Առողջություն 12:06 18/06/2008
Օրհուսի կոնվենցիան կապող օղակ է հանդիսանում մարդու իրավունքների և շրջակա միջավայրի ապահովության միջև, քանի որ տեղեկատվության մատչելիությունը, բնապահպանական հարցերի շուրջ որոշումների կայացման գործընթացում հանրային մասնացությունը կարևոր գործոն է հասարակության և ողջ երկրի ժողովրդավարության զարգացման համար: Այսօր Օրհուսի կոնվենցիայի տասնամյակին նվիրված բնապահպանական կոնֆերանսի ժամանակ ասաց ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Սերգեյ Կապինոսը:
Նրա հավաստմամբ, տասը տարիների ընթացքում, ինչ Հայաստանն անդամակցում է կոնվենցիային, բնապահպանական խնդիրների շուրջ հանրային մասնակցությունը հետզհետե աճում է: «Շատ կաևոր է, որ բնապահպանության նախարարությունը կարողանում է հետզհետե հասարակությանը գրավել բնապահպանական խնդիրների լուծման գործընթաց, քանի որ Օրհուսի կոնվենցիան ենթադրում է, որ հասարակության դերն այդ խնդիրների լուծման ժամանակ պետք է մեծ լինի: Սակայն չեմ կարող չնշել, որ կոնվենցիայի բոլոր կետերի կատարման հետ խնդիրներ կան»,-նշեց Ս. Կապինոսը:
Ըստ նրա, այսպիսի քննարկումները, որտեղ մասնակցում են կոնվենցիային աջակից բոլոր կողմերը` մասնավորապես ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագիրը, ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակն ու բնապահպանության նախարարությունը, որոշակի առաջընթաց կարող է ապահովել: Բնապահպանության նախարարի առաջին տեղակալ Սիմոն Պապյանի հավաստմամբ, կոնֆերանսը կնպաստի հանրապետության տարբեր մարզերի Օրհուսի կենտրոնների ներկայացուցիչների փորձի փոխանակմանը` բնապահպանական խնդիրների և կառավարման հիմնահարցերի վերաբերյալ:
«Հուսով եմ, որ քննարկումը նաև դրական կանդրադառնա կոնվենցիայի պարտավորությունների մասին հանրության իրազեկման գործում»,-կարևորեց Ս. Պապյանը: Իսկ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Կոնսուելո Վիդալի խոսքով, կոնվենցիայի բոլոր կետերի իրականացումը կնպաստի Հայաստանում բնապահպանական խնդիրների լուծմանը:

Health 15:29 18/06/2008
Aarhus convention is a link between human rights and protection of environment as access to information and public participation, while making environmental decisions, is a significant point for the society and development of country’s democracy, said Sergey Kapinos, in an environmental conference devoted to the 10th anniversary of Aarhus Convention.
According to him, in these ten years the public participation in the environmental protection in Armenia expends. “It is of great importance that the Ministry of Environmental Protection is able to involve the society in making solutions for the environmental issues, as based on the convention public participation should have major role. But I should add that there are still problems in implementing the points of the convention,” said the Ambassador.
The Ambassador said that such discussions which are held among the interested sides of the convention – UNDP, OSCE Yerevan and Ministry of Environmental Protection could have their positive impact on the further implementation of the norms. According to Simon Papyan, the conference will give an opportunity to the representatives of the convention in Armenian regions to share with their experience and managing problem.