Հասարակություն 19:08 19/04/2013
«Aznews.az». Ադրբեջանական հեքիաթները անասնապղծություն, արյունապղծություն ու համասեռամոլություն են քարոզում
2004 թ հունվարին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հրամանագիր է ստորագրել զանգվածային հրապարակումներ իրականացնել ադրբեջաներեն լեզվով, բայց լատինատառ: Հրամանագրի համաձայն 2005 թվականին «Արևելք-Արևմուտք» հրատարակչությունը լատինատառ վերահրատարակել է 1963 թվականին Ադրբեջանի գիտությունների ակադեմիայի կողմից հրատարակված «Ադրբեջանի հեքիաթները» 5 հատորներից բաղկացած շարքը:
Ինչպես նշում է «aznews.az» լրատվական կայքը, 5-րդ հատորում զետեղված հեքիաթները Ադրբեջանի ժողովրդին անբարոյականություն քարոզելու միջոց են դարձել:
Այսպես, «Կրակապաշտ շահը» հեքիաթը պատմում է մի շահի մասին, ով սիրահարվում է իր հարսին ու դստերը և ցանկանում է ամուսնանալ նրանց հետ: Շահը որոշում է սպանել իր որդուն` նրա կնոջը տիրանալու նպատակով: Սակայն դա նրան չի հաջողվում, ինչից հետո որոշում է ամուսնանալ հարազատ դստեր հետ: «Ինչո՞ւ պետք է քեզ ուրիշի տամ, ավելի լավ է ինձ պահեմ», -ասում է ադրբեջանական հեքիաթի հերոսն իր դստերը:
Իսկ «Անցանկալի փեսան» հեքիաթում խոսվում է անասնապղծության, արյունապղծություն մասին. եղբայրը եղբոր հետ, հայրը կովի հետ սեռական հարաբերություններ ունենալու մասին: Բացի այդ, հեքիաթից հայտնի է դառնում, որ այդ ընտանիքի բոլոր տղամարդիկ սեռական հարաբերություն են ունեցել իրենց մոր հետ:
Գրքի բազմաթիվ հեքիաթներում անբարոյական տեսարանները ներկայացվում են բացահայտորեն և գռեհիկ բառերով: Միևնույն ժամանակ գրքի շապիկի նկարում պատկերված է հայկական գորգ՝ քրիստոնյաներին բնորոշ խաչերով ու զարդերով, սակայն այն ներկայացված է որպես ադրբեջանական:

Society 18:35 19/04/2013
In January 2004, the President of Azerbaijan Ilham Aliyev signed a decree on mass publications of literary works in Azerbaijani language using the new Latin alphabet. In accordance with the decree signed in 2005, the publishing house "East-West" reissued five-volume book called "Azerbaijani Tales" that was published by the Academy of Sciences in 1963.
As the aznews.az reports, the fairy tales, that were published in the final - the fifth - volume of the collection carry out propaganda of immorality of the Azerbaijani people. Thus, in the fairy tale, "Shah the fire-worshiper" tells about a ruler, who tried to possess his daughter-in-law and his blood daughter. Shah wanted to kill his son to take possession of the latter’s wife, but he did not succeed, and he decided to marry his daughter. "Why should I give you to someone else? I would better keep you for myself," says the hero of the Azerbaijani tale to his daughter.
Another tale, entitled "Unwanted groom" tells about zoophilia and incest: it is about the sexual intercourse between two brothers, and their father’s with cows. Besides that it becomes clear from the fairy tale that all the men of the family enter into a sexual relationship with their mother.
Scenes of perversions and immorality can be found in many fairy tales published in this book. They are written in an open and obscene form. Besides that there is an Armenian carpet on the cover of the book, with Christian symbolisms and ornaments which, however is presented as Azerbaijani.