Հասարակություն 14:20 17/10/2014
ՀՀ Նախագահ, Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանում մասնակցել է հոկտեմբերի 16-18-ը անցկացվող «Շախմատը դպրոցներում» խորագրով միջազգային գիտաժողովի բացմանը: Այս մասին հայտնում է նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության, Շախմատի միջազգային ֆեդերացիայի (ՖԻԴԵ), Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի և Հայաստանի շախմատի ակադեմիայի կողմից կազմակերպված և Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի հետ համագործակցությամբ անցկացվող գիտաժողովին ելույթներով հանդես են եկել ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, Շախմատի միջազգային ֆեդերացիայի նախագահ Կիրսան Իլյումժինովը, Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահի առաջին տեղակալ Սմբատ Լպուտյանը: Բանախոսները գիտաժողովը փորձի փոխանակման հիանալի առիթ են համարել, ինչը, նրանց համոզմամբ, կխթանի շախմատի հետագա զարգացումը, կնպաստի դրա դերի և կարևորության բարձրացմանը կրթական համակարգում:
Սերժ Սարգսյանն այնուհետև ՖԻԴԵ-ի նախագահ Կիրսան Իլյումժինովի և «Շախմատը դպրոցներում» միջազգային գիտաժողովի մասնակիցների հետ ներկա է գտնվել շախմատի աշխարհի կրկնակի չեմպիոն Տիգրան Պետրոսյանի քանդակի բացմանը` նրա անունը կրող շախմատի տանը: Քանդակը, որ Տիգրան Պետրոսյանի շախմատային արքա դառնալու կապակցությամբ 1965թ. ստեղծել է հայ նշանավոր քանդակագործ Արա Սարգսյանը, ավելի քան կես դար գտնվել է քանդակագործի հարազատների մոտ` նրա տուն-թանգարանում: Տիգրան Պետրոսյանի 85-ամյակի կապակցությամբ Արա Սարգսյանի ընտանիքը որոշել է այն նվիրել շախմատի տանը:
ՀՀ Նախագահը ներկա է գտնվել նաև մայրաքաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանում նորաստեղծ շախմատի դպրոցի բացման արարողությանը: Դպրոցում կարող է անվճար ուսանել 5-ից 8 տարեկան մինչև 350 երեխա, ինչպես մայրաքաղաքի այլ վարչական շրջաններում գործող դպրոցների սաները:

Общество 15:55 17/10/2014
Президент Армении, председатель Шахматной федерации Армении Серж Саргсян сегодня в Армянском государственном педагогическом университете имени Х.Абовяна принял участие в открытии проводящейся 16-18 октября международной научной конференции «Шахматы в школах». Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
На организованной Министерством образования и науки РА, Международной шахматной федерацией (ФИДЕ), Шахматной федерацией Армении и Шахматной академией Армении и проводящейся в сотрудничестве с Армянским государственным педагогическом университетом имени Х.Абовяна научной конференции с речами выступили Министр образования и науки РА Армен Ашотян, президент Международной шахматной федерации Кирсан Илюмжинов, первый заместитель президента Шахматной федерации Армении Смбат Лпутян. Докладчики сочли научную конференцию замечательной возможностью для обмена опытом, которая, по их убеждению, будет стимулировать дальнейшее развитие шахмат, способствовать повышению их роли и важности в образовательной системе.
Серж Саргсян затем вместе с президентом ФИДЕ Кирсаном Илюмжиновым и участниками международной научной конференции «Шахматы в школах» присутствовал на открытии скульптуры двукратного чемпиона мира по шахматам Тиграна Петросяна в носящем его имя Доме шахмат. Скульптура, которая в связи с завоеванием Тиграном Петросяном титула шахматного короля в 1965 году была создана видным армянским скульптором Ара Саргсяном, более полувека находилась у родных скульптора, в его доме-музее. В связи с 85-летием Тиграна Петросяна семья Ара Саргсяна решила подарить ее Дому шахмат.
Президент РА присутствовал также на церемонии открытия новой шахматной школы в столичном административном районе Малатия-Себастия. В школе могут бесплатно учиться до 350 детей в возрасте от 5 до 8 лет, а также учащиеся школ, действующих в других административных районах столицы.