Քաղաքական 17:17 30/11/2012
ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը, չնայած Ռուսաստանի առարկություններին, հաստատել է Եվրոպայում հակահրթիռային պաշտպանության (ՀՀՊ) համակարգի ստեղծման աշխատանքները շարունակելու մասին ԱՄՆ մտադրությունը: Այս մասին  հաղորդում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը:
«Մենք Թուրքիայում ռադար ենք տեղակայում, ինչպես նաև ավելացնելու ենք այլ հնարավորություններ: Մոտ ժամանակ մենք հակահրթիռային համալիրներ կտեղակայենք Ռումինիայում և Լեհաստանում»,- նշել է ԱՄՆ պետքարտուղարը:
2010թ. Լիսաբոնի գագաթաժողովի ժամանակ Ռուսաստանը և ՆԱՏՕ-ն պայմանավորվել են համագործակցել ԵվրոՀՀՊ-ի նախագծի վերաբերյալ, սակայն ԱՄՆ-ի կողմից իրավական երաշխիքներ չտրամադրելու պատճառով բանակցությունները փակուղի են մտել: Դրան ի պատասխան Մոսկվան սպառնում է Կալինինգրադի երկրամասում «Իսկանդեր» ռազմավարական հրթիռային համակարգեր տեղակայել, ինչպես նաև մի շարք այլ ռազմա-քաղաքական միջոցառումներ իրականացնել:
Ներկա պահին ԱՄՆ-ի՝ Եվրոպայում ՀՀՊ համակարգերի ստեղծման նախագծերի հարցը հանդիսանում են Ամերիկայի և Ռուսաստանի միջև առկա լարվածության պատճառներից մեկը:

В мире 19:41 30/11/2012
Глава американского внешнеполитического ведомства Хиллари Клинтон подтвердила намерение США продолжать создание системы противоракетной обороны в Европе, несмотря на возражения России. Об этом сообщает РИА Новости.
«Мы размещаем радар в Турции и будем наращивать другие возможности. В ближайшее время мы разместим перехватчики в Румынии и Польше», – цитирует российское СМИ речь госсекретаря США, посвященную отношениям Америки и Европы, в институте Брукингса.
Агентство напоминает, что Россия и НАТО договорились сотрудничать по проекту ЕвроПРО на саммите в Лиссабоне в 2010 году, однако переговоры зашли в тупик из-за отказа США предоставить юридические гарантии ненаправленности развертываемой системы против российских сил сдерживания. Москва грозит в ответ развернуть в Калининградской области ракетные комплексы «Искандер» и предпринять ряд других военно-политических мер.
Сейчас планы США по созданию системы ПРО в Европе являются одной из причин напряженности в американо-российских отношениях.