Հասարակություն 15:00 26/04/2014
«Զերկալո». Ադրբեջանական հասարակությունը լրջորեն մտահոգված է բանակում ինքնասպանությունների թվի աննախադեպ աճով
2014թ.-ի հունվարից ապրիլ ընկած ժամանակահատվածում, 2003թ.-ից հետո առաջին անգամ, երբ ադրբեջանական ռազմական կենտրոն «Դոկտրինան» սկսեց մոնիթորինգ անցկացնել, ինքնասպանություն գործած ադրբեջանցի զինվորականների թիվը հասավ իննի: Դեռ երբեք չորս ամսվա ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերում այսքան մեծ թվով ինքնասպանություններ չէին եղել: Ըստ ադրբեջանական «Զերկալո» թերթի՝ վերը նշվածը «Դոկտրինա» կենտրոնի վիճակագրությունն է:
Կենտրոնի փորձագետները գտնում են, որ ադրբեջանական բանակում նման մեծ թվով ինքնասպանությունները լրջորեն անհանգստացնում են ադրբեջանական հասարակությունը: Բացի այդ Ադրբեջանի զինված ուժերում անվստահությամբ են մոտենում զինվորականի մասնագիտությանը:
Ինչպես նշվում է հոդվածում, համապատասխան կառույցները, մասնավորապես Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը, մինչ այժմ չեն ներկայացրել իրենց պաշտոնական դիրքորոշումը կապված բանակում աճող կորուստների հետ: Նախարարության ներկայացուցիչները տարբեր լրատվամիջոցների համար արված մեկնաբանություններում հայտարարել են, որ պաշտպանության ոլորտի կորուստների թվի հրապարակայնացումը անհնար է, քանի որ դա ռազմական գաղտնիք է: Սակայն անկախ փորձագետները համաձայն չեն այս տեսակետի հետ:
Ըստ այս փորձագետների՝ զարգացած երկրներում, ինչպես նաև մի քանի զարգացող երկրներում, որոնք բանակաշինության բնագավառում որոշակի առաջընթաց են գրանցել, պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում կորուստների վիճակագրությունը հասանելի է հանրությանը:
Զինվորների մահվան թիվը նվազեցնելու համար «Դոկտրինա» կենտրոնը առաջարկում է հանրությանը տեղեկատվություն տրամադրել Ադրբեջանի զինված ուժերում յուրաքանչյուր զինվորի մահվան և վիրավորված լինելու, ինչպես նաև հետաքննության արդյուքների մասին: Ռազմական դատախազության և Պաշտպանության նախարարության այս ուղղությամբ աշխատանքը պետք է թափանցիկ լինի: Այս ոլորտի փակ լինելը անպատժելիության մթնոլորտ է ստեղծում, նշում են կենտրոնի փորձագտները:
Բացի այդ անհրաժեշտ է զինվորական ստորաբաժանումներում հետևողական և կրթական աշխատանք անցկացնել բանակում զինծառայողների իրավունքները հստակեցնելու համար, գտնում են «Դոկտրինա» կենտրոնի մասնագետները:
«Պետք է բարելավվեն սպաների սոցիալական պաշտպանության պայմանները, ինչպես նաև կենսապայմանները: Սպաների և զինվորականների կողմից կեղեքումները հաճախ բռնությունների պատճառ են դառնում: Սպաները իրենց բնակության վարձի համար ստանում են 49 մանաթ այն դեպքում, երբ նույնիսկ գյուղական հատվածում այդ գնով հնարավոր չէ բնակարան վարձել: Թիկունքում աշխատող սպաների աշխատավարձը նույնպես քիչ է: Լեյտենանտները ստանում են ընդամենը 450 մանաթ (մոտ $ 575 - խմբ.): Նրանց աշխատավարձը պետք է բարձրացվի առնվազն մինչև 1000 մանաթ (մոտ $ 1,275 -խմբ.)»,- ասվում է հոդվածում:
«Դոկտրինան» նաև անհրաժեշտ է համարում աստիճանաբար անցնել պայմանագրային համակարգի և դադարեցնել Ադրբեջանի զինված ուժերի հավաքագրումը զորակոչի միջոցով: Բացի այդ, քաղաքացիական անձանց ռազմական պաշտոններում ներգրավածության գործընթացը պետք է ընդլայնել:
«Ընդհանուր առմամբ, երկում պետք է ընդունվի ռազմական ուժերը կառուցելու ռազմավարություն, որպեսզի զինծառայողները հստակ հասկանան, թե ինչ ապագա է իրենց սպասվում: Այսօր զինծառայողների շրջանում այդ մասնագիտության հանդեպ անվստահության մթնոլորտ է տիրում: Դա անընդունելի է»,- կարծում են ադրբեջանցի փորձագետները:
«Դոկտրինան» գտնում է, որ եթե այս բոլոր միջոցները չիրականացվեն, Ադրբեջանի զինված ուժերում ոչ մարտական պայմաններում զոհված զինծառայողների թիվը աճելու է:
Ըստ «Դոկտրինայի» տվյալների՝ 2014թ.-ի հունվարի 1-ից ապրիլի 15-ը մահացել է 28 ադրբեջանցի զինծառայող, իսկ ևս 35-ը վիրավորվել են: 28 մահացածներից 19-ը մահացել են ոչ մարտական պայմաններում (3-ը՝ ավտոճանապարհային վթարի ժամանակ, 1-ը՝ անհայտ պատճառով, 3-ը՝ ապօրնի միջոցառումների պատճառով, 3-ը՝ հիվանդությունից և 9-ը ինքնասպանություն են գործել): Ինչ վերաբերում է վիրավորներին և հաշմանդամ դարձածներին, ապա նրանցից 13-ը տուժել են բռնությունների արդյունքում, 3-ը՝ ինքնասպանության փորձի արդյունքում, 6-ը՝ ավտոճանապարհային վթարի ժամանակ, և 1 մարդ թունավորվել է:

