Տարածաշրջան 15:30 24/11/2010
Ադրբեջանի տրանսպորտի նախարար Զիա Մեմմեդովի որդին` Անար Մեմմեդովը, դատի է տվել «Ազադլիգ» և «Ենի Մուսավաթ» թերթերին, քանի որ վերջիններս հոդվածներ են հրապարակել իր կատարած «հերոսությունների» մասին: Նա դատարանից պահանջում է թերթերից յուրաքանչյուրից 250 հազարական մանաթ փոխահատուցման մասին վճիռ կայացնել` իրեն պատճառած բարոյական վնասի համար:
Այս մասին տեղեկացնում է «Բիզիմ յոլ» պարբերականը:
Պարբերականը գրում է, որ «Ազադլիգ» և «Ենի Մուսավաթ» թերթերի ղեկավարությունը նախարարի որդու դատական հայցն անհիմն են համարում: Նրանք ասել են, որ Ա.Մեմմեդովի դրսևորած ոչ ավանդական վարքի վերաբերյալ իրենց հրապարակումները նրա գործարար հեղինակությանը և պատվին ու արժանապատվությանը վնասող տարրեր չեն պարունակել:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա ամռանը հիշյալ թերթերը հոդված էին հրապարակել Ա. Մեմմեդովի` իր ընկերների հետ միասին Գաբալայի ռեստորաններից մեկում պահվող արջին մեծ գումարով մորթել տալու և խորոված պատվիրելու մասին: Հետագայում այդ լուրը հրապարակել են ադրբեջանական և արտասահմանյան բազմաթիվ թերթեր: Բացի այդ, թերթերը հայտնել էին նաև ամռանը Բաքվի Բուզովնա լողափի մոտ Ա.Մեմմեդովին պատկանող թանկարժեք առագաստանավը խորտակվել է` նրա վատ նավավարելու պատճառով, Դուբայի ռեստորաններից մեկում իրեն անվայել պահելու համար Արաբական միացյալ էմիրություններից արտաքսվելու և կատարած այլ «հերոսությունների» մասին:
«Հետաքրքրիր է, որ Ա.Մեմմեդովի վերաբերյալ հրապարակվող լուրերը մինչ օրս չեն հերքվել և շարունակվում են հրապարակվել»,- նկատել է թերթը:

Известный своими скандальными выходками сын азербайджанского министра судится с прессой
Сын министра транспорта Азербайджана Зии Мамедова- Анар Мамедов подал в суд на газеты «Азадлыг» и «Ени Мусават» за публикацию статей о его «похождениях». Он требует у суда вынести решение, согласно которому газеты выплатят ему по 250 тысяч манатов за нанесенный министерскому сыну моральный ущерб, пишет газета «Бизим йол».
Руководители газет «Азадлыг» и «Ени Мусават» считают претензии Мамедова необоснованными. Они заявили, что их публикации о нетрадиционном поведении А. Мамедова «не содержат элементов, наносящих вред» его деловой репутации или чести и достоинству.
Отметим, что летом этого года вышеназванные газеты опубликовали статьи о том, что Анар со своими друзьями в одном из ресторанов главы МЧС Кемаледдина Гейдарова в Габале приказал за 1 миллион манатов зарезать медведя, содержащегося в клетке и подать подвыпившей компании шашлык из него. Эта новость была распространена в азербайджанских и иностранных СМИ. Кроме того, газеты сообщали о том, что Анар потопил свою дорогостоящую яхту из-за неправильного управления у одного из Бакинских пляжей. Также была опубликована информация о том, что он был депортирован их Объединенных Арабских Эмиратов из-за ссоры с племянником шейха в одном из ресторанов в Дубае.
После этого инцидента разгорелся дипломатический скандал и для граждан Азербайджана мужского пола был запрещен въезд в ОАЭ.
«Примечательно, что новости об Анаре Мамедове до сих пор не были опровергнуты и продолжают публиковаться»,- пишет «Бизим йол».