Քաղաքական 10:25 24/05/2012
Չիկագոյում կայացած ՆԱՏՕ-ի վեհաժողովի ժամանակ դաշինքի քարտուղարը հայտարարեց, որ Միջերկրական ծովում ՆԱՏՕ-ի կողմից հակահրթիռային պաշտպանությունը մասնակիորեն գործարկվում է: Այս և մի շարք այլ հարցերի շուրջ Panorama.am-ը զրուցեց ռազմական փորձագետ Արծրուն Հովհաննիսյանի հետ:
Այդ խնդիրը առանցքային է ՌԴ-արևմուտք հարաբերություններում: Միջերկրական ծովում ՆԱՏՕ-ական նավերով և Թուրքիայի տարածքում տեղակայված ռադիոտեղորոշման կայանով համատեղված հակահրթիռային պաշտպանության մասնակի հատվածի գործարկումը արևմուտքի կողմից միաժամանակ սպառնում է Իրանի ու Սիրիայի անվտանգությանը և հարվածում է ՌԴ շահերին: Այդ նավերը որոնք իրենցից ներկայացնում են գերժամանակակից ականակիրներ և հածանավեր իրենց տվյալ սպառազինությամբ կարող են խոցել մասնավորապես իրանական և սիրիական օպերատիվ մարտավարական հրթիռները: Բացի դրանից այդ նավերը կարող են խոչընդոտել ռուսական նավատորմի գործողություններին այս ծովում, ինչը մեծ հաշվով լուրջ խնդիր է, իսկ առարկայորեն ներկայումս ՌԴ-ի համար նաև Սիրիային զենք մատակարարելու համար լրացուցիչ բարդություն:
Զարմանալին այստեղ և հատկապես մեզ համար այն է, որ այս հակամարտության մեջ մեծ դեր ունի Թուրքիան, որը կարողանում է մեծ դեր խաղալ և ուղղակի արևմուտք-ՌԴ հակամարտության հարցում և մեծ դերակատարություն ունի Իրան-Արևմուտք հակամարտության մեջ: Միաժամանակ Թուրքիան Ադրբեջանի հովանավորն է, ռազմականացման ջատագովը և անվտանգության երաշխավորը: Եվ այս պետությունը կարողանում էր ներկայացնել թե հարևանների հետ խնդիրներ չունի: Այդ տեսանկյունից նայենք նաև Թուրքիայում հակառուսական հայտարարությունները և միջոցառումները: Դրանց հետևեցին ՌԴ-ի կողմից հնչեցված համեմատաբար կոշտ գնահատականները: ՌԴ-ի մոտեցումների կոշտության պակասից է, որ մասնավորապես օգտվում է Թուրքիան:
Թուրքիայի դերակատարության և մասնակցության տեսանկյունից է հարկավոր նաև տեսնել Ադրբեջանի հոխորտալը: Իհարկե ՀԱՊԿ կողմից ՀՀ-ում անցկացվելիք զորավարժությունները, առաջին հերթին ազդանշան էր Ադրբեջանին, այն երկրին, որը բոլոր հարևանների հետ ունի տարածքային խնդիրներ: Քչերը ուշադրութուն դարձրին այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանը փաստորեն մի կերպ է խուսափում Վրաստանի հետ բախումից, կամ ավելի ճիշտ է ասելը մեծ ճնշմամբ է հաջողվում հասնել լարվածության թուլացմանը, Թուրքմենստանի հետ բախումը ընդամենը ժամանակի խնդիր է, իսկ հակաիրանական տրամադրությունները օր օրի թեժանում են: Այսինքն՝ ակնհայտորեն երևում է թե ով է մշտական խնդիրներ ստեղծում տարածաշրջանի համար, ով է արհեստական պետություն և անկայունության երաշխավոր:

Комментарии 11:15 24/05/2012
В ходе состоявшегося в Чикаго саммита НАТО генеральный секретарь Североатлантического альянса Андерс Фог Расмуссен заявил, что система противоракетной обороны НАТО частично поставлена на боевое дежурство в Средиземном море. Относительно этого и ряда других вопросов Panorama.am провел беседу с военным экспертом Арцруном Ованнисяном.
«Эта проблема является ключевой в отношениях между Россией и Западом. Частичная эксплуатация Западом в Средиземном море систем противоракетной обороны вместе с кораблями НАТО и размещенной на территории Турции радиолокационной станции угрожает безопасности Ирана и Сирии и наносит удар по интересам России. Эти корабли, представляющие собой сверхсовременные эсминцы и крейсеры, могут своим вооружением нанести ущерб по иранским и сирийским оперативно-тактическим ракетным системам. Кроме того, эти корабли могут препятствовать действиям российского флота в этом море, что по большому счету является проблемой, а в предметном отношении создает дополнительные трудности для России и для поставки вооружения в Сирию.
Удивительным в данном случае, особенно для нас, является то, что в этом конфликте большую роль играет Турция, которая может иметь значительную роль в конфликте и между Россией и Западом, и между Ираном и Западом. Вместе с тем, Турция является спонсором Азербайджана, апологетом милитаризации и гарантом безопасности. Это государство могло преподносить все так, будто у нее нет проблем с соседями. С этой точки зрения примером являются и антироссийские заявления, и мероприятия в Турции, за которыми последовали озвученные Россией сравнительно грубые оценки. Турция пользуется недостаточной жесткостью в подходах России.
Тот факт, что Азербайджан кичится, необходимо рассматривать именно в контексте роли и участия Турции. Предстоящие в Армении военные учения ОДКБ в первую очередь являются сигналом для Азербайджана – стране, которая имеет территориальные проблемы со всеми соседями. Немногие обратили внимание на то, что Азербайджан фактически еле-еле избегает столкновений с Грузией или, точнее, ему удается добиться ослабления напряженности лишь за счет серьезного давления. Столкновение с Туркменистаном является лишь вопросом времени, а антииранские настроения изо дня в день накаляются. То есть ясно видно, кто создает постоянные проблемы в регионе, кто является искусственным государством и гарантом нестабильности»,– отметил эксперт.