Աշխարհում 14:21 04/09/2014
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի Բյուրոն սեպտեմբերի 2-ին Փարիզում կայացած նիստի ժամանակ որոշում կայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ ադրբեջանական 2 բանաձևերի նախագծերն ուղարկել ԵԽԽՎ քաղաքական հարցերով հանձնաժողով, որը պետք է պատրաստի համատեղ զեկույց։ Զեկույցը վերնագրվել է «Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի մյուս օկուպացված տարածքներում բռնությունների աճ»։ Բանաձևի նախագծերը ներկայացվել էին ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանում։
Ադրբեջանի կողմից ԵԽԽՎ-ում հակահայկական հիստերիան մեծ թափ ստացավ ԵԽԽՎ-ում Ալիևի խայտառակ ելույթից հետո, ով «հանձնարարեց», թե ինչպիսի օրակարգ պետք է ունենա ԵԽԽՎ-ն։
Ալիևը արդարացված ինքնավստահությամբ հայտարարեց, որ Ադրբեջանում քաղաքական բանտարկյալների հարցը չի քննարկվի ԵԽԽՎ-ում, փոխարենը Լեռնային Ղարաբաղի հարցը պետք է մտնի օրակարգ։ Այստեղ տեղին է հիշել հայտնի ասացվածքը՝ «ով վճարում է, նա էլ պատվիրում է երաժշտությունը»՝ այս դեպքում՝ ԵԽԽՎ օրակարգը։
Բանաձևերի նախագծերից մեկը ներկայացրել էր ԵԽԽՎ-ում ադրբեջանական պատվիրակության անդամ Էլհան Սուլեյմանովը:
Երկրորդը, զարմանալիորեն, հեղինակել էին ոչ թե ադրբեջանցիները, այլ ԵԽԽՎ-ում Հունաստանի պատգամավոր, Հունաստանի նախկին արտգործնախարար Թեոդորա Բակոյանիսը։ Նա մշտապես աչքի է ընկել ադրբեջանամետ դիրքորոշմամբ, ով նաև սերտ հարաբերություններ ունի Իլհամ Ալիևի հետ:
Ինչպես գրում էին լրատվամիջոցները, 2014թ-ի ամռանը Ադրբեջանի նախագահի՝ Հունաստան այցի ժամանակ տիկին Բակոյանիսն իր տանն անգամ ճաշ էր կազմակերպել Ալիևի համար, ով այդ ժանանակ հույսեր ուներ ստանալ Ադրբեջանի նախագահի աջակցությունը և օգտագործել այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանը ցանկանում է նավթ արտահանել Եվրոպա, դառնալ Եվրոպական հանձաժողովի անդամ՝ գրավելով էներգետիկ հարցերով հանձնակատարի պորտֆելը։
Եվ Եվրոպայի Խորհուրդը, որն ի սկզբանե ստեղծվել է մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության պաշտպանության համար, փորձում է ներգրավվել քաղաքական խնդիրներում, որն այն ի զորու չէ լուծել և որի համար այն չի ստեղծվել՝ անտեսելով իր գերխնդիրները՝ առաջին հերթին հենց Ադրբեջանում մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և օրենքի գերկայության խայտառակ վիճակի վրա աչք փակելով։
Ահա այսպիսի բարքեր են սկսել գործել ԵԽԽՎ-ում, որտեղ Ադրբեջանը հստակ գնել է այն մի խումբ պատգամավորներին, ովքեր պատրաստ են խավիարի և եվրոների դիմաց կատարել Ադրբեջանի «հրահանգները»։

Politics 16:06 04/09/2014
At the September 2 meeting of the Bureau of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) in Paris, a decision was made to file two Azerbaijani draft resolutions on the Nagorno-Karabakh conflict to the PACE Committee on Political Affairs that will draft a joint report. The report was entitled “Rise in Violence in Nagorno-Karabakh and Other Occupied Territories of Azerbaijan.” The draft resolutions were submitted at the summer session of PACE.
Azerbaijan’s anti-Armenian hysteria in the PACE gathered momentum after Aliyev made a disgraceful speech in the PACE, “giving instructions” about the agenda the PACE should have.
Aliyev self-confidently declared that the issue of political prisoners in Azerbaijan will not be debated by the PACE, instead the Nagorno-Karabakh issue should be included in the agenda. It is worth remembering here that “he who pays the piper calls the tune,” in this case – the PACE agenda.
One of the draft resolutions was presented by member of the Azerbaijani delegation to PACE Elhan Suleymanov.
Second, surprisingly, the authors were not the Azerbaijanis, but Greek MP in PACE, former Foreign Minister of Greece Theodora Bakoyannis who has always been known for her pro-Azerbaijani position and has close relations with Ilham Aliyev.
According to media reports, during the Azerbaijani President’s visit to Greece in the summer of 2014, Mrs Bakoyannis hosted a dinner at her home for Aliyev, hoping to get the Azerbaijani President’s support and to take advantage of the fact that Azerbaijan seeks to export oil to Europe and to become a member of the European Commission, taking the portfolio of Commissioner for Energy Affairs.
The Council of Europe, which was initially created for the protection of human rights, democracy and rule of law, attempts to be involved in political issues, being unable to resolve them, ignoring its top priorities and turning a blind eye to the shameful situation regarding human rights, democracy and rule of law first of all in Azerbaijan.
So this kind of morale emerged in the PACE where Azerbaijan definitely bought a group of MPs ready to carry out Azerbaijan’s “instructions” in return for caviar and euros.