Աշխարհում 12:20 21/01/2013
Մեխիկոյի դաշնային օկրուգի մարդու իրավունքների հարցերով հանձնաժողովը կիրակի օրը քննարկել է Ադրբեջանի նախկին նախագահ Հեյդար Ալիևի հուշարձանը հանելու «անհրաժեշտության» հարցն ու հաստատել, որ «հուշարձանը հակասում է հումանիտարիրավունքին»:
Այս մասին տեղեկացնում է  CNNMéxico-ն:
«Հանձնաժողովը գտնում է, որ հուշարձանի պահպանումն այն վայրում, որտեղ տեղադրված է, հակասում է մարդու իրավունքների ու բռնության զոհերի հիշատակի հարգման խրախուսմանը»,- ասված է հանձնաժողովի որոշման մեջ:
Տեղեկատվության համաձայն` հանձնաժողովի քննարկումը պայմանավորված է Ալիևի հուշարձանը մայրաքաղաք Մեխիկոյի կենտրոնական փողոցներից մեկում` Պասե-դե-լա-Ռեֆորմայում տեղադրելու փաստի առթիվ մեքսիկացիների դժգոհությամբ: Նշվում է, որ հանձնաժողովի նիստի ժամանակ տեղի է ունեցել բողոքի ակցիա` մի կողմից հուշարձանի տեղադրման հակառակորդները, ովքեր ակցիայի են դուրս եկել Մեքսիկայի դրոշներով ու ցուցապաստառներով, իսկ մյուս կողմից` կողմնակիցները, որոնց ձեռքին եղել են ծաղիկներ ու Ադրբեջանի դրոշներ:
«Հիմնական պահանջը` Չապուլտեպեկը (Մեխիկոյի կենտրոնում գտնվող բլուր – Panorama.am) չի վաճառվում: Հանեք դիկտատոր Ալիևին Ռեֆորմայից»,- լրատվամիջոցը մեջբերել է հուշարձանի հակառակորդներից մեկի` Խեսուս Ռոբլես Մալուֆի թվիթերում կատարած գրառումը:
Նշվում է, որ մայրաքաղաքում Ալիևի հուշարձանը տեղադրվել է նախորդ տարվա օգոստոսին` Ադրբեջանի դեսպանատան կողմից 15 միլիոն պեսո ներդրումների շնորհիվ: Բազմաթիվ գիտնականներ, քաղաքական գործիչներ ու հասարակական ակտիվիստներ դժգոհություն են հայտնել խորհրդային ՊԱԿ-ի աշխատակից, պետական հեղաշրջմամբ իր երկրում իշխանության եկած ու կոպիտ կառավարմամբ հայտնի Ալիևի հուշարձանի տեղադրման առթիվ: Քննադատների մեջ հատկապես նշվում է Մեքսիկայում հայտնի գործիչներ էկոլոգ Հոմերո Արիդիսի, ձախ ուժերի լիդեր Կաուտեմոս Կարդենասի, ինչպես նաև Մեքսիկայի ազգային ինքնավար համալսարանի նախկին ռեկտոր Խոսե Սարուխանի անունները:
Նշենք, որ Խոսե Սարուխանը ազգույթամբ հայ է, նա մեծ ճանաչում ունի ոչ միայն Մեքսիկայում, այլ նրա սահմաններից դուրս: Իսկ նրա որդին` Արթուրո Սարուխանը, հայտնի դիվանագետ է և այժմ հանդիսանում է ԱՄՆ-ում Մեքսիկայի արտակարգ ու լիազոր դեսպանը:
Ինչ վերաբերում է Ալիևի հուշարձանին, ապա հանրային բողոքից հետո Մեխիկոյի իշխանությունները որոշում կայացրեցին քաղաքացիական հանձնաժողով ստեղծել, որը նախորդ տարվա նոյեմբերին կայացրեց հուշարձանն ապամոնտաժելու մասին որոշում:

Мексиканская служба «CNN»: Власти Мехико считают, что памятник Гейдару Алиеву противоречит гуманитарному праву
Комиссия по правам человека Федерального округа Мехико приняла решение о необходимости демонтажа памятника экс-президенту Азербайджана Гейдару Алиеву, утверждая, что памятник противоречит гуманитарному праву, сообщает мексиканская служба «CNN».
Как сказано в репортаже, комиссия приняла к рассмотрению жалобы граждан относительно установления статуи Гейдара Алиева в парке Дружбы - одного из самых центральных и оживленных в мексиканской столице. Отмечается, что группа граждан провела акцию протеста под лозунгом «Чапультепек не продается. Уберите диктатора Алиева».
Отметим, что на минувшей неделе мексиканские СМИ сообщили, что Министерство иностранных дел Мексики дало абсолютную свободу правительству города Мехико, чтобы принять решение относительно спорной статуи Гейдара Алиева. В свою очередь посол Азербайджана в Мексике Ильгар Мухтаров сказал, что посольство решило обратиться в международные организации для решения проблемы.
Напомним, что а августе 2012 года одном из центральных парков в мексиканской столице был установлен памятник Гейдару Алиеву, что вызвало недоумение жителей города. Азербайджан потратил около $5 млн. на реконструкцию двух парков в Мехико, после чего получил разрешение на установление памятника. В Мехико прошли несколько акций протеста, в ходе которых участники говорили, что не желают видеть рядом с памятниками героям статую диктатора страны, находящейся за тысячи километров.
В результате специально созданная комиссия рекомендовала властям Мехико демонтировать статую экс-президента Азербайджана Гейдара Алиева, отметив, что власти совершили ошибку, приняв деньги и позволив иностранному правительству решать, каким политическим и историческим фигурам должна быть воздана честь в публичных местах мексиканской столицы.
Отметим также, что в конце сентября 2012 года в Канаде был демонтирован бюст Гейдара Алиева, установленный год назад, так как власти города Ниагара он зе Лейк сочли, что это памятник диктатуре.