Հասարակություն 17:20 03/09/2015
Սեպտեմբերի 2-ի տոնական և 1-ի նախատոնական օրերին հակառակորդը շարունակել է ինտենսիվորեն խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը:
ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ նշված ժամանակահատվածում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 250 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 և 82 մմ-ոց ականանետերից ու ՌՊԳ-7 և ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 5000 կրակոց: Վերոնշված զինատեսակներից բացի հայկական դիրքերի ուղղությամբ հակառակորդը կիրառել է նաև թուրքական արտադրության TP-107 տիպի ռեակտիվ հրթիռահրետանային կայանք:
ՊԲ առաջապահ զորամասերի կողմից ձեռնարկված պատասխան գործողությունների արդյունքում` հակառակորդի ակտիվությունը ճնշվել է:
Հարկ է նշել նաև, որ վերջին շրջանում հակառակորդը սկսել է հաճախակի կիրառել խոշոր տրամաչափի հրաձգային և հրթիռահրետանային զինատեսակներ, ինչը ադրբեջանական քարոզչությունը անհաջողությամբ փորձում է հերքել: Որպես ասվածի վկայություն` ստորև ներկայացնում ենք ադրբեջանական առաջապահ ուժերի կողմից կիրառված նշված զինատեսակների լուսանկարային ապացույցները:

Общество 18:15 03/09/2015
ВС Азербайджана 1 и 2 сентября продолжили интенсивно нарушать режим перемирия на линии соприкосновения с ВС Нагорно-Карабахской Республики. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны НКР.
За указанный период зарегистрировано порядка 250 случаев нарушения Азербайджаном режима перемирия, передовые подразделения азербайджанских сил из стрелкового оружия разного калибра, из 60- и 82-миллиметровых минометов, а также гранатометов типа РПГ-7 и АГС-17 произвели в направлении армянских позиций свыше 5000 выстрелов. Противник применил также ракетно-артиллерийскую установку типа TP-107 турецкого производства.
Отмечается также, что в результате ответных действий передовых подразделений Армии обороны НКР активность противника была подавлена.
Стоит отметить, что в последнее время противник начал часто применять стрелковое и ракетно-артиллерийское оружие крупного калибра, что азербайджанская пропаганда пытается опровергать. В качестве свидетельства сказанного ниже представляем фотодоказательства применения передовыми подразделениями азербайджанских сил указанных видов оружия.