Տնտեսություն 12:40 23/01/2015
Այսօր Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել կառավարության նիստ` նվիրված 2015 թվականի պետբյուջեի կատարումն ապահովող միջոցառումների և ԼՂՀ կառավարության 2015 թվականի գործունեության միջոցառումների ծրագիրն ընդունելու հետ կապված հարցերին: Այս մասին հայտնում է Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը:
Ամփոփելով կառավարության նիստի աշխատանքները՝ երկրի ղեկավարն անդրադարձել է անցած տարվա քաղաքական զարգացումներին, կառավարության գործունեությանը և 2015 թվականի մեր կարևորագույն անելիքներին ու աշխատանքներին:
Խոսելով 2014 թվականին սոցիալ-տնտեսական ոլորտում կառավարության կատարած աշխատանքների մասին՝ Նախագահը, ընդհանուր առմամբ, դրանք գնահատել է բավարար: Նախագահ Սահակյանի բնութագրմամբ՝ չնայած համաշխարհային հարթությունում մի շարք բացասական տնտեսական երևույթների և աշխարհաքաղաքական մրցակցության ազդեցությանը` Արցախի տնտեսությունը պահպանել է տնտեսական աճի դրական դինամիկան, կառավարությունը կատարել է ստանձնած սոցիալական բոլոր պարտավորությունները` իրականացնելով աշխատավարձերի, կենսաթոշակների, նպաստների, պարգևավճարների և սոցիալական այլ վճարների չափերի բարձրացում: Բակո Սահակյանը մեր բոլոր հաջողությունների հիմքը համարել է մեր ժողովրդի աշխատասիրությունը, նրա օրինապաշտությունն ու լավատեսությունը, Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը:
Ձեռքբերումների հետ մեկտեղ երկրի ղեկավարն անդրադարձել է նաև չլուծված խնդիրներին և անելիքներին: Նախագահն ընդգծել է, որ հատուկ ուշադրություն են պահանջում աշխատանքների ճիշտ կազմակերպմանն առնչվող հարցերը, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ համապարփակ ծրագրերի մշակումն ու իրականացումը, կադրային ճիշտ քաղաքականությունը, տեղերում նախաձեռնողականության ցածր մակարդակը:
Նախագահ Սահակյանը կոնկրետ հանձնարարականներ է տվել 2015 թվականին նախատեսված ծրագրերի պատշաճ իրականացման ուղղությամբ՝ նշելով, որ կառավարությունից և նրա ստորաբաժանումներից ակնկալում է ակտիվ, արդյունավետ ու համակարգված աշխատանք:

Политика 13:02 23/01/2015
Под председательством президента Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакяна 23 января состоялось заседание правительства, посвященное мероприятиям по обеспечению выполнения госбюджета на 2015 год и принятию программы деятельности правительства НКР на 2015 год. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
Подводя итоги заседания, глава Бако Саакян коснулся политических событий минувшего года, деятельности правительства и важнейших планов и работ на 2015 год.
Говоря о проведенных правительством работах в социально-экономической сфере, президент дал им в целом удовлетворительную оценку. По словам Бако Саакяна, несмотря на влияние ряда негативных экономических явлений всемирной экономики и геополитической конкуренции, экономика НКР сохранила положительную динамику экономического роста, правительство выполнило все социальные обязательства, повысив размеры зарплат, пенсий, пособий, премий и других социальных выплат. Основой всех успехов президент Саакян считает трудолюