Քաղաքական 13:20 19/09/2010
Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցում մատուցվելիք պատարագին մասնակցելու համար Վան ժամանած հայ ուխտավորներն արդեն նավակներով տեղափոխվում են կղզի: Թուրքական «Hurriyet» թերթի տեղեկացմամբ` եկեղեցու մոտ արդեն ուխտավորների շարասյուներ են գոյանում: Նշվում է, որ Միացյալ Նահանգներից ու Ֆրանսիայից բացի հայեր են ժամանել նաև Հայաստանի Հանրապետությունից:
Պատարագի մասնակիցները հիմնականում պոլսահայերն են: Նույն աղբյուրի հաղորդմամբ` Ստամբուլից Աղթամար է մեկնել 750 հայ: Հազարավոր հայերի հոսք ակնկալող թուրքական իշխանությունների սպասելիքները չարդարացան, քանի որ, ինչպես «Hurriyet» օրաթերթն է հայտնում, խաչը եկեղեցու գմբեթին չտեղադրելու հետևանքով էապես նվազեց Վան մեկնել ցանկացողների թիվը:
«Ենթադրվում է, որ արտերկրից պատարագին մասնակցելու կգա հազիվ 350-400 հոգի»,- գրում է թուրքական պարբերականը:

Politics 13:49 19/09/2010
Armenian pilgrims who arrived in Van to attend the liturgy of Holy Cross Church are taken in boats to Akhtamar Island. According to Turkish “Hurriyet” a great number of pilgrims are gathered near the church. It’s reported Armenians from the USA, France and Armenia arrived in the city.
The majority of the liturgy participants are Armenians of Polis. According to the sou9rce 750 Armenians from Istanbul have also arrived in Akhtamar. Thousands of Armenians are left disappointed since “Hurriyet” writes the cross isn’t put on the top of the church.
Due to this unfaithful policy the number of Armenians to attend the liturgy has significantly cut. “It’s supposed that 350-400 people will hardly attend the ceremony,” Turkish media writes.