Հասարակություն 11:55 13/01/2011
Կատարում գտնվող Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձել է օրերս թեժ քննարկումների առարկա դարձած Կարսի մարդկության արձանի հարցին: Լրագրողի այն հարցին, թե արդյոք Էրդողանի արած «այլանդակ տեսք» արտահայտությունը վերաբերել է արձանին, նա հաստատական պատասխան է տվել:
Ըստ «CnnTurk»-ի` Էրդողանն անթույլատրելի է համարել, որ այդ հսկա արձանի ստվերը ծածկի Սեյիդ Հասան Էլ Հարաքանի դամբարանն ու մզկիթը:
Հիշեցնենք, որ 35 մետր բարձրություն ունեցող այդ արձանը հեղինակել է թուրք քանդակագործ Մեհմեթ Աքսոյը: Այն կոչված է խորհրդանշելու մարդասիրություն ու խաղաղություն ու մասնավորապես` հայ-թուրքական բարեկամություն:

Society 13:01 13/01/2011
Turkish PM Recep Erdogan, who is currently paying visit to Qatar, referred to so much spoken topic of Statue of Peace erected in the city of Kars. To the journalist’s question if saying “ugly look” Erdogan meant the statue, Turkish PM nodded positively.
According to “CnnTurk” Erdogan said it would be unacceptable to allow that huge statue to shadow Seyid Hasan El Haraqan’s mausoleum and mosque.
The statue having 35m height is authored by Turkish sculpture Mehmet Aksoi. It’s to symbolize peace and particularly, Armenian-Turkish relations.