Տնտեսություն 12:41 07/05/2014
Մարտի վերջի և ապրիլի առաջին օրերին արձանագրված ցածր ջերմաստիճանի պատճառով Հայաստանում վնասվել է 9185 հեկտար տարածք՝ շուրջ 287 համայնքում 3700 գյուղացիական տնտեսություն, հիմնականում Արարատում և Արմավիրում, նախալեռնային ցածրադիր գոտիներում: Ասուլիսում այս թվերն ու տվյալները ներկայացրեց ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Գառնիկ Պետրոսյանը: Նա նշեց, որ նախնական հաշվարկներով ընդհանուր վնասը կազմում է շուրջ 11 միլիարդ 181 միլիոն դրամ:
Փոխնախարարի խոսքով, լուրջ կորուստ է կրել ծիրանենին. 6711 հեկտար տարածքի վրա ամբողջությամբ վնասվել է ծիրանի բերքը: Հայաստանի մի շարք այլ տարածքներում՝ Արագածոտնի, Կոտայքի, Վայոց ձորի տարբեր համայնքներում ծիրանենին էական վնասներ չի կրել:
«Չենք ունենա վերամշակման համար անհրաժեշտ քանակություն, արտահանման ծավալները մեծ չեն կարող լինել, բայց շուկայում որոշակի քանակությամբ ծիրան կլինի»,- ասաց Գ. Պետրոսյանը՝ հավելելով, որ այս տարի կանխատեսվում է 8 հազար տոննա ծիրանի բերք:
Նա հիշեցրեց, որ նախորդ տարի ծիրանի բերքը կազմել է 89 հազար տոննա, որից 23 հազար տոննան արտահանվել է:
Փոխնախարարն ասաց, որ որոշ վնասներ են արձանագրվել սալորենու, դեղձենու, կեռասենու ծաղկած այգիներում: Խաղողի սեղանի սորտերի փոխարինող բողբոջներն արդեն բացվում են, այսինքն, ըստ փոխնախարարի, խաղողի բերքի պակաս չի լինի, իսկ խաղողի տեխնիկական սորտերի բարձր բերք է սպասվում: Վաղահաս կարտոֆիլի ցանքերի հետ կապված բացարձակապես վնասներ չեն գրանցվել:

Минсельхоз Армении назвал сумму ущерба фермерским хозяйствам после апрельских заморозков
Из-за установившейся в Армении в конце марта – начале апреля низкой температуры был причинен ущерб 3700 фермерским хозяйствам в порядка 287 общинах, в основном в низменных и предгорных зонах Араратской и Армавирской областей. Такие данные сегодня на пресс-конференции представил замминистра сельского хозяйства Армении Гарник Петросян.
По его словам, по предварительным подсчетам, общий ущерб составляет порядка 11 млрд. 181 млн. драмов.
Гарник Петросян отметил также, что серьезный ущерб причинен абрикосовым деревьям: урожай полностью поврежден на площади 6711 га. А вот в ряде общин Арагацотнской, Котайкской, Вайоцдзорской областей Армении холода не причини серьезного ущерба абрикосовым деревьям.
«Необходимого количества урожая абрикоса для переработки обеспечить не удастся, большими не будут и объемы экспорта, однако на рынке определенное количество абрикосов будет», – сказал Г.Петросян, добавив, что в этом году ожидается, что урожай абрикоса составит 8 тыс. тонн, в то время как в прошлом году этот показатель составил 89 тыс. тонн, 23 тыс. тонн из которых были направлены на экспорт.