Հասարակություն 12:30 04/05/2010
Էնթընի Լեյքը Բան Կի-Մունի կողմիցնշանակվել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար : Այս մասին տեղեկանում ենք ՄԱԿ-ի հայաստըանյան գրասենյակի մամուլի ծառայությունից: 2010թ. մարտի 16-ին Գլխավոր քարտուղարը, պաշտոնապես հայտարարելով նրա նշանակումը, նշել է, որ պրն Լեյքն իր հետ բերում է ԱՄՆ կառավարությունում ունեցած երկար տարիների հարուստ և արժանավայել աշխատանքային փորձը: Հանրային և միջազգային ծառայության ոլորտում առավել քան 45 տարվա փորձ ունեցող Էնթընի Լեյքը մայիսի 1-ին ստանձնեց ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի (ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամ) արդեն 6-րդ Գործադիր տնօրենի պաշտոնը:
Պրն. Լեյքը աշխատել է աշխարհի առաջնորդների և քաղաքականություն մշակողների հետ: 2007-2008թթ. Բարաք Օբամայի նախագահական քարոզարշավում նա արտաքին քաղաքականության ավագ խորհրդատուն է եղել:
Նրա կարիերայի հիմնաքարը հանդիսանում է հանուն խաղաղության և անվտանգության ստանձնած իր անձնվեր գործունեությունը: 1997թ. թողնելով աշխատանքը կառավարությունում, նա ծառայել է որպես ԱՄՆ նախագահի հատուկ հանձնարարականների գծով դեսպան Հաիթի, Եթովպիա և Էրիթրեա երկրների համար: Իր ջանքերի շնորհիվ նա 2000թ. ստացավ Սպիտակ Տան Սամուել Նելսոն Դրու Մրցանակը, ինչը հիմք հանդիսացավ Ալժիրի համաձայնագրի կնքմանը, որը վերջ դրեց Եթովպիայի և Էրիթրեայի միջև պատերազմին: Նա նաև առաջատար դեր ունեցավ քաղաքականությունների մշակման գործում, ինչը նպաստեց Բոսնիա Հերցեգովինայում, ինչպես նաև Հյուսիսային Իռլանդիայում խաղաղության հաստատմանը:
Պրն Լեյքի գործունեությունը երկար տարիներ կապված է եղել ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հետ: Նա ինը տարի ծառայել է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի համար ստեղծված ԱՄՆ հիմնադրամի խորհրդում, և 2004թ.-ից մինչև 2007թ. նա եղել է այդ խորհրդի նախագահը:

Society 13:18 04/05/2010
On 1 May 2010 Anthony Lake begans his tenure as UNICEF’s sixth Executive Director, bringing more than 45 years of public and international service to the position, according to UN Yerevan office press office.
Anthony Lake was appointed by UN Secretary General, Ban Ki-moon, following consultations with UNICEF’s Executive Board. On announcing the appointment on 16 March 2010, the Secretary-General noted that Mr. Lake brings with him “a wealth of experience after a long and distinguished career with the United States government.”
Mr. Lake has worked with leaders and policy makers across the world. As National Security Advisor (1993 - 1997) under President Bill Clinton, and as State Department Director of Policy Planning in the Carter administration (1977 - 1981), he managed the full range of foreign policy, national security, and humanitarian and development issues. In 2007-2008, he served as a senior foreign policy advisor to the presidential campaign of Barack Obama.
His commitment to peace and security are hallmarks of his career. After leaving government in 1997, he served as the United States President's Special Envoy, to Haiti as well as Ethiopia and Eritrea. His efforts, for which he received the 2000 White House Samuel Nelson Drew Award, contributed to the achievement of the Algiers Agreement that ended the war between Ethiopia and Eritrea. He also played a leading role in shaping policies that led to peace in Bosnia and Herzegovina, and Northern Ireland.
From 1998 to 2007 he served on the Board of the US Fund for UNICEF, with a term as Chair from 2004 to 2007, after which he was appointed a permanent honorary member.