Հասարակություն 17:40 30/07/2015
Ճապոնացի ֆիզիկոսները հայտարարել են, որ կրակել են աշխարհի ամենահզոր լազերից: Երկու պետավատտ հզորությամբ իմպուլսի տևողությունը (որը 1000 անգամ ավելին է, քան ամբողջ երկրագնդի էլեկտրաէներգիայի սպառումը) կազմել է մեկ պիկովայրկյան (մեկ տրիլիոներորդ վայրկյան): Այս մասին գրում է Լենտա.ռու կայքը:
Օսակի համալսարանում ստեղծված լազերը կոչվում է LFEX (Laser for Fast Ignition Experiments) և ունի 100 մետր երկարություն (դիտարկման ապարատի հետ միասին): Գերհզոր իմպուլսի փորձարկումները սկսվել են 2014թ-ի վերջից և 2015թ-ի հուլիսին հաստատվել են ռեկորդային ցուցանիշները:
Նմանօրինակ պետավատտային լազերների տիրապետում է ԱՄՆ-ն (օրինակ՝ Տեխասի նահանգի համալսարանում): Սակայն մասնագետները ընդգծում են, որ չնայած գերհզորությանը, նման լազերների ճառագայթումը չնչին է:
Տեխասսյան ապարատի էներգիան (150-200 Ջուոլ) ճիշտ այնքան է, որքան ուժեղ գնդակի նետումը թենիսում: Այդ էներգիան ծախսվում է 100 վատանոց լամպը երկու վայրկյան: Տեխասի համալսարանի գիտաշխատող Մայքլ Դոնովան նշել է, որ մեկ պիկովայրկյանը համարվում է գերկարճ ժամանակահատված, հետևաբար հզորությունը ճանաչվել է հսկայական:
Ճապոնացի գիտնականները հայտարարել են, որ իրենց լազերի իմպուլսի էներգիան մոտ 10 անգամ ավելի մեծ է, իսկ պիկային հզորությունը մոտ երկու անգամ ավելի է տեխասյան սարքավորումից:

В мире 18:01 30/07/2015
Японские физики заявили о новом рекорде: ученые выстрелили из самого мощного лазера в мире. Как пишет «Лента.ру», длительность импульса мощностью в два петаватта (что примерно в тысячу раз больше, чем общее потребление электроэнергии на планете) составила одну пикосекунду (одна триллионная секунды).
Согласно материалу, построенный в Университете Осаки лазер называется LFEX (Laser for Fast Ignition Experiments, лазер для экспериментов с быстрым воспламенением) и в длину составляет около ста метров (вместе с аппаратурой наблюдения). Эксперименты со сверхмощным импульсом проводились с конца 2014 года, и в июле 2015 года рекордные показатели получили официальное подтверждение.
Аналогичные петаваттные лазеры имеются в США (например, в Университете штата Техас в Остине). Однако ученые подчеркивают, что при всей гигантской мощности излучения таких лазеров, их энергия ничтожна.
«Энергия техасского аппарата (150-200 джоулей) – примерно как у чашки кофе или сильной подачи в теннисе. Это энергия, которую стоваттная лампочка потребляет за две секунды. Мощность – это энергия, выделенная за единицу времени. Поскольку одна пикосекунда является сверхкратким сроком, выходная мощность оказалась гигантской», – отмечает сотрудник Университета штата Техас Майкл Донован (Michael Donovan).
Японские ученые заявили, что энергия импульса их лазера (два петаватта за одну пикосекунду) примерно в десять раз выше, а его пиковая мощность в два раза больше, чем у техасского устройства.