Հասարակություն 15:09 30/10/2010
Վաղը Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում ժամը 19:00-ին հայ հանդիսատեսին կողջունեն լեգենդար «Ակվարիում» խումբն ու Բորիս Գրեբենշչիկովը`«Կարմիր գետ» համերգային ծրագրով:
Այդ առիթով, այսօր լրագրողների հետ հանդիպեցին երգիչը, հայտնի դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանը, Սանկտ Պետերբուրգի հայկական համայնքի նախագահ Կարեն Մկրտչյանը և մշակույթի փոխնախարար Արև Սամուելյանը:
Համերգը նվիրվում է Սանկտ Պետրբուրգի հայկական համայնքի 300-ամյակին:
Հանդիպման ժամանակ Բ. Գրեբենշչիկովը հայտնեց իր ուրախությունը Երևանում կայանալիք համերգի համար: Մինչ այս երգիչն առաջին անգամ Երևանում է եղել 70-ական թվականներին. համերգային ծրագրով հանդես չի եկել, բայց այցելել է Գառնի-Գեղարդ, Հայաստանի այլ պատմական ու մշակութային վայրեր: Երաժիշտը նշեց, որ ստեղծագործելու համար նրան ոգեշնչում է ամեն ինչ` կյանքը ինքնին Գրեբենշչիկովի համար ոգեշնչման մեծ աղբյուր է:
Երևանում համերգին խումբը պատրաստ է ներկայացնել իր հին ու նոր, սիրված երգերը, բայց Գրեբենշչիկովը նկատեց, որ այս անգամ, որպես անակնկալ, իրենց հետ հանդես է գալու հայ դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանը: Վերջինս նշեց, որ երաժշտի հետ ծանոթ է ու խմբի երգերի ներքո իմպրովիզներ շատ է արել: Այս համերգին էլ հայտնի դուդուկահարը պատրաստվում է մի քանի իմպրոցիզներով հանդես գալ: Բ. Գրեբենշչիկովն ինքը շատ ոգևորված էր այն մտքից, որ դուդուկահարի հետ են ելույթ ունենալու:
Ասուլիսին ներկա Սանկտ Պետերբուրգի հայկական համայնքի նախագահ Կ. Մկրտչյանը նկատեց, որ «Կարմիր գետ» գետ համերգային ծրագիրն իրականացվում է Պետերբուրգի հայկական համայնքի 300-ամյակիծրագերի շրջանակներում:
Ասուլին հնչած հարցին, որդյո՞ք ռոքերը ցանկություն չունի համերգային ծրագրով հանդես գալ նաև ԼՂՀ-ում, սակայն պետք է հաշվի առնի այն հանգամանքը, որ դրանից հետո Բաքվում հանդես գալու հնարավորություն չի ունենալու, Գրեբենշչիկովը պատասխանեց. «Ես դեռ նման հրավեր չեմ ստացել, թե չէ…»:
Կ. Մկրտչյանն էլ կես կատակ-կես լուրջ նկատեց. «Ինչ կա որ, հիմա ենք հրավիրում, կկազմակերպենք»:
«Իսկ ինչու ո՞չ. կքննարկենք»,- հավելեց Գրեբենշչիկովը:
Նկատենք, որ համերգին մասնակցում են անվանի երաժիշտներ` Բրայան Ֆինեգանը (սրինգ, Իռլանդիա), Ալոկ Վերման (թաբլակ, Մեծ Բրիտանիա), Օլեգ Շարը (հարվածայիններ, Ռուսաստան), ինչպես նաև` համերգի հատուկ հյուր` Ջիվան Գասպարյանը: Այն, որ տարբեր երկրներից այսպիսի տաղանդաշատ մարդիկ միասին են հավաքվել` մեկ խմբում, Գրեբենշչիկովը պատրզապես հրաշք համարեց:
Հիշեցնենք, որ Բորիս Գրեբենշչիկովը համարվում է ռուսական ռոք-երաժշտության հիմնադիր հայրերից մեկը: Ավելի քան 30 անդադար ստեղծագործական տարիների ընթացքում Բորիս Գրեբենշչիկովը հեղինակել է ավելի քան 500 երգ, թողարկել է ավելի քան 40 երաժշտական ալբոմ:
«Ակվարիում»-ի երգերը հնչում են նաև ֆիլմերում («Асса», «Милый, дорогой, любимый, единственный», «Черная роза - эмблема печали, красная роза - эмблема любви», «Дом под звездным небом»): Իսկ այսօրվա «Ակվարիում»-ը հանդես է գալիս տարեկան 200 համերգով ողջ աշխարհում: Իր գոյության 30 տարիների ընթացքում խումբը բազմիցս փոխել է իր անձնակազմը, անխղճորեն զարգացրել ու քանդել է երաժշտական ոճերը, անցել է ընդհատակ և նորից բեմում հայտնվել, որպեսզի իր ունկնդիրներին ասի ամենակարևորի ` սիրո, բարու, կյանքի և հենց մեր մասին:

Культура 16:04 30/10/2010
На концерте группы “Аквариум” в Ереване зрителей ждет большой сюрприз – с группой выступит известный армянский музыкант, исполнитель на дудуке Дживан Гаспарян, сообщил сегодня на пресс-конференции в Ереване певец Борис Гребенщиков.
Он обещал армянской публике незабываемые совместные импровизации маэстро Дживана Гаспаряна и группы “Аквариум”. Сам Гребенщиков очень воодушевлен предстоящим совместным концертом с мастером дудука.
Б.Гребенщиков рассказал армянским журналистам, что впервые посетил Армению в 70-ые годы прошлого столетия. Концерта он тогда не давал, но зато вдоволь попутешествовал по достопримечательным местам Армении. Он отметил, что его вдохновляет на творчество все, что есть вокруг, жизнь как таковая является для него источником вдохновения.
Председатель армянской общины Санкт-Петербурга Карен Мкртчян сообщил, что новая концертная программа группы “Аквариум” и Бориса Гребенщикова “Красная река” подготовлена в рамках 300-летия армянской общины Санкт-Петербурга.
Отвечая на вопрос, не желает ли рокер выступить с концертом в Нагорном Карабахе, правда, с учетом того, что после этого он не сможет выступать в Баку, Б. Гребенщиков заметил, что он не получал такого приглашения, не то…
Его прервал К.Мкртчян, который не то в шутку, не то всерьез заявил: “А в чем проблема, приглашаем сейчас”. “Почему бы и нет. Разберемся”, - сказал Гребенщиков.
Концерт группы “Аквариум” и Бориса Гребенщикова состоится завтра 31 октября в Национальном государственном театре Оперы и балета Армении в 19.00.
В концертной программе примут участие известные музыканты – Брайан Финнеган (свирель, Ирландия), Арок Верман (таблак, Великобритания), Олег Шар (ударные, Россия), а также особый гость концерта – Дживан Гаспарян. Б.Гребенщиков назвал форменным чудом тот факт, что на одной сцене соберутся столь талантливые исполнители из разных стран.
Борис Гребенщиков является одним из отцов-основателей русского рока. За 30 лет творческой жизни Б.Гребенщиков написал более 500 песен и выпустил более 40 альбомов.
Пени группы “Аквариум” звучат также в фильмах - «Асса», Милый, дорогой, любимый, единственный», «Черная роза - эмблема печали, красная роза - эмблема любви», «Дом под звездным небом». Сегодня группа активно гастролирует по всему миру, давая по 200 концертов в год. За 30 лет существования группа не раз меняла свой состав, развивала и безжалостно разрушала музыкальные стили, уходила в подполье и вновь выходила на сцену, чтобы рассказать своим слушателям о самом главном – о любви, о добре, о жизни и о них самих.