Հասարակություն 12:27 27/06/2011
Թուրքիայում աստիճանաբար մեծանում է իրենց ինքնության մասին բացահայտ խոսող ծպտյալ հայերի թիվը, որոնք, չնայած իրենց հայկական ինքնությանը, ապրում են սունի -մահմեդականի և քուրդ -ալևիի կյանքով:
Այս մասին տեղեկացնում է «Էրմենիհաբեր» (Ermenihaber.am) լրատվական կայքը:
Այդպիսի մի հայ է դիարբեքիրցի Գաֆֆուր Թյուրքայը, որը 15 տարեկանում է իմացել, որ իր իսկական ազգանունն Օհանյան է:
«Մահմեդականի կյանքով եմ ապրում, բայց իմ անցյալն ու մշակույթը չեմ մերժում: Ցանկանում եմ մայրենի լեզուս սովորել», -ասում է Գաֆուր Թյուրքայ-Օհանյանը:
Նա պատմում է, որ քրիստոնյա հայերը մահմեդական հայերին թերագնահատում են: «Կարծես մենք ենք ընտրել այս վիճակը: Հայերը պետք է էթնիկ ծագման շուրջ միավորվեն, ոչ թե կրոնի»,- համոզմունք է հայտնում նա:
Նշենք, որ, ըստ Թուրքիայի պատմագիտական ընկերության նախկին նախագահ Յուսուֆ Հալաչօղլուի, ծպտյալ հայեր կան ոչ միայն Դիարբեքիրում, այլ ամբողջ Թուրքիայում և նրանք արդեն սկսել են խոսել իրենց ինքնության մասին:

Общество 12:59 27/06/2011
В Турции постепенно растет число скрытых армян, которые заявляют вслух о своей национальной принадлежности. Скрытые армяне, несмотря на свое происхождение, живут жизнью мусульманина-суннита или курда-алевита.
Об том сообщает информационный сайт Ermenihaber.am. Один из таких армян – Гаффур Тюркай из Диарбекира, который в 15 лет узнал, что его настоящая фамилия – Оганян.
«Я живу как мусульманин, но я не отвергаю свое прошлое и культуру. Я желаю выучить родной язык», - говорит Гаффур Тюркай-Оганян.
Он рассказывает о том, что армяне-христиане с недоверием относятся к армянам-мусульманам. «Как будто мы повинны в этом. Армяне должны объединиться по этническому признаку, а не по религиозному», - уверен он.
Отметим, что согласно бывшему председателю историографического общества Турции Юсуфу Халачоглу, скрытые армяне есть не только в Диарбекире, но и во всей Турции, и они уже стали заявлять вслух о своей идентичности.