Քաղաքական 15:43 20/12/2011
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Մոսկվայում մասնակցել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանին:
Ինչպես հայտնում է Panorama.am-ի թղթակիցը, մոսկովյան նստաշրջանին, ՀՀ նախագահից բացի, մասնակցել են նաև ՀԱՊԿ անդամ մյուս երկրների նախագահները. Դմիտրի Մեդվեդև (Ռուսաստան), Նուրսուլթան Նազարբաև (Ղազախստան), Իսլամ Քարիմով (Ուզբեկստան), Էմոմալի Ռահմոն (Տաջիկստան), Ալեքսանդր Լուկաշենկո (Բելառուս) և Ալմազբեկ Աթամբաև (Ղրղզստան): Ի դեպ, Ղրղզստանի նորընտիր նախագահն առաջին անգամ է մասնակցել ՀԱՊԿ երկրների ղեկավարների գագաթաժողովին: Նստաշրջանին մասնակցել է նաև ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան:
Նստաշրջանի օրակարգը խիստ հագեցած է եղել. քննարկվել են շուրջ երեք տասնյակ հարցեր՝ կապված հավաքական անվտանգության համակարգի կատարելագործման, կազմակերպության ներուժի մեծացման, ռազմական ու ռազմա-տնտեսական համագործակցության օպտիմալացման, ճգնաժամային իրավիճակներին արձագանքման, տեղեկատվական անվտանգության, թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության ու ահաբեկչության դեմ պայքարի խնդիրների հետ:
ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարները նիստի ընթացքում նաև հայտարարություն են ընդունել՝ նվիրված Հավաքական անվտանգության պայմանագրի ստորագրման 20 և ՀԱՊԿ հիմնադրման 10-ամյակին:
Նստաշրջանի ժամանակ ընդունվել են նաև կազմակերպչական ու վարչական հարցերի վերաբերյալ որոշումներ: Մասնավորապես, որոշում է կայացվել ՀԱՊԿ նախագահության վերաբերյալ. այն Բելառուսից փոխանցվել է Ղազախստանին:
Հիշեցնենք, որ Հավաքական անվտանգության պայմանագիրը ստորագրվել է 1992 թվականին մայիսի 15-ին՝ Հայաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի ու Ուզբեկստանի կողմից: Հետագայում պայմանագրին միացել են նաև Ադրբեջանը, Վրաստանն ու Բելառուսը: 1999-ի ապրիլին ստորագրված արձանագրությամբ նշված երկրներից 6-ը (բացի Ադրբեջանից, Վրաստանից ու Ուզբեկստանից) երկարացրել են ՀԱՊ գործողության ժամկետը, իսկ 2002թ. մայիսի 14-ին նշված երկրները հիմնում են ՀԱՊ կազմակերպությունը, որին հետագայում միանում է նաև Ուզբեկստանը:

Политика 16:27 20/12/2011
Президент Армении Серж Саргсян, который находится в Москве с рабочим визитом, принял сегодня участие в сессии Совета коллективной безопасности Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ). Как передает корреспондент Panorama.am из российской столицы, в сессии участвовали также главы других государств-участников ОДКБ –Дмитрий Медведев (Россия), Нурсултан Назарбаев (Казахстан), Ислам Каримов (Узбекистан), Эмомали Рахмон (Таджикистан), Александр Лукашенко (Беларусь) и Алмазбек Атамбаев (Киргизия).
Отметим, что новоизбранный глава Киргизии Алмазбек Атамбаев впервые принимал участие в сессии ОДКБ. Участвовал в ней также Генеральный секретарь ОДКБ Николай Бордюжа.
Повестка сессии была предельно насыщенной, обсуждались свыше 30 вопросов касательно усовершенствования системы коллективной безопасности, увеличения потенциала Организации, оптимизации военного и военно-технического сотрудничества, совершенствования механизма реагирования на кризисные ситуации, вопросов информационной безопасности, проблем борьбы с незаконным оборотом наркотиков и терроризмом.
В ходе сессии главы государств-участников ОДКБ приняли совместное заявление – по случаю 20-летия подписания Договора о коллективной безопасности и 10-летия создания Организации. Были приняты также решения относительно организационных и административных проблем. В частности, был решен вопрос председательствования в ОДКБ, которое перешло от Казахстана к Беларуси.
Напомним, Договор о коллективной безопасности (ДКБ) был подписан 15 мая 1992г. в Ташкенте главами шести государств СНГ – Армении, Казахстана, Киргизии, России, Таджикистана, Узбекистана. Впоследствии к Договору присоединились Азербайджан, Грузия, Беларусь. Договор вступил в силу 20 апреля 1994 года и был рассчитан на 5 лет, допуская продление. 2 апреля 1999 года президенты Армении, Беларуси, Казахстана, Киргизии, России и Таджикистана подписали протокол о продлении срока действия договора на следующий пятилетний период (за исключением Азербайджана, Грузии и Узбекистана). А в мае 2002г. данные страны основали ОДКБ, к которой впоследствии присоединился и Узбекистан.