates worldwide, benefactors, and associates, visited Artsakh’s Askeran Region on May 22 to unveil two newly built community centers, in the villages of Khachmach and Shosh.
The construction of the Khachmach community center has been made possible by the financial support of the fund’s Lebanese, Brazilian, Dutch, Greek, and Cypriot affiliates as well as the government of Artsakh. The two-story facility, which houses the mayor’s office, a health clinic, a 150-seat events hall, and a computer room, will serve the 233 residents of the village.
The Shosh community center was built through the co-sponsorship of the fund’s French affiliate and the government of Artsakh. Encompassing the mayor’s office, a health clinic, a library, a computer room, and an events hall, the structure is poised to help improve life in the community, which has a population of 610.
The festive opening ceremonies were headed by the Artsakh Prime Minister Ara Harutyunyan.
Another project in Shosh, the community school, which was built with the sponsorship of the fund’s Toronto affiliate, enjoys the continued support of Toronto Armenians. A few months ago, the campus underwent extensive renovations and has a brand new look a decade after its construction, the press service of Hayastan All-Armenian Fund reports.