Քաղաքական 11:00 13/12/2012
Ադրբեջանում ԻԻՀ դեսպանն արձագանքել է ադրբեջանական անօդաչուների՝ Իրանի սահմանին կատարող հետախուզական գործողություններին
Իրանի օդային սահմանը խախտող անօդաչու ինքնաթիռները հեշտությամբ կվնասազերծվեն:
Այդ մասին Ադրբեջանում ԻԻՀ դեսպանության պաշտոնական կայքի հաղորդմամբ՝ «Ինտերֆաքս»-ին տված հարցազրույցում՝ հայտարարել է Ադրբեջանում ԻԻՀ դեսպան Մոհսեն Փաք Այինը:
Լրագրողի այն հարցին, թե ինչպես է Իրանը վերաբերում Ադրբեջանին պատկանող անօդաչու ինքնաթիռների կողմից Իրանի օդային սահմանը խախտելու մասին տեղեկատվությանը, դեսպան Փաք Այինը, մասնավորապես նշել է. «Իրանի զինված ուժերը կատարելապես վերահսկում են երկրի օդային սահմանները և դրանք խախտողներին հեշտությամբ կարող ենք վնասազերծել, ինչպես դա կատարեցինք ամերիկյան անօդաչու ինքնաթիռների պարագայում»:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 10-ին իրանական «փրեսսթիվի.իռ» կայքը հաղորդել էր, որ Ադրբեջանի թալիշաբնակ Ասթարա շրջանում ամերիկյան ռադարային համակարգերի գործարկումից հետո Ադրբեջանն իսրայելցի ռազմական խորհրդատուների աջակցությամբ մոնտաժված անօդաչու ինքնաթիռների միջոցով հեռախուզական գործողություններ է իրականացնում Իրանի սահմանին:
Իրանի Մեջլիսի պաշտոնական կայքի հաղորդմամբ՝ Մեջլիսի պաշտպանության հարցերով կոմիտեի նախագահ Էսմայիլ Քոուսարին, արձագանքելով ադրբեջանական անօդաչու ինքնաթիռների կողմից Իրանի սահմանին հետախուզական գործողություն իրականացնելու մասին տեղեկատվությանը, մասնավորապես նշել է. «Իրանի զինված ուժերի կողմից Բաքվի անօրինական քայլերի նկատմամբ շուտով անհրաժեշտ միջոցառումներ կձեռնարկվեն և նրանց յուրաքանչյուր քայլին կտրուկ պատասխան կտրվի: Մեր երկրի օդային սահմանը հատած յուրաքանչյուր անօդաչու կվնասազերծենք: Եթե Ադրբեջանը շարունակի իր գործողությունները, ապա ադրբեջանական անօդաչու ինքնաթիռների գլխին նույն փորձանքը կբերենք, ինչպես ամերիկյանի պարագայում է»:
Նախօրեին Իրանի ԱԳՆ մամլո խոսնակ Ռամին Մեհմանփարաստը, անդրադառնալով ադրբեջանական անօդաչու ինքնաթիռների կողմից Իրանի սահմանը խախտելու մասին լրագրողի հնչեցրած հարցին, մասնավորապես պատասխանել է. «Մեր օդային սահմանը խախտելու համար նախ պետք է կարողանան ապակողմնորոշել մեր պաշտպանական համակարգերին. Հաշվի առնելով մեր երկրի սահմանների պաշտպանության գործում Իրանի զինված ուժերի կարողությունները՝ մեր երկրի օդային սահմանը խախտողը կտրուկ հակահարվածի կարժանա»:
Ադրբեջանական անօդաչու ինքնաթիռներն Իրանի սահմանին հետախուզական գործողություններ են իրականացնում
Իրանի Մեջլիսը նախազգուշացնում է. Ադրբեջանական անօդաչուների գլխին նույն փորձանքը կբերենք, ինչպես ամերիկյանի պարագայում էր
ԻԻՀ ԱԳՆ-ն ևս արձագանքել է ադրբեջանական անօդաչուների՝ Իրանի սահմանին կատարող հետախուզական գործողություններին

Политика 11:12 13/12/2012
Беспилотники, пересекшие воздушное пространство Ирана, будут с легкостью перехвачены. Отклик посла ИРИ в Азербайджане
Беспилотники, пересекшие воздушное пространство Ирана, будут с легкостью перехвачены. Об этом, как сообщает официальный сайт посольства Ирана в Азербайджане, заявил в интервью «Интерфакс» Мохсен Пак Айин.
Комментируя отношение Ирана к информации о нарушении азербайджанскими бепилотниками воздушного пространства Ирана, дипломат, в частности, отметил: «Вооруженные силы Ирана в совершенстве контролируют воздушное пространство страны, а те кто нарушат его, будут с легкостью обезврежены нами, как это было сделано в случае с американскими беспилотными самолетами».
Напомним, 10 декабря иранский сайт «Press TV» сообщал, что после запуска американских радарных систем в талышенаселенном районе Астара в Азербайджане Азербайджан осуществляет на границе с Ираном разведывательные операции с использованием монтированных при содействии израильских военных советников беспилотников.
Как сообщает официальный сайт Меджлиса (парламента) Ирана, заявил председатель комитета Меджлиса Ирана по обороне Эсмаил Коусари, откликнувшись на информацию об осуществлении азербайджанскими беспилотниками развездывательных операций на границе с Ираном, иранский парламентарий, в частности, отметил: «Вскоре вооруженные силы Ирана предпримут необходимые меры в ответ на незаконные действия Баку, и любое действие с их стороны встретит резкий ответ. Любой беспилотник, пересекший воздушное пространство нашей страны будет обезврежен. Если Азербайджан продолжит свои действия, то азербайджанских беспилотников постигнет та же участь, что и американских».
Накануне пресс-секретарь МИД Ирана Рамин Мехманпараст, отвечая на вопрос журналиста о нарушении азербайджанскими беспилотниками воздушного пространства Ирана, официальный представитель МИД ИРИ, в частности, сказал: «За нарушение воздушного пространства нашей страны в первую очередь они должны дезориентировать наши оборонные системы. Учитывая способности ВС Ирана в деле обороны границ страны, нарушители нашего воздушного пространства встретят резкий ответный удар».
Азербайджанских беспилотников постигнет та же участь, что и американских. Предупреждение Меджлиса Ирана
МИД ИРИ также откликнулся на разведывательные операции, осуществляемые азербайджанскими беспилотниками на границе с Ираном