Զորավար Անդրանիկ-145. «Իմ կուսակցութիւնն իմ ազգն է»
«Ամեն օր գլուխներդ բարձին դնելուց եւ քնանալուց առաջ, յիշէք, թէ այդ օրը ինչ էք արել ձեր ազգի համար»: «Իմ կուսակցութիւնն իմ ազգն է»: «Մահս չեմ յոգար, այլ գործս, որ կիսատ մնաց»… Զորավար Անդրանիկ:
Այսօր Զորավար Անդրանիկի` Անդրանիկ Օզանյանի ծննդյան օրն է` 145-ամյակը:
1865 թվականի փետրվարի 25-ին Արևմտյան Հայաստանի Շապին Գարահիսար քաղաքում ծնվեց զորահրամանատար և ազգային հերոս, Հայոց ազատագրական շարժման խորհրդանիշներից մեկը` Անդրանիկ Օզանյանը: Տեղի Մուշեղյան վարժարանն ավարտելուց 1 տարի անց բանտարկվում է հայ բնակչությանը ահաբեկող ժանդարմին ծեծի ենթարկելու համար։ Բանտից հաջող փախուստ իրականացնելով՝ Անդրանիկը տեղափոխվում է Կոստանդնուպոլիս, բայց շուտով վերադառնում է Արևմտյան Հայաստան, իսկ հետո էլ ուղևորվում է Ղրիմ ու Կովկաս՝ հայկական մարտական ջոկատներին զենք հասցնելու համար։
Արևմտյան Հայաստանում Անդրանիկը մտնում է հայտնի ֆիդայի Սերոբ Վարդանյանի (Աղբյուր Սերոբ) պարտիզանական ջոկատը և դառնում թուրքական ջարդարարների ու կանոնավոր բանակային զորամասերի դեմ պայքար մղող մի քանի պարտիզանական խմբերի ճանաչված ղեկավարը։ Գլխավորել է 1901 թ. Առաքելոց վանքի կռիվները։ 1902-1904 թթ. Անդրանիկի ջոկատները թուրքերի և քուրդ մահմեդականների դեմ մարտեր էին մղում Սասունում, Տարոնում և Վասպուրականում։ 1905 թ. Անդրանիկն անցնում է Կովկաս, որտեղ հայկական ազգային շարժման երևելի գործիչների հետ քննարկում էր օսմանյան լծի դեմ հետագա պայքարի հարցերը։ Դրանից հետո Անդրանիկը մեկնել է երկարատև ճանապարհորդության, որի ընթացքում այցելել է Ֆրանսիա, Շվեյցարիա, Բելգիա, Անգլիա, Բուլղարիա և Իրան՝ հանրությանը տեղեկացնելով Արևմտահայաստանի հայերի ազգային-ազատագրական պայքարի ու դրա հետ կապված զենքի ձեռք բերման անհրաժեշտության մասին։ 1912 թ. Անդրանիկը հայ կամավորներից կազմակերպում է վաշտ, որը մտնում է բուլղարական բանակի աշխարհազորի կազմի մեջ։
Առաջին Աշխարհամարտը սկսվելուն պես Անդրանիկը շտապում է Կովկաս։ 1914 թ. օգոստոսի 12-ին Թիֆլիսում նա հանդիպում է Կովկասյան ռազմական շրջանի զորքերի գերագույն հրամանատար Միշլաևսկուն ու հայտնում է Թուրքիայի դեմ պատերազմին մասնակցելու պատրաստակամության մասին։ Անդրանիկին հանձնարարվում է ձևավորել և գլխավորել առաջին հայկական կամավորական գունդը։ Այդ գնդի գլուխ կանգնած՝ Անդրանիկը անհավասար մարտեր է մղում թուրքական զորքերի դեմ ու հեղինակություն է նվաճում ռուսական ռազմական հրամանատարության շրջանում։
Գեներալ-լեյտենանտ Չերնոզուբովը, մասնավորապես, գրում էր. «Ես միշտ հանձինս Անդրանիկի տեսնում էի ջերմ հայրենասերին, Հայաստանի ազատության մարտիկին, որ խորապես սիրում է իր Հայրենիքը։ Ես առանձնակի հաճույքով էի միշտ կարդում ռուսերեն թարգմանությամբ քաղվածքները հայկական թերթերի հոդվածներից, որտեղ Անդրանիկին հարգանք էր մատուցվում՝ իբրև ազգային հերոսի, որն իր գլուխը միշտ քաջաբար պահեց Հայաստանի դարավոր թշնամու դեմ պայքարում` ազգային իդեալները իրագործելու համար»։
Իսկ ռուս հայտնի զորավար Յուդենիչը Անդրանիկի մասին ասել է, որ նա «խենթի պես քաջ է»։
1915-1916 թթ. Կովկասյան ճակատի մարտերում ցուցաբերած անձնական արիության և հայկական գնդի հաջողությունների համար Անդրանիկը պարգևատրվում է Գեորգիևյան 4-րդ աստիճանի մեդալով, Գեորգիևյան 4-րդ և 3-րդ աստիճանի խաչերով, Սբ. Ստանիսլավի 2-րդ աստիճանի սրի և Սբ. Վլադիմիրի 4-րդ աստիճանի շքանշաններով։
Անդրանիկը վիթխարի դեր է խաղացել Զանգեզուրի պաշտպանությունում։ Չհաշտվելով դաշնակցական կառավարության հետ` 1919 թ. ապրիլին, Զանգեզուրից հասնում է Էջմիածին, ցրում իր զորամասը, ունեցվածքը հանձնում կաթողիկոսին և մեկնում արտասահման։
Անդրանիկը մահացել է 1927 թ. օգոստոսի 30/31-ին ԱՄՆ-ում` սրտի կաթվածից և թաղվել Ֆրեզնոյի «Արարատ» գերեզմանատանը։ 1928 թ. հունվարին նրա աճյունը փոխադրվել է Փարիզ և վերաթաղվել Պեր-Լաշեզ գերեզմանոցում, իսկ 2000 թ. այն տեղափոխվել է Հայաստան` Երևանի Եռաբլուր պանթեոն։
Զորավարի ծննդյան առիթով այսօր անցկացվելու են մի շարք միջոցառումներ. Հայաստանի մշակույթի նախարարությունը, նվիրված Անդրանիկ Օզանյանի ծննդյան 145-ամյակին, կազմակերպում է այց Եռաբլուր պանթեոն, որտեղ հարգանքի տուրք կմատուցվի: Միջոցառում է կազմակերպվելու նաև Արագածոտնի մարզի Ուջան գյուղում. 1919 թվականին Ուջան են հասնում ու բնակություն հաստատում Մեծ եղեռնի սրից փրկված մի խումբ բռնագաղթվածներ, որոնք հիմնականում Զորավար Անդրանիկի զինակիցներն են եղել:

Society 14:25 25/02/2010
Andranik Toros Ozanian, Zoravar Andranik was born in February 25, 1865 and died in August 31, 1927. He was an Armenian general, political and public activist and freedom fighter, greatly admired as a national hero. Andranik Ozanian was born in the church quarter of Sebinkarahisar, Ottoman Armenia. Today the 145th jubilee of Zoravar Andranik is marked.
Andranik joined the Armenian freedom movement in the Ottoman Empire, and participated in Armenian Revolutionary Federation. Andranik became a fedayeen and joined military commander Aghpyur Serob, and became one of his bravest fedayeens. When Serob died, Andranik became the common leader of Armenian fedayee groups of Vaspurakan and Sassoun.
All of Andranik's lieutenants accepted that their leader possessed undisputed authority and superiority in military matters and that he was "primus inter pares" (the first among equals). Such was the popularity Andranik earned among the men he led that they came to refer to him always by his first name - even formally, when he later held a general's rank in the Imperial Russian Army.
The most famous battles of Andranik and his fedayees in that period were the guerrilla battles of Arakelots (St Apostols) Monastery of Mush (1901) and the Second Sasun Resistance (1904). After the Second Sasun Resistance (1904), Andranik and his feedayis were forced into exile by local Armenian authorities, and pressured from Armenian leaders to allow temporary peace in the highly violitle eastern vilayets. He passed through the Persian boarder, eventually arriving in Europe and published his "Military instructions" book in Geneva in 1906.
AtSofia, Andranik met revolutionist Boris Sarafov, and the two pledged themselves to work jointly for the oppressed peoples of Armenia and  Macedonia. Andranik participated in the Balkan Wars of 1912-1913, within the Bulgarian army, alongside Garegin Njdeh as a commander of Armenian auxiliary troops in Macedonian - Adrianopolitan Volunteer Coprs. Bulgarian authorities honored him by the "Cross of Bravery".
During  World War I, he participated in the Caucasus Campaign and was appointed as general of the Armenian volunteer units of the Russian army. He participated in 20 different offensives where he gained fame due to his courage and the tactics he employed to defeat the opposing forces. The Russian authorities made Andranik a Major General in 1918 and decorated him six times for gallantry.
The writer, intellectual and ARF leader Mikayel Varandian wrote about Andranik: "Not less courageous and not less capable than Serob Aghbiur, Andranik had both intelligence and instinct. A born strategist, with a thorough knowledge of the mountains and valleys of the motherland, he was a unique and unparalleled leader and commander. He was audacious and courageous, also cautious and farsighted".
He was the commanding officer of the Armenian volunteer units, which helped the Van Resistance take control of Van on May 6, 1915. He helped re-capture the city from Ottoman forces during the Battle of Van. He was also the commander of the battalion that took the city of Bitlis from the Ottoman forces that was under control of Halil Pasha. Between March 1918 - April 1918, he was the governor of the  Administration for Western Armenia. His military leadership was instrumental in allowing the Armenian population of Van to escape the Ottoman Army and flee to Eastern Armenia, then controlled by Russia. The territory later became the Democratic Republic of Armenia.