Քաղաքական 15:43 20/12/2011
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Մոսկվայում մասնակցել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանին:
Ինչպես հայտնում է Panorama.am-ի թղթակիցը, մոսկովյան նստաշրջանին, ՀՀ նախագահից բացի, մասնակցել են նաև ՀԱՊԿ անդամ մյուս երկրների նախագահները. Դմիտրի Մեդվեդև (Ռուսաստան), Նուրսուլթան Նազարբաև (Ղազախստան), Իսլամ Քարիմով (Ուզբեկստան), Էմոմալի Ռահմոն (Տաջիկստան), Ալեքսանդր Լուկաշենկո (Բելառուս) և Ալմազբեկ Աթամբաև (Ղրղզստան): Ի դեպ, Ղրղզստանի նորընտիր նախագահն առաջին անգամ է մասնակցել ՀԱՊԿ երկրների ղեկավարների գագաթաժողովին: Նստաշրջանին մասնակցել է նաև ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան:
Նստաշրջանի օրակարգը խիստ հագեցած է եղել. քննարկվել են շուրջ երեք տասնյակ հարցեր՝ կապված հավաքական անվտանգության համակարգի կատարելագործման, կազմակերպության ներուժի մեծացման, ռազմական ու ռազմա-տնտեսական համագործակցության օպտիմալացման, ճգնաժամային իրավիճակներին արձագանքման, տեղեկատվական անվտանգության, թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության ու ահաբեկչության դեմ պայքարի խնդիրների հետ:
ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարները նիստի ընթացքում նաև հայտարարություն են ընդունել՝ նվիրված Հավաքական անվտանգության պայմանագրի ստորագրման 20 և ՀԱՊԿ հիմնադրման 10-ամյակին:
Նստաշրջանի ժամանակ ընդունվել են նաև կազմակերպչական ու վարչական հարցերի վերաբերյալ որոշումներ: Մասնավորապես, որոշում է կայացվել ՀԱՊԿ նախագահության վերաբերյալ. այն Բելառուսից փոխանցվել է Ղազախստանին:
Հիշեցնենք, որ Հավաքական անվտանգության պայմանագիրը ստորագրվել է 1992 թվականին մայիսի 15-ին՝ Հայաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի ու Ուզբեկստանի կողմից: Հետագայում պայմանագրին միացել են նաև Ադրբեջանը, Վրաստանն ու Բելառուսը: 1999-ի ապրիլին ստորագրված արձանագրությամբ նշված երկրներից 6-ը (բացի Ադրբեջանից, Վրաստանից ու Ուզբեկստանից) երկարացրել են ՀԱՊ գործողության ժամկետը, իսկ 2002թ. մայիսի 14-ին նշված երկրները հիմնում են ՀԱՊ կազմակերպությունը, որին հետագայում միանում է նաև Ուզբեկստանը:

In the world 17:04 20/12/2011
Panorama.am reporter tells the session has been attended by the heads of CSTO member states – Dmitry Medvedev (Russia), Nursultan Nazarbaev (Kazakhstan), Islam Karimov (Uzbekistan), Emomali Rahmon (Tajikistan), Alexander Lukashenko (Belarus) and Almazbek Atambaev (Kyrgyzstan). The newly elected President of Kygyzstan paid his first visit to the summit. CSTO Secretary General Nikolay Bordyuzha was also among the senior officials attending the summit.
The agenda of the session was very rich – about three dozens of issues have been highlighted, including improvement of collective security system, increase of organization’s potential, optimization of military and military-economic cooperation, information security, fight against circulation of drugs and terrorism.
The CSTO heads of states have passed a statement dedicated to the 20th jubilee of CSTO treaty ratification and to the 10th jubilee of CSTO foundation.
A treaty on Collective Security Treaty Organization was signed on May 15, 1992 among Armenia, Kazakhstan, Kyrgyzstan Tajikistan, Russia and Uzbekistan. Later, Azerbaijan, Georgia and Belarus joined the treaty. In 1999 only six states (excluding Azerbaijan, Georgia and Uzbekistan) have extended their activities in CST. In 2002 CST founded its organization, which was joined by Uzbekistan.