Գրիգոր Սաղյան.Կիբեռհարձակման ենթարկված հայկական կայքերն ամբողջությամբ վնասազերծված են
«Ադրբեջանցի հակերները փոփոխության են ենթարկել «Էյ-Դի-Սի» ընկերության կողմից գրանցված 238 դոմենային անվանումների գրառումները, հափշտակել տվյալ ընկերության կառավարումն ապահովող դոմենային անունն (ns1.adc.am) ու տեղադրել այն Ադրբեջանում գտնվող համակարգչի վրա»-այսօր այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց Համակարգչային պատահարներին արձագանքող թիմի ղեկավար Գրիգոր Սաղյանը:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ կիբեռհարձակման ենթարկված հայկական կայքերն ամբողջությամբ վնասազերծված են: Իսկ այսօր երեկոյան վերջնականապես կլուծվեն բոլոր խնդիրները, քանի որ որոշ սերվերներում ժամանակավոր հիշողության մեջ պահպանվում է հին տեղեկատվություն և մի շարք օգտվողների մոտ դեռևս պատկերվում է կիբեռհանցագործների դրած տեղեկատվությունը:
OWASP Հայաստանի հիմնադիր Վահագն Թուխարյանն էլ ավելացրեց, որ անհրաժեշտ է անընդհատ ստուգումներ անցկացնել կայքերի խոցելիության վերաբերյալ: Իսկ միջազգային պրակտիկան ցույց է տալիս, որ ամբողջ աշխարհում կայքերի 75%-ը խոցելի են:

Армянские специалисты уже нейтрализовали вред от хакерской атаки азербайджанских киберпреступников
Подвергнувшиеся хакерской атаке азербайджанских киберпреступников армянские сайты полностью обезврежены, а все оставшиеся проблемы будут окончательно решены уже сегодня вечером. Об этом в ходе пресс-конференции в Ереване заявил руководитель «Группы реагирования на компьютерные происшествия» Григор Сагиян.
Он сообщил, что ранее азербайджанские хакеры сменили 238 зарегистрированных компанией ADC доменных записей, завладели доменным именем «ns1.adc.am», обеспечивающим управление данной компанией, и установили его на находящемся в Азербайджане сервере.
Однако, по словам эксперта, уже вечером атакованные сайты будут функционировать в нормальном режиме. В настоящее же время некоторые пользователи все еще видят установленную хакерами информацию, сохранившуюся во временной памяти серверов.
Основатель компании «OWASP-Армения» Ваагн Тухарян в свою очередь отметил, что необходимо все время проводить проверки касательно уязвимости сайтов. По его словам, как показывает опыт международной практики, уязвимыми являются 75% сайтов в мире.