Քաղաքական 20:28 28/03/2014
«Մարդու իրավունքների միջազգային հիմնադրամը» (FIDH) և «Ընդդեմ խոշտանգումների համաշխարհային կազմակերպությունը» (OMCT) «Իրավապաշտպանների պաշտպանության» ծրագրի շրջանակներում հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ, որում կոչ են անում Ադրբեջանի իշխանություններին ազատ արձակել թալիշական «Толыши Садо» թերթի գլխավոր խմբագիր Հիլալ Մամեդովին:
FIDH-ի կայքում տեղադրված հայտարարության մեջ ասվում է, որ հայտարարության հեղինակները կիսում են ՄԱԿ Կամայական կալանավորումների հարցերով զբաղվող աշխատանքային խմբի (WGAD) կարծիքը և Մամեդովի ձերբակալությունը համարում են կամայականություն:
Ըստ աղբյուրի, WGAD զեկույցը ընդունվել է 2013թ.-ի նոյեմբերին, 68-րդ նիստի ժամանակ: Նշվում է, որ Ադրբեջանի կառավարոթյունը որևէ բավարար բացատրություն չի ներկայացրել «WGAD»-ի կողմից ձերբակալությունը կամայական անվանելու հետ կապված: «Կառավարությունը բավարար պարզաբանումներ չի տվել խոշտանգումների, Մամեդովի առողջության, ինչպես նաև դատավարությունը ձայնագրելու անհիմն արգելքի հետ կապված»,-ասվում է փաստաթղթում:
ՄԱԿ - ի Կամայական կալանավորումների հարցերով զբաղվող աշխատանքային խումբը այն եզրակացությանն է հանգել, որ Հիլալ Մամեդովի նկատմամբ կիրառված դատարանի որոշումը նրա կողմից խոսքի ազատության իրավունքի կիրառման արդյունք է:
«Իրավապաշտպանների պաշտպանության կազմակերպությունը» կոչ է անում Ադրբեջանի իշխանություններին անհապաղ և անվերապահորեն ազատ արձակել Մամեդովին, քանի որ նրա ձերբակալությունը միայն պատրվակ է նրան լռեցնելու և խոչընդոտելու խոսել Ադրբեջանում ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների խախտումների մասին:
Նշենք, որ Ադրբեջանում միակ թալիշական «Толыши Садо» թերթի գլխավոր խմբագիրը` Հիլալ Մամեդովը 2012թ.-ի հունիսի 21-ին ձերբակալվել է ադրբեջանական ոստիկանության կողմից: Նրան մեղադրել են թմրանյութերի պահպանման մեջ, սակայն հետագայում արդեն Ադրբեջանի ազգային անվտանգության նախարարությունը նրան մեղադրել է պետության դավաճանության և լրտեսության մեջ: 2013թ.-ի սեպտմբերի 27-ին ադրբեջանական դատարանը նրան մեղավոր է ճանաչել և դատապարտել է 5 տարվա ազատազրկման: Ամենից զատ, Մամեդովը հայտնի է համացանցում տեղադրված իր «Ты кто такой? Давай до свиданья» տեսահոլովակով: 2012թ.-ի ամռանը Մոսկվայում Ադրբեջանի դեսպանատան առաջ երեք բողոքի ակցիաներ են անցկացվել, որոնք պահանջում էին վերջ տալ էթնոցիդին և ազատ արձակել Մամեդովին:
Նշենք, որ «Толыши Садо» թերթի նախկին խմբագիր պրոֆեսոր Նովրուզալի Մամեդովը ձերբակալվել է 2008թ-ին ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների կողմից: Նրան նույնպես լրտեսության մեջ են մեղադրել: 2009թ.-ին նա մահացել է բանտում, քանի որ մերժել են բուժօգնություն տրամադրել, նշում է «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպությունը: Մամեդովի երկու որդիները նույնպես մահացել են. մեկը մահացել է ավտովթարի արդյունքում, իսկ մյուսին անընդմեջ ծեծել են իր հորն այցելելու ժամանակ:
Թալիշները համարվում են տարածաշրջանի բնիկ ժողովուրդներից: Նրանք հիմնականում ապրում են Ադրբեջանի հարավային և Իրանի հյուսիսային շրջաններում: Ադրբեջանում թալիշները խոշտանգումների են ենթարկվում իրենց էթնիկ պատկանելիության համար: Ըստ պաշտոնական տվյալների` Ադրբեջանում նրանց թիվը կազմում է 112 հազար, սակայն թալիշները գտնում են, որ պաշտոնական տվյալները այդքան էլ ճիշտ չեն և նրանց թիվը իրականում շատ ավելին է:

FIDH and World Organization against Torture call on Azerbaijani authorities to release editor of Talysh newspaper
International Federation for Human Rights (FIDH) and World Organization against Torture (OMCT) in the framework of the program of the Observatory for the Protection of Human Rights Defenders have issued a joint statement in which they call on the Azerbaijani authorities to release the editor of the Talysh newspaper Tolyshi sado Hilal Mammadov.
The statement published on the website of FIDH reads that the authors of the statement share the opinion of UN Working Group on Arbitrary Detention (WGAD) and consider Mammadov's detention as arbitrary.
According to the statement, the opinion of the UN WGAD was adopted during its 68th session held in November 2013. It is noted that the government of Azerbaijan did not provide any satisfactory explanation to the allegations put forward by WGAD concerning the arbitrary character of the charges and detention of the editor. “The response from the Government does not adequately address the source’s allegations of ill-treatment (…) in detention, its concerns for his health (Halil Mammadov ed.), nor the groundless rejection of his application for an audio-visual recording of the hearing,” it is stated in the document.
UN Working Group on Arbitrary Detention concluded that the verdict against Hilal Mammadov was the result of f exercising his right to freedom of expression.
The Observatory for the Protection of Human Rights Defenders call on Azerbaijani authorities to immediately and unconditionally release Hilal Mammadov as his conviction and detention is a mere attempt to silence his efforts to report human rights violations and defend minority rights in Azerbaijan.
Note that the editor-in-chief of the only Talysh newspaper in Azerbaijan Tolishi-Sado Hilal Mammadov was arrested by Azerbaijani police on June 21, 2012. He was accused of drug possession, while later the Ministry of National Security of Azerbaijan accused him of state treason and espionage. On September 27 2013 Azerbaijani court found him guilty on all charges and sentenced him to 5 years imprisonment. Among other things, Mammadov is famous for his video placed on the internet “Who the hell are you? “. In summer of 2012 in front of the Azerbaijani embassy to Moscow 3 protest actions took place demanding to stop ethnocide and release Mammadov.
Note that the former editor- in- chief of Tolshi sado newspaper professor Novruzali Mammadov was arrested by Azerbaijani Special Forces in 2008. He as well was accused of espionage and in summer 2009 died in the Azerbaijani prison: he was denied a medical care, as Reporters without Borders emphasize. Two sons of Mammadov who had been subject to Azerbaijani government pressure also died: one of them got into a car accident, while the second was regularly beaten during his visits to his father.
The Talyshs are the indigenous people of the region. They are settled mainly in the southern regions of Azerbaijan and northern provinces of Iran. In Azerbaijan the Talysh are harassed because of their ethnicity. Their number in Azerbaijan, according to official data, reaches up to 112 thousand, however the Talysh believe that the official data is not valid and that their number is much higher.