Քաղաքական 19:33 09/04/2008
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հրամանագիր է ստորագրել Տիգրան ՍԱՐԳՍՅԱՆԻՆ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ նշանակելու մասին: Այս մասին տեղեկացանք նախագահի մամլո գրասենյակից:
Նշենք, որ Տիգրան Սուրենի Սարգսյանը ծնվել է 1960թ. հունվարի 29 Կիրովական (Վանաձոր) քաղաքում:
1967-1977- ք. Երևան, Պուշկինի անվան թիվ 8 միջնակարգ դպրոց
1977-1978- ք. Երևան, տեխնիկական թիվ 14 ուսումնարան
1978-1980- ք. Երևան, Ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտ, պլանավորման և տնտեսության ֆակուլտետ
1980-1983- ք. Լենինգրադ, Ռուսաստան, Ն. Ա. Վոզնեսենսկու անվան ֆինանսա-տնտեսական ինստիտուտ, գերազանցության դիպլոմ
1983-1987- Ասպիրանտուրա Ն. Ա. Վոզնեսենսկու անվան ֆինանսատնտեսական ինստիտուտում, «Տարածաշրջանային սոցիալ-տնտեսական զարգացման պլանավորումը Հայաստանի օրինակով» թեմայով թեզ, տնտեսագիտական գիտությունների թեկնածու
1994- «Օրինաստեղծ գործունեություն», Իրավունքի միջազգային ինստիտուտ, ք.Վաշինգտոն, ԱՄՆ
1996-1997 -«Բանկերի արդյունավետ կառավարում», Տնտեսական զարգացման ինստիտուտ, Համաշխարհային բանկ, Վաշինգտոն, ԱՄՆ
2005-ք. Երևան, դեկտեմբերի 2-ին շնորհվել է Երևանի Պետական Տնտեսագիտական Համալսարանի պատվավոր դոկտորի կոչում:
1987-1990-Տնտեսության և պլանավորման գիտահետազոտական ինստիտուտ, ավագ գիտ.աշխատող, միջազգային տնտեսական կապերի խմբի ղեկավար
1988-1993-Երիտասարդ մասնագետների և գիտնականների հանրապետական խորհուրդ, նախագահ
1990-1991-Տնտեսական բարեփոխումների հիմնախնդիրների վերաբերյալ բանկիրների համար կազմակերպվող մշտական սեմինարների կոորդինատոր
1993-1994-Երևանի պետական համալսարան, բանկային գործի դասավանդում ՀՀ Գերագույն Խորհրդի պատգամավոր, ՀՀ Գերագույն Խորհրդի ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ

Политика 19:37 09/04/2008
Новый президент Армении Серж Саркисян подписал указ о назначении Тиграна Саркисяна на должность премьер-министра Армении.
Тигран Саркисян родился 29 января 1960 года в городе Кировакан (ныне Ванадзор). В 1978-1980 гг. учился в Институте народного хозяйства на факультете экономики и планирования, а 1980-1983 гг. окончил финансово-экономический институт им. Н. А. Вознесенского в Ленинграде (Россия). Кандидат экономических наук, которому в 2005 году присуждено звание почетного доктора Ереванского государственного экономического университета.
В 1987-1990 гг. работал в Научно-исследовательском институте экономики и планирования, начальником управления международных экономических связей. В 1988-1993 гг. – председатель Республиканского совета молодых специалистов и ученых, 1990-1991 гг. - координатор организации постоянных семинаров для банкиров по основным задачам экономических реформ.
В 1993-1994 гг. преподавал банковское дело в Ереванском госуниверситете. В 1990-1995 гг. был депутатом Верховного Совета РА, председателем постоянной комиссии Верховного Совета по финансово-кредитным и бюджетным вопросам. В 1995-1998 гг. директором Научно-исследовательского института общественных реформ.
С 3 марта 1998 занимает пост председателя Центрального банка Армении, переназначен на эту должность 2 марта 2005 года сроком на семь лет.