Տարածաշրջան 18:29 06/05/2013
Իրանում ձերբակալված Ադրբեջանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի աշխատակիցը մեղադրվում է լրտեսության մեջ
Ապրիլի 30-ին Թավրիզում ձերբակալված Ադրբեջանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի աշխատակից Խաիդա Խալիդը մեղադրվում է լրտեսության մեջ: Այս մասին հայտնում է «Faktxeber.com» կայքը, հղում անելով իրանական պետական հեռուստաալիքին (IRIB):
Համաձայն աղբյուրի, Խալիդը ձերբակալվել է ռասիզմի և լրտեսության ուղղությամբ հրահրիչ գործունեության կատարելու համար: Նշվում է, որ Խալիդը ձերբակալվել է իր վարորդ Շամխալ Հուսեյնովի և ևս 4 ակտիվիստների հետ մասին: Նրանք ձերբակալվել են Իրանի տեղեկատվության, անվտանգության և հետախուզության նախարարության (ETTELAAT) աշխատակիցների կողմից՝ ադրբեջանցի ակտիվիստ Մուհամեդ (Օխթայ) Ռաշիդիի հայրական տանը:
Թավրիզում Ադրբեջանի գլխավոր հյուպատոսությունը ադրբեջանցի քաղաքացիների ձերբակալության հետ կապված նոտա է հղել իրանական կողմին, որին Իրանի պաշտոնական մարմինները դեռ չեն պատասխանել: Բաքվում Իրանի դեսպանատունը հրաժարվել է մեկնաբանություններ տալ՝ նշելով, որ Իրանական կողմի դիրքորոշումը ներկայացված է ISNA գործակալության մայիսի 4-ի հաղորդագրության մեջ: ԻԻՀ ԱԳՆ տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Ադրբեջանի քաղաքացիները ձերբակալվել են անօրինական կապեր հաստատելու մեղադրանքով:

Право 15:13 06/05/2013
Власти Ирана обвиняют арестованную 30 апреля в Тебризе сотрудницу Института литературы Академии наук Азербайджана Халиду Халид в шпионаже, сообщает «Faktxeber.com» со ссылкой на сайт Иранского государственного телевидения (IRIB).
Согласно тому же источнику, Халид арестована за подстрекательство к шпионской деятельности и расизму.
Халид была арестована вместе со своим водителем Шамхалом Гусейновым и еще 4 активистами движения за права «иранских азербайджанцев». Они были арестованы спецслужбой ETTELAAT в доме литератора Охтая Решиди.
Генконсульство Азербайджана в Тебризе представило ноту иранской стороне о судьбе граждан Азербайджана, на которую официальные структуры ИРИ еще не ответили. В посольстве Ирана в Баку воздержались от комментариев, отметив, что позиция иранской стороны изложена в сообщении агентства ISNA от 4 мая. Там представитель МИД Ирана заявил, что граждане Азербайджана арестованы «за установление незаконных связей».