Հասարակություն 15:50 18/11/2009
Եթե Ստամբուլից դուրս հայեր կան, ապա նրանք թուրքերի կողմից անվանվում են «Շուռ տված հայեր», քանի որ որպես կանոն նրանք հիմնականում քուրդ կամ թուրք են դիտվում:Մեզանում ընդունված է նրանց անվանել կրոնափոխ կամ ծպտյալ հայեր:
Այս մասին այսօր ասուլիսում ասաց ԵՊՀ հայագիտության կենտրոնի գիտաշխատող Քեյթ Գունդակչյանը:
Ծպտյալ հայերը իրենց ինքնությունը ինչ որ կերպ պահպանել են, սակայն փոխել են կրոնը:
«Ամենակարևորը, նրանք գենետիկորեն չեն խառնվում տեղի բնակչությանը: Այս հայերը ամուսնանում են միայն իրար հետ, մահմեդականների հետ ամուսնություններ չեն գրանցում»,-ասաց Ք. Գունդակչյանը:
Խոսքը վերաբերում է հատկապես համշենահայերին: Ի դեպ, համշենահայերը երբեք չեն համարում, թե իրենք ապրում են ոչ իրենց հայենիքում: Ինչպես նշեց Ք. Գունդակչյանը, երբ խոսք է գնում Հայասատնում վերաբնակվելու մասին, ապա համշենահայերը ասում են, թե թող ՀՀ-ն հզորանա և միանա իրենց, քանի որ իրենք ապրում են իրենց 5 հազարամյա հայրենի հողի վրա:
Իսկ ինչ վերաբերում է Թուրքիայում գործող հայկական եկեղեցիներին, ապա ինչպես նշեց բանախոսը.
«Պոլսում գործում են 36 եկեղեցիներ, իսկ ողջ Թուրքիայի տարածքում մինչև այս տարի կար 43 գործող եկեղեցի, որոնց ևս մեկն ավելացավ: Մնացյալ եկեղեցիները, որոնք չեն գործում Ստամբուլում, այն տարածքներում են, որտեղ ընդունված է ասել, թե հայեր չկան, սակայն եկեղեցի գնացողներ կան:
Այս 36 եղեկցիներում ոչ բոլոր կիրակիներին կարող են սրբազան պատարագ մոտուցել, քանի որ չկան այդքան քահանաներ»:
«Ընդամենը 22 քահանաներ կան այս 43 եկեղեցիներում: Թուրքիայի կառավարույթունը թույլ չի տալիս քահանա ձեռնադրել ոչ թուրքահպատակ մարդկանց»,- հավելեց Ք. Գունդակչյանը:

Общество 16:59 18/11/2009
Армяне Турции, которые проживают за пределами Стамбула, в основном считаются курдами или турками, поскольку они все приняли ислам, и их там называют “перевернутыми армянами”, а мы таких армян называем обратившимися в другую веру или скрытыми армянами, заявил сегодня на пресс-конференции сотрудник центра арменоведения Ереванского государственного университета Кейт Гундакчян.
По его словам, скрытые армяне в какой-то мере сохранили свою идентичность, однако, поменяли веру.
«Самое главное, что они не смешиваются генетически с местными жителями. Эти армяне вступают в брак только друг с другом”, - заметил К. Гундакчян.
По его словам, речь, в основном идет об амшенских армянах (армяне, проживающие на побережье Черного моря, их поселения есть также на территории Абхазии). “Кстати, амшенские армяне не считают, что они живут не на своей земле”, - заметил он и добавил, что когда амшенским армянам предлагают переселиться в Армению, они отвечают: “Пусть Армения станет настолько сильной, чтобы прийти и воссоединиться с нами, потому что мы живем на нашей родной земле 5 тысяч лет”.
Что касается действующих в Турции армянских церквей, специалист отметил, что в Константинополе (Стамбул) есть 36 действующих армянских церквей, а на территории всей Турции до 2009 года было 43 церкви, к которым в этом году присоединилась еще одна. Он заметил также, что за пределами Константинополя действующие армянские церкви находятся в тех областях, где, согласно турецкой статистике, нет армян, однако, есть люди, которые посещают эти церкви. А в 36-и церквях Константинополя не каждое воскресенье служат литургию, поскольку не хватает священников.
“На 43 армянские церкви Турции приходится всего 22 священнослужителя. Турецкое правительство не разрешает, чтобы в сан были посвящены не граждане Турции”, - сказал К. Гундакчян.