Общество 11:53 26/04/2014
В январе-апреле 2014 года, впервые с 2003 года, когда азербайджанский центр военных исследований «Доктрина» начал проводить мониторинги, число покончивших с собой азербайджанских военных достигло 9. Никогда еще всего за 4 месяца в рядах ВС Азербайджана не было такого большого числа суицидов. Как сказано в статье азербайджанской газеты «Зеркало» таковы данные центра «Доктрина».
Эксперты центра считают, что такое большое число суицидов в азербайджанской армии вызывает в обществе серьезную обеспокоенность, кроме того в рядах ВС Азербайджана вызывает недоверие сама профессия военного.
Как отмечает газета, соответствующие структуры, в частности, Минобороны Азербайджана, пока не выразили своей официальной позиции по поводу роста числа потерь в армии. Представители министерства в комментариях для различных СМИ заявляют, что оглашение количества потерь в оборонном секторе невозможно, ссылаясь на военную тайну. Однако независимые эксперты с этим не согласны. По их мнению, в развитых странах, а также в некоторых развивающихся странах, достигших определенного прогресса в армейском строительстве, статистика потерь в секторе обороны и безопасности не утаивается от общественности.
В целях сокращения числа солдатских смертей центр «Доктрина» предлагает предоставлять общественности информацию по каждому случаю гибели и ранения солдат ВС Азербайджана и по результатам расследования. Работа Военной прокуратуры и Минобороны в этом направлении должна быть прозрачной. Закрытость этой сферы создает атмосферу безнаказанности за гибель азербайджанских солдат в небоевых условиях, считают эксперты Центра.
Кроме того, необходимо проводить последовательную просветительскую работу в воинских частях по разъяснению прав военнослужащих, считают эксперты «Доктрины».
«Также должны быть повышены меры социальной защиты и улучшения жилищно-бытовых условий офицеров. Нередко причинами неуставных взаимоотношений становятся поборы со стороны офицеров и солдат. Офицеры за аренду жилья получают пособие в размере всего 49 манатов, в то время как даже в сельской местности на эти деньги квартиру не снимешь. Зарплата офицеров в тылу тоже низкая. Лейтенанты получают всего 450 манатов ($575 – прим. ред.). Их зарплата должна быть увеличена как минимум до 1000 манатов ($1275 – прим. ред.)», - сказано в статье.
«Доктрина» также считает важным осуществить постепенный переход на контрактную систему и отказаться от привлечения к службе ВС Азербайджана призывников. Кроме того, должен быть расширен процесс привлечения гражданских лиц на военные должности. «В целом, в стране должна быть принята стратегия строительства Вооруженных сил, чтобы военнослужащие ясно видели, какое будущее их ждет. Сегодня в среде военнослужащих царит атмосфера недоверия к этой профессии. Это недопустимо», - считают азербайджанские эксперты.
«Доктрина» считает, что если эти меры не будут приняты небоевые потери ВС Азербайджана будут расти.
Согласно данным «Доктрины», с 1 января по 15 апреля 2014 года 28 азербайджанских военных погибло, а еще 35 получили ранения. Из 28 погибших 19 скончались в небоевых условиях (3 - в результате автокатастрофы, 1 – по невыясненным причинам, 3 – результате неуставных (противозаконных) действий, 3 – от болезней, 9 человек совершили суицид). Что касается раненых и получивших увечья, то 13 из них пострадали от неуставных действий, 3 – от попытки суицида, 6 – в автокатастрофе, 1 человек отравился.