Հովհաննես Թամամյանը համաներմամբ ազատ չի արձակվի
Ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության նախկին պետ Հովհաննես Թամամյանը, որը նախորդ տարի մարտի 23-ին դատապարտվել էր 4 տարի ազատազրկման, ազատ չի արձակվի. համաներումը նրա վրա պատժից ազատելու մասով չի տարածվում: Այդ մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Թամամյանի փաստաբան Վաղինակ Գևորգյանը` հերքելով տարածված տեղեկությունները, թե համաներում հայտարարելու մասին որոշման շրջանակներում ազատ է արձակվելու նաև Թամամյանը:
Անկախության 22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ ՀՀ նախագահի համաներում հայտարարելու մասին ԱԺ որոշման 8-րդ հոդվածի 3-րդ ենթակետի համաձայն, Թամամյանի պատժի չկրած մասը կրճատվում է մեկ երրորդով` 4 ամսով: Հովհաննես Թամամյանը կալանավորվել էր դեռ 2011-ի մարտի 24-ից և հենց այդ ժամանակվանից էլ հաշվարկվում է 4 տարի պատիժը:
Հարցին, թե ինչպե՞ս է այդ լուրը ընդունել Թամամյանը, փաստաբանը պատասխանեց. «Իմ ունեցած տեղեկություններով, ընդունել է այնպես, ինչպես յուրաքանչյուրը կընդունի: Ինչ կարող է անել: Ցանկացած մեկի նկատմամբ համաներումը, թե ինչպիսի կիրառում պիտի ստանա, որոշում է իրավասու մարմինը: Դե հիմա իրավասու մարմինը որոշել է այդպես»:
Հիշեցնենք` Հովհաննես Թամամյանը դատապարտվել էր ազատազրկման մեղադրվելով ՀՀ քրեական օրենսգքրի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի (Պաշտոնատար անձի կողմից իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելը կամ ծառայողական պարտականությունները չկատարելը) և 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի`(նույն արարքը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ) հատկանիշներով:
«308 հոդվածի 2-րդ մասի նկատմամբ չպետք է պատժաչափը կրճատվեր, այլ այդ հոդվածով պետք է ազատ արձակվեր: Դա կարող է վերաբերել ցանկացած դատապարտյալի: Դա իմ անձնական կարծիքն է», -ասաց փաստաբան Գևորգյանը: Նա չի բացառում, որ մոտ ապագայում փոխվի նրա պատժի կրման ռեժիմը: «Թամամյանի մեկ երրորդը վաղուց է լրացել և դրանից հետո օրենքով սահմանված կարգով կարող է փոխվել նրա ռեժիմը և փոխարինել ավելի մեղմ ռեժիմով: Օրենքը մեզ նման հանրավորություն տալիս է, թեև մի քանի անգամ պարոն Թամամյանը դիմել է, բայց մերժումներ է ստացել: Համաներումից հետո կարծում եմ ոչ միայն ռեժիմը փոխելու, այլ նաև պատիժը պայմանականորեն չկիրառելու և պայմանական վաղակետ ազատ արձակելու հարցը նույնպես պետք է լուծվի», -ասաց փաստաբանը` նկատելով, որ չի կարծում, թե նպատակահարմար է, որ Թամամյանը 1 տարի 2 ամիս ևս պատիժը կրի անազատության մեջ:
Գևորգյանը կարծում է, որ իր պաշտպանյալը բոլոր հնարավորություններն ունի, որպեսզի ազատ արձակվի` բարեխղճորեն կատարել է իր պարտականությունները, բարեխիղճ պատիժ է կրել, քրեակատարողական հիմնարկում իրավախախտում չի կատարել: «Բոլոր մերժումները, որոնք արվել են Թամամյանի պատիժը փոխելու վերաբերյալ, առանց պատճառաբանության են եղել: Այդ պատճառով էլ չեմ կարող որևէ գնահատական տալ դրա վերաբերյալ», -հավելեց փաստաբանը:

Право 10:36 07/10/2013
Бывший начальник Главного управления уголовного розыска Полиции Армении Ованнес Тамамян, приговоренный 23 марта минувшего года к 4 годам лишения свободы, не выйдет на свободу по амнистии. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил адвокат Тамамяна Вагинак Геворкян, опровергая муссируемые сведения о том, что в рамках решения об объявлении амнистии на свободу выйдет и экс-глава Главного управления уголовного розыска Полиции Армении.
Согласно пп.3 ст.8 решения НС об объявлении амнистии в связи с 22-й годовщиной провозглашения независимости, неотбытая часть срока наказания Тамамяна сокращается на одну треть, то есть на четыре месяца.
В ответ на вопрос о том, как воспринял сам Ованнес Тамамян, адвокат отметил: «По моим сведениям, он воспринял новость так, как воспринял бы каждый. Что он может сделать?! То, как должен будет применяться акт об амнистии в отношении осужденных, решает компетентный орган».
Напомним, на основании полученных в ходе предварительного следствия доказательств Ованнесу Тамамяну было предъявлено обвинение по признакам ч. 1 и 2 ст. 308 УК РА («Использование должностным лицом своего должностного положения вопреки интересам службы либо неисполнение служебных обязанностей исходя из корыстной, иной личной заинтересованности или групповых интересов, причинившие существенный вред правам и законным интересам лиц, организаций, законным интересам общества или государства» и «Те же деяния, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия»).
«Срок наказания не должен быть сокращен по ч.2 ст.308, следовало освободить его по этой статье. Это может касаться всех осужденных. Это мое личное мнение»,– заявил адвокат, не исключая, что в ближайшее время изменится и режим отбывания наказания. «Одна треть наказания, назначенного ему, истекла давно. После этого в установленном законом порядке может быть изменен и смягчен режим отбывания наказания. Закон дает нам такую возможность, хотя Ованнес Тамамян неоднократно обращался, но ему отказывали. После амнистии, думаю, должен быть решен не только вопрос об изменении режима отбывания наказания, но и вопрос условного неприменения наказания и условно-досрочного освобождения»,– заявил юрист, добавив, что не считает целесообразным то, что Ованнес Тамамян будет отбывать наказание под стражей еще год и два месяца.
Вместе с тем,  Вагинак Геворкян, считает, что у его подзащитного есть все шансы выйти на свободу, поскольку он добросовестно исполнял свои обязанности, отбывал наказание и никаких правонарушений в уголовно-исполнительном учреждении не допускал.