Օրվա թեմա 16:40 12/06/2012
««Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, վստահ եմ, որ ճիշտ պահին, համապատասխան պահին իր խոսքը կասի, բայց ես անձամբ ասել եմ, որ սա քաղաքական է միանշանակորեն և այդ քաղաքականության մեջ ես նաև տեսնում եմ իմ ներգրավվածությունը հենց ԲՀԿ ներսում: Ես կարծում եմ նաև այդ խնդիրն են ուզում ինչ-որ տեղ հարվածել ու խոչընդոտել… Ես գիտեմ գործի բոլոր մանրամասները` երկու կարծիք չի կարող լինել, սա քաղաքական պատվեր է»,- «Երկիր Մեդիա» հեռուստաընկերության հետ զրույցում` անդրադառնալով վերջին օրերի զարգացումներին նշել է ԲՀԿ-ական Վարդան Օսկանյանը:
Նա նշել է, որ քանի որ ինքը ԲՀԿ անդամ է, ապա  ամբողջը պետք է դիտարկել այդ կոնտեքստում:
Նշենք, որ ինչպես տեղեկացրել էին ավելի վաղ,  քրեական գործով նախաքննություն է իրականացվում` ԱՄՆ-ում գրանցված «Պոլիմեր Մատերիալս» և «Հանթսման Ինթերնեյշնլ» կորպորացիաներին պատկանող, Հայաստանի Հանրապետությունում հիմնադրված «Հանթսման Բիլդինգ Փրոդաքթս» ՍՊ ընկերության 100% բաժնեմասը շուրջ 2.000.000 ԱՄՆ դոլարով փաստացի վաճառելու, սակայն գործարքը ոչ ճիշտ պայմանագրային ձևակերպումների արդյունքում հարկային մարմնին չներկայացնելու, դրանից հնարավոր առաջացող հարկային պարտավորությունները չկատարելու, ամերիկյան կողմի ցանկությամբ Հայաստանի Հանրապետությունում թողնված և բացառապես բարեգործության համար նախատեսված այդ գումարից մոտ 1.135.000 ԱՄՆ դոլարը իրականում բարեգործական նպատակներին չուղղելու, չօգտագործելու, այդ գումարը «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի հիմնադիր և նախագահ Վարդան Օսկանյանի ու նույն հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Տիգրան Կարապետյանի անվամբ բացված հաշվեհամարներին փոխանցելու, ինչպես նաև գումարների մի մասն անձնական նպատակներով ապօրինի օգտագործելու դեպքերով:
«Իշխանությունները ուզում են դաշտը ամայացնեն, որպեսզի այն  ազատ լինի ` իշխանությունները ոչնչի առաջ չեն կանգնում և գնում են նման քայլերի: Ես այլ մեկնաբանություն եղածին իսկապես չեմ կարող տալ»:
Ընդգծելով, որ քաղաքական պայքարը պատկերացնում է քաղաքական հարթության մեջ, Վ.Օսկանյանը նշում է` «այս ամենը` սպառնալիքներ և այլն իմ ոճը չի, բայց, եթե իշխանությունները սա են ընտրել, ես սրան էլ եմ պատրաստ».
«Ազգային անվտանգության ծառայությունն այստեղ գործ չունի և սա ամենաակնհայտ նշանն է, որ սա քաղաքական պատվեր է … Փողերի լվացո՞ւմ, ես շարունակում եմ այս հարցը տալ.. այս իշխանությունները փողերի լվացումից են խոսում»,- ընդգծում է նա ու հավելում, որ Օսկանյան ու փողերի լվացում մի նախադասության մեջ չի կարող լինել:
Լրագրողի ճշտող հարցին, թե ե՞րբ է կոնկրետ կանչվել հարցաքննության` Վ.Օսկանյանը դժվարացավ կոնկրետ օրը նշել. «Չեմ հիշում… երևի մի շաբաթ առաջ էր` կանչել էին գնացել եմ: Երկրորդ անգամ էլ են կանչել, երևի թե վաղը կգնամ, այդքան բան »:
Բայց վերջում հավելել է նաև, որ, եթե գործը նույն կարգի շարունակություն ունենա, ապա ինքն անպայման իր իրավունքներից կօգտվի:
Հիշեցնենք, Հայաստանի ԱԱԾ քննչական վարչության կողմից մայիսի 25-ին հարուցվել է քրեական գործ` հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով եկամուտներն օրինականացնելու /փողերի լվացում/ դեպքով, նախատեսված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով:

Политика 17:30 12/06/2012
В. Осканян заявил, что дело против фонда «Сивилитас» связано с его членством в партии «Процветающая Армения»
Партия «Процветающая Армения» в нужный момент выскажет свою позицию в связи с развитиями вокруг уголовного дела, имеющего отношение к основанному депутатом от данной политической силы, экс-главой МИД РА Варданом Осканяном фонду «Сивилитас». Такую уверенность выразил в эфире телекомпании «Еркир Медиа» сам В. Осканян, отметив, что «все это однозначно несет политический характер, является политическим заказом», связано с его членством в ППА и посему рассматривать ситуацию следует именно в этом контексте.
«Власти хотят опустошить поле, освободить его, они ни перед чем не останавливаются и идут на такие шаги. Иного комментария произошедшему я действительно не могу дать», – заявил В. Осканян, подчеркнув, что хотя угрозы не в его стиле, однако если власти выбрали такое, то он готов и к этому.
«Службе национальной безопасности здесь делать нечего, и это самый явный признак того, что имеет место политический заказ. Какое еще отмывание денег?» – выразил свое возмущение политик и добавил, что не может сочетать в одном предложении свое имя и эту фразу. Он также отметил, что если дело будет иметь продолжение в таком ключе, то он воспользуется своими правами.
А сегодня Служба национальной безопасности Армении представила подробности уголовного дела. Как передавала ее пресс-служба, Следственное управление Службы национальной безопасности РА 25 мая возбудило уголовное дело по признакам ч. 3 ст. 190 УК РА («Легализация доходов, полученных незаконным путем: в особо крупных размерах; организованной группой; с использованием должностного положения»). В рамках данного уголовного дела следствие рассматривает факты того, как 100% акций основанной в РА ООО «Хантсман Билдинг Продакс», которая принадлежит зарегистрированным в США корпорациям «Полимер Материалс» и «Хантсман Интернейшнл», были проданы за 2 млн. долларов, но при этом с целью избегания налоговых обязательств сделка в результате некорректных договорных формулировок не была представлена налоговому органу, а оставленные американской стороной в Республике Армения исключительно на благотворительные цели 1 135 000 долларов из этой суммы не были направлены на благотворительность и соответственно использованы; а также факт того, как эта сумма была переведена на счет, открытый от имени основателя и председателя фонда «Сивилитас» Вардана Осканяна и члена попечителей данного фонда Тиграна Карапетяна, и еще, как была незаконно, в личных целях израсходована часть суммы.
Кроме того, подчеркивалось в релизе, фонд «Сивилитас», нарушив собственный устав и требования действующего на 2011г. законодательства, не представила отчета о финансовых источниках, использованных за финансовый год средствах, в том числе предоставленных корпорациями «Полимер Материалс» и «Хантсман Интернейшнл» на благотворительные цели 2 млн. долларов.
Отмечалось, что в рамках уголовного дела назначены налоговые проверки, экспертизы, проводятся допросы и другие следственные мероприятия с целью полного уточнения обстоятельств и обеспечения многосторонности следствия. Предварительное следствие продолжается.