Հասարակություն 17:48 09/09/2014
ԼՂՀ ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների պետական հանձնաժողովը հայտարարություն է տարածել սեպտեմբերի 5-ին ԼՂՀ սահմանը Մարտակերտի շրջանում ինքնուրույն հատած և ԼՂՀ համապատասխան ծառայությունների կողմից ձերբակալված Ջավիդ Սամիր օղլու Մուզաֆարզադեին՝ 1999թ. ծնված, Ադրբեջանի Հանրապետության Միր-Բաշիր քաղաքի անչափահաս բնակչին, ադրբեջանական կողմին փոխանցել մասին:
Հայտարարության մեջ ասված է. «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունները, ցուցաբերելով բարի կամք և կողմնակցություն ժնևյան կոնվենցիաների դրույթներին, պատրաստ են ադրբեջանական կողմին փոխանցել 2014թ. սեպտեմբերի 5-ին ԼՂՀ սահմանը Մարտակերտի շրջանում ինքնուրույն հատած և ԼՂՀ համապատասխան ծառայությունների կողմից ձերբակալված Ջավիդ Սամիր օղլու Մուզաֆարզադեին՝ 1999թ. ծնված, Ադրբեջանի Հանրապետության Միր-Բաշիր քաղաքի անչափահաս բնակչին:
ԼՂՀ ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների պետական հանձնաժողովը կատարվածի մասին ժամանակին տեղեկացրել է Արցախի Հանրապետությունում հավատարմագրված ԿԽՄԿ և ԵԱՀԿ գրասենյակներին»:

Регион 18:06 09/09/2014
Власти НКР готовы передать Азербайджану перешедшего границу несовершеннолетнего жителя города Мир-Башир
Власти Нагорно-Карабахской Республики, проявляя добрую волю и приверженность положениям Женевских конвенций, готовы передать азербайджанской стороне самостоятельно перешедшего 5 сентября 2014г. границу НКР в Мартакертском районе и задержанного соответствующими службами НКР несовершеннолетнего жителя г. Мир-Башир Азербайджана Музафарзаде Джавида Самир-оглы, 1999г.р. Об этом говорится в соответствующем релизе Госкомиссии НКР по вопросам военнопленных, заложников и без вести пропавших.
Согласно информации, Государственная комиссия НКР по вопросам военнопленных, заложников и без вести пропавших своевременно проинформировала о случившемся аккредитованные в Республике Арцах офисы Международного Комитета Красного Креста (МККК) и ОБСЕ.
Напомним, ранее пресс-служба Минобороны НКР сообщила, что 5 сентября, около 18:10 по местному времени, в северо-восточном направлении (Верин Чайлу) линии соприкосновения карабахских и азербайджанский сил при попытке перейти государственную границу Нагорно-Карабахской Республики военнослужащие Армии обороны НКР задержали гражданина Азербайджана. Отмечалось, что об инциденте сразу был извещен Степанакертский офис Международного Комитета Красного Креста (МККК), а сам задержанный передан соответствующим органам НКР.