Տնտեսություն 12:40 23/01/2015
Այսօր Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել կառավարության նիստ` նվիրված 2015 թվականի պետբյուջեի կատարումն ապահովող միջոցառումների և ԼՂՀ կառավարության 2015 թվականի գործունեության միջոցառումների ծրագիրն ընդունելու հետ կապված հարցերին: Այս մասին հայտնում է Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը:
Ամփոփելով կառավարության նիստի աշխատանքները՝ երկրի ղեկավարն անդրադարձել է անցած տարվա քաղաքական զարգացումներին, կառավարության գործունեությանը և 2015 թվականի մեր կարևորագույն անելիքներին ու աշխատանքներին:
Խոսելով 2014 թվականին սոցիալ-տնտեսական ոլորտում կառավարության կատարած աշխատանքների մասին՝ Նախագահը, ընդհանուր առմամբ, դրանք գնահատել է բավարար: Նախագահ Սահակյանի բնութագրմամբ՝ չնայած համաշխարհային հարթությունում մի շարք բացասական տնտեսական երևույթների և աշխարհաքաղաքական մրցակցության ազդեցությանը` Արցախի տնտեսությունը պահպանել է տնտեսական աճի դրական դինամիկան, կառավարությունը կատարել է ստանձնած սոցիալական բոլոր պարտավորությունները` իրականացնելով աշխատավարձերի, կենսաթոշակների, նպաստների, պարգևավճարների և սոցիալական այլ վճարների չափերի բարձրացում: Բակո Սահակյանը մեր բոլոր հաջողությունների հիմքը համարել է մեր ժողովրդի աշխատասիրությունը, նրա օրինապաշտությունն ու լավատեսությունը, Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը:
Ձեռքբերումների հետ մեկտեղ երկրի ղեկավարն անդրադարձել է նաև չլուծված խնդիրներին և անելիքներին: Նախագահն ընդգծել է, որ հատուկ ուշադրություն են պահանջում աշխատանքների ճիշտ կազմակերպմանն առնչվող հարցերը, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ համապարփակ ծրագրերի մշակումն ու իրականացումը, կադրային ճիշտ քաղաքականությունը, տեղերում նախաձեռնողականության ցածր մակարդակը:
Նախագահ Սահակյանը կոնկրետ հանձնարարականներ է տվել 2015 թվականին նախատեսված ծրագրերի պատշաճ իրականացման ուղղությամբ՝ նշելով, որ կառավարությունից և նրա ստորաբաժանումներից ակնկալում է ակտիվ, արդյունավետ ու համակարգված աշխատանք:

Economy 12:25 23/01/2015
Artsakh Republic President Bako Sahakyan chaired the meeting of the NKR Cabinet of Ministers dedicated to ensuring the performance of the 2015 state budget and adoption of the Cabinet of Ministers’ action plan for 2015, the presidential press service reported.
Summing up the activities of the meeting, the President touched upon political developments of the past year, government activity and key projects to be realized in 2015.
Speaking about the activities carried out by the government in the socioeconomic field, the President assessed them in general as satisfactory. According to President Sahakyan, despite the impact of some negative trends in global economy and geopolitical competition, Artsakh's economy has maintained positive dynamics of the economic growth, the government has fulfilled all the assumed social responsibilities including raising salaries, pensions, allowances, bonuses and other social payments. Bako Sahakyan considered the diligence, law obedience and optimism of our people as well as the Armenia-Artsakh-Diaspora trinity as the pivotal foundation of all the successes.
Along with the accomplishments, the President touched upon problems, unresolved issues and tasks to be fulfilled. The President underlined that the issues of accurate organization, development and implementation of comprehensive mid-term and long-term projects, correct personnel policy, low level of local initiatives require special attention.
President Sahakyan gave instructions on the proper implementation of projects planned for 2015, noting that the government and its structures are expected to show active, efficient and coordinated work.