Հասարակություն 19:08 19/04/2013
«Aznews.az». Ադրբեջանական հեքիաթները անասնապղծություն, արյունապղծություն ու համասեռամոլություն են քարոզում
2004 թ հունվարին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հրամանագիր է ստորագրել զանգվածային հրապարակումներ իրականացնել ադրբեջաներեն լեզվով, բայց լատինատառ: Հրամանագրի համաձայն 2005 թվականին «Արևելք-Արևմուտք» հրատարակչությունը լատինատառ վերահրատարակել է 1963 թվականին Ադրբեջանի գիտությունների ակադեմիայի կողմից հրատարակված «Ադրբեջանի հեքիաթները» 5 հատորներից բաղկացած շարքը:
Ինչպես նշում է «aznews.az» լրատվական կայքը, 5-րդ հատորում զետեղված հեքիաթները Ադրբեջանի ժողովրդին անբարոյականություն քարոզելու միջոց են դարձել:
Այսպես, «Կրակապաշտ շահը» հեքիաթը պատմում է մի շահի մասին, ով սիրահարվում է իր հարսին ու դստերը և ցանկանում է ամուսնանալ նրանց հետ: Շահը որոշում է սպանել իր որդուն` նրա կնոջը տիրանալու նպատակով: Սակայն դա նրան չի հաջողվում, ինչից հետո որոշում է ամուսնանալ հարազատ դստեր հետ: «Ինչո՞ւ պետք է քեզ ուրիշի տամ, ավելի լավ է ինձ պահեմ», -ասում է ադրբեջանական հեքիաթի հերոսն իր դստերը:
Իսկ «Անցանկալի փեսան» հեքիաթում խոսվում է անասնապղծության, արյունապղծություն մասին. եղբայրը եղբոր հետ, հայրը կովի հետ սեռական հարաբերություններ ունենալու մասին: Բացի այդ, հեքիաթից հայտնի է դառնում, որ այդ ընտանիքի բոլոր տղամարդիկ սեռական հարաբերություն են ունեցել իրենց մոր հետ:
Գրքի բազմաթիվ հեքիաթներում անբարոյական տեսարանները ներկայացվում են բացահայտորեն և գռեհիկ բառերով: Միևնույն ժամանակ գրքի շապիկի նկարում պատկերված է հայկական գորգ՝ քրիստոնյաներին բնորոշ խաչերով ու զարդերով, սակայն այն ներկայացված է որպես ադրբեջանական:

Общество 16:22 19/04/2013
В январе 2004 года президент Азербайджана Ильхам Алиев издал указ о массовых публикациях произведений на азербайджанском языке с использованием новой, латинской графики. В соответствии с указом в 2005 году издательство «Восток-Запад» переиздало 5-томник «Азербайджанские сказки», опубликованный Академией наук в 1963 году.
Как сообщает сайт «aznews.az», сказки, которые нашли место в последнем - пятом томе сборника, стали средством пропаганды безнравственности азербайджанского народа. Так, в сказке «Шах- огнепоклонник» рассказывается о правителе, который пытался овладеть своей невесткой и родной дочерью. Шах хотел убить сына, чтобы овладеть его женой, однако ему это не удалось, и он решил жениться на своей дочери. «Почему я должен отдавать тебя другому? Лучше себе оставлю»,- говорит герой азербайджанской сказки своей дочери.
В другой сказке под названием «Нежеланный жених» рассказывается о зоофилии и инцесте: о половых сношениях братьев между собой и их отца с коровами. Кроме того, из сказки становится ясно, что все мужчины этой семьи вступают в половую связь со своей матерью.
В многочисленных сказках из этой книги можно обнаружить сцены всяческих извращений и безнравственности, о которых написано открыто и в нецензурной форме. При этом на обложке книги красуется армянский ковер, с характерной христианской символикой и орнаментами, однако представлен он в качестве азербайджанского.