Հասարակություն 11:55 13/01/2011
Կատարում գտնվող Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձել է օրերս թեժ քննարկումների առարկա դարձած Կարսի մարդկության արձանի հարցին: Լրագրողի այն հարցին, թե արդյոք Էրդողանի արած «այլանդակ տեսք» արտահայտությունը վերաբերել է արձանին, նա հաստատական պատասխան է տվել:
Ըստ «CnnTurk»-ի` Էրդողանն անթույլատրելի է համարել, որ այդ հսկա արձանի ստվերը ծածկի Սեյիդ Հասան Էլ Հարաքանի դամբարանն ու մզկիթը:
Հիշեցնենք, որ 35 մետր բարձրություն ունեցող այդ արձանը հեղինակել է թուրք քանդակագործ Մեհմեթ Աքսոյը: Այն կոչված է խորհրդանշելու մարդասիրություն ու խաղաղություն ու մասնավորապես` հայ-թուրքական բարեկամություն:

Общество 12:29 13/01/2011
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган на встрече с журналистами в Катаре вновь коснулся вопроса памятника Карса, который в последнее время стал предметом бурных обсуждений. Отвечая на вопрос, относится ли его выражение «безобразный» конкретно к памятнику, он дал утвердительный ответ.
Согласно CnnTurk, Эрдоган считает непозволительным тот факт, что тень этого колосса падает на усыпальницу Сеида Хасана Эль Харакана и мечеть.
Напомним, что 35 метровый памятник является произведением турецкого скульптора Мехмета Аксоя. Он символизирует мир и гуманизм, а также армяно-турецкую дружбу.