Հասարակություն 17:02 26/05/2012
Հանրապետության օրվա կապակցությամբ` ՀՀ նախագահի հրամանով ՀՀ Ազգային Ժողովի պատգամավոր Դավիթ Հարությունյանն այսօր պարգևատրվեց «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի մեդալով: Շքանշանը շնորհվել է երկրում օրինաստեղծ գործընթացներին, հասարակական քաղաքական կյանքին ակտիվորեն մասնակցելու, ժողովրդավարության կայացմանը բերած նպաստի համար:
ՀՀ նախագահի նստավայրում անմիջապես նախագահ Սերժ Սարգսյանից պարգևը ստանալուց հետո` Դավիթ Հարությունյանը շնորհակալություն հայտնեց նման բարձր պարգևի համար` նշելով, որ դա պարգև է, ոչ միայն անձամբ իրեն, այլ նաև ԵԽԽՎ և եվրոպական կառույցներում պատվիրակությունների և Ազգային Ժողովի հանձնաժողովների` քաղաքական տարբեր ուժեր ներկայացնող այլ անդամներին, որպես համատեղ աշխատանքի գնահատական:
«Այօրվա պարգևը թերևս պատվիրակության կազմում և հանձնաժողովում շատ հաճախ ծավալված թեժ բանավեճերի արդյունքն է: Ես սա ընկալում եմ որպես մեր բոլորի պարգևը»,- ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավորը:
Տոնի կապակցությամբ «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի մեդալով են պարգևատրվել «Կանանց հանրապետական խորհուրդ» հասարակական կազմակերպության հիմնադիր նախագահ Պասսիոնարիա Լիպարիտի Հակոբյանը:
Մխիթար Գոշի մեդալով է պարգևատրվել ՀՀ վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի դատավոր Հովհաննես Հաբեթի Ղուկասյանը: Հայաստանի Հանրապետության Կոտայքի մարզպետարանի աշխատակազմի քաղաքաշինության վարչության պետ Վաչագան Պետրոսի Թադևոսյանը պարգևատրվել է Անանիա Շիրակացու մեդալով:
Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի, միջազգային մրցասպարեզներում ունեցած մեծ հաջողությունների, ձեռք բերած մարզական փայլուն նվաճումների համար հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի մարզիչ Համլետ Իսահակի Հովհաննիսյանը պարգևատրվել է Մովսես Խորենացու մեդալով:

Общество 17:34 26/05/2012
По случаю празднования Дня Первой Республики указом президента Армении Сержа Саргсяна за законотворческую деятельность, активное участие в общественной и политической деятельности страны депутат Национального Собрания Армении Давид Арутюнян сегодня был награжден медалью 1-ой степени «За заслуги перед отечеством».
Выразив благодарность за высокую награду, Давид Арутюнян отметил, что это не только его награда, но и других членов делегаций в ПАСЕ и европейских структурах, а также парламентских комиссий, представляющих разные политические силы. «Полученная сегодня награда, возможно, является результатом горячих дискуссий, которые довольно часто проходили между членами делегаций и комиссий. Я считаю ее нашей общей наградой», – заявил депутат.
По случаю праздника медалью 2-ой степени «За заслуги перед отчеством» награждена председатель общественной организации «Республиканский совет женщин » Пассионария Акопян.
Медалью «Мхитар Гош» был награжден судья Палаты по уголовным и военным делам Кассационного суда Армении Ованнес Гукасян.
Медали «Анания Ширакаци» удостоился начальник управления градостроительства областной администрации Котайкской области Вачаган Тадевосян.
За значительный вклад в дело развития физической культуры и спорта, блестящие спортивные достижения по греко-римской борьбе медалью «Мовсес Хоренаци» награжден тренер Гамлет Ованнисян.