Հասարակություն 10:43 16/02/2012
Կառավարությունը` ի դեմս բնապահպանության նախարարության որոշել է թույլատրել ամբողջ որսաշրջանի համար 100 գայլի փոխարեն որսալ 200 գայլ: Սա դեռ նախագիծ է, որն ընդգրկված է կառավարության այսօրվա նիստի օրակարգում, նպատակն էլ էկոլոգիական հավասարակշռությունը վերականգնելն է:
Բնապահպանության նախարարության հիմնավորման համաձայն, դա կապահովի տվյալ միջոցառման էֆեկտիվությունը և սոցիալական /գյուղատնտեսության պաշտպանվածություն/ ու բնապահպանական /վայրի կենդանիների կենսաբազմազանության պահպանում/ արդունավետությունը: Ըստ այդմ, կառավարությունը պետք է նախարարությանը տրամադրի 20 մլն դրամ` գայլի որս կատարածներին պարգևատրելու համար: Հիշեցնենք, որ մեկ գայլ սպանելու համար կառավարությունը պարգևատրում է 100 հազար դրամով:
Ըստ ներկայացված տվյալների, նախորդ տարվա ընթացքում սպանվել է 100 գայլ, որից 8-ը` Լոռիում, 11-ը` Տավուշում, 15-ը` Գեղարքունիքում, 17-ը` Արագածոտնում, 8-ը` Արարատում, 7-ական գայլ` Կոտայքում, Արագածոտնում, Շիրակում, Սյունիքում, 1-ը` Երևանում:
Հիշեցնենք, որ բնապահպանության նախարարի հրամանով որսը չի կատարվելու գայլերի զանգվածային ոչնչացման եղանակներով` թույների, վերգետնյա և օդային տրանսպորտային միջոցների կիրառումով: 2011թ. որսացված գայլերի 95% որսացվել է բնակավայրերի և անասնագոմերի շրջակայքում, այսինքն ոչնչացվելու են հիմնականում բնակչությանը վնաս պատճառող գայլերը:

Общество 12:17 16/02/2012
Правительство Армении, в лице Министерства охраны природы, решило разрешить на весь охотничий сезон охоту не на 100 волков, а на 200. Это пока проект, который включен в повестку сегодняшнего заседания правительства, преследующий цель восстановления экологического баланса.
Согласно обоснованию Министерства охраны природы, это обеспечит эффективность данного мероприятия и социальную (защищенность сельского хозяйства) и природоохранную (сохранение биоразнообразия диких животных) продуктивность.
Согласно документу, правительство должно выделить министерству 20 млн драмов для вознаграждения охотников на волков. Напомним, что за отстрел одного волка правительство вознаграждает 100 тыс. драмами.
Согласно представленным данным, в прошлом году было убито 100 волков, больше всего (17 волков) было убито в Арагацотне.
Напомним, что по приказу министра охраны природы, охота не будет проводиться в режиме массового уничтожения волков с применением ядов, наземной и воздушной техники. В 2011 г. 95% отстреленных волков было убито в районах проживания и скотных дворов, то есть будут уничтожены те волки, которые наносят вред населению.