Քաղաքական 15:48 20/06/2013
«Ադրբեջանի վարած քաղաքականությունը պատճառ է դարձել, որ մեծ թվով թալիշ երիտասարդներ գաղթեն տարբեր երկրներ»,-այդ մասին իրանական «ԻՌԻԲ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է Թալիշ-մուղանյան հանրապետության (1993թ.) Ազգային Մեջլիսի խոսնակ Ֆահրադին Աբոսզոդան:
Թալիշ ազգային գործիչը Իրանի ռադիոհեռուստատեսության արտասահմանյան հաղորդումների թալիշերեն ձայնին տված հարցազրույցում, ընդգծելով այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանում բնակվող թալիշները զրկված են տարրական իրավունքներից, հավելել է. «Այդուհանդերձ թալիշ ժողովուրդը պահպանել է իր մայրենի լեզուն և իր զավակների հետ խոսում է մայրենի լեզվով»:
Ֆահրադին Աբոսզոդան իր խոսքում նշելով, որ Ադրբեջանի Հանրապետության թալիշ քաղաքացիները իրենց համարում են Իրանի մի մասնիկը, ընդգծել է. «Թալիշերեն ձայնը կարևոր ու ազդեցիկ տեղ է գրավում Ադրբեջանի Հանրապետության թալիշ քաղաքացիների կյանքում»:
«Ադրբեջանում թալիշ ժողովրդին չի թույլատրվում զբաղվել մշակութային, հասարակական ու գրական աշխատանքներով, որոնց միջոցով կարելի է նպաստել իրանական ավանդական մշակույթի պահպանմանը և մայրենի լեզվով սահուն հաղորդակցվելուն»,-նշել է Աբոսզոդան:
Ֆ.Աբոսզոդայի խոսքով՝ Ադրբեջանի վարած քաղաքականությունը պատճառ է դարձել, որ մեծ թվով թալիշ երիտասարդներ գաղթեն տարբեր երկրներ, մասնավորապես՝ Ռուսաստան»:
Հավելենք, որ Իրանագիտության կովկասյան կենտրոնի և «Մոդուս վիվենդի» կենտրոնի համատեղ նախաձեռնությամբ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Շուշի քաղաքից ս.թ. մարտի 21-ից հեռարձակվում է «Թալիշստանի ձայն» ռադիոկայանը:
Իրանական կայք. Ադրբեջանի թալիշներն իրանական ժողովուրդ են, ովքեր ԽՍՀՄ փլուզումից հետո ցանկություն են հայտնել միանալ Իրանին

Регион 19:19 20/06/2013
«Политика Азербайджана стала причиной того, что в другие страны начало эмигрировать большое число представителей талышской молодежи», – приводит иранское информационное агентство «ИРИБ» слова одного из лидеров Талыш-Муганской Автономной Республики Фармони Фахраддина Абосзоды.
Талышский национальный деятель в интервью талышской службе иностранных передач радио и телевидения Ирана, подчеркнув то обстоятельство, что проживающие в Азербайджане талыши лишены элементарных прав, добавил: «Тем нее менее, талышский народ сохранил свой родной язык и со своими детьми говорит на родном языке».
Фахраддин Абосзода отметив, что талыши-граждане Республики Азербайджан считают себя частью Ирана, сказал: «„Голос талыша” играет важную и влиятельную роль в жизни талышей-граждан Азербайджана».
«В Азербайджане талышскому народу не разрешается заниматься культурной, общественной и литературной деятельностью, посредством которых можно способствовать сохранению традиционной иранской культуры и гладкой коммуникации на родном языке», – отметил Фахраддин Абосзода.
По его словам, политика Ирана стала причиной эмиграции большого числа представителей талышской молодежи в разные страны, в частности в Россию.
Добавим, что по инициативе Кавказского центра иранистики и центра «Модус вивенди» с 21 марта текущего года в городе Шуши Нагорно-Карабахской Республики начала свое вещание радиостанция «Голос Талышистана».
Иранский сайт: После распада СССР проживающие в Азербайджане талыши изъявили желание присоединиться к Ирану