Հասարակություն 19:12 19/03/2013
Օրերս մոսկովյան «Издательство МБА» հրատարակչության կողմից տպագրվել է Հակոբ Նազարեթյանի հեղինակած «Ոչ գծային ապագա. գլոբալ կանխատեսումների մեգապատմական, սիներգետիկ ու մշակութային-հոգեբանական նախադրյալները» մենագրությունը:
Մենագրությունը հրատարակվել է Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի արևելագիտության ինստիտուտի, Մեգապատմության և համակարգային կանխատեսումների կենտրոնի և «Ռուսասատն-2045» շարժման գրիֆի ներքո:
Գրքում հեղինակը կանխատեսման մոդելների քննարկման համար հիմնվում է ունիվերսալ պատմության (մեգապատմություն), ինչպես նաև աստղաֆիզիկայի, միկրոֆիզիկայի, սիներգետիկայի, մշակութային մարդաբանության, հոգեբանության նորագույն հայեցակարգերի վրա:
Նշենք, որ Հակոբ Նազարեթյանը ՌԳԱ Արևելագիտության ինստիտուտի գիտաշխատող է, 8 մենագրությունների և շուրջ 250 հրապարակումների հեղինակ: Նա «Դուբնա» միջազգային համալսարանի և ՌԴ նախագահին առընթեր պետական կառավարման ակադեմիայի պրոֆեսոր է:
Հակոբ Նազարեթյանը տեխնո-հումանիտար հավասարակշռության հիպոթեզի հեղինակն է: Այն ենթադրում է, որ վարքի ու մտածողության մշակութային կարգավորիչների զարգացումը կապված է տեխնիկական առաջընթացի հետ, ըստ այդմ` տեխնոլոգիաների ներուժի մեծացումը պահանջում է բարոյական ավելի բարդ սահմանափակումների մշակում, և այն հանրություննները, որոնք չեն կարողանում ժամանակին հարմարվել աճած գործիքային հնարավորություններին, խարխլում են իրենց գոյության բնական և/կամ աշխարհաքաղաքական հիմքերը:

Общество 19:12 19/03/2013
На днях московское «Издательство МБА» выпустило монографию российского культурного антрополога и эксперта в области психологии массового поведения Акопа Погосовича Назаретяна под названием «Нелинейное будущее. Мегаисторические, синергетические и культурно-психологические предпосылки глобального прогнозирования».
Книга издана под грифом Института востоковедения РАН, Центра мегаистории и системного прогнозирования и движения «Россия – 2045».
Для обсуждения прогнозных моделей автор опирается на опыт Универсальной истории (мегаистории), а также на новейшие концепции астро- и микрофизики, синергетики, культурной антропологии, психологии и эвристики.
Отметим, Акоп Назаретян – главный научный сотрудник Института востоковедения РАН, автор более 280 публикаций, включая 8 монографий, доктор философских наук, канд. психологических наук, профессор Международного университета «Дубна» и Российской академии государственной службы при Президенте РФ.
А. Назаретян – автор гипотезы техно-гуманитарного баланса, в соответствии с которой развитие культурных регуляторов поведения и мышления сопряжено с техническим прогрессом: увеличение мощи технологий требует выработки все более сложных нравственных ограничителей, и общества, не сумевшие своевременно адаптироваться к возросшим инструментальным возможностям, подрывают природные и/или геополитические основы своего существования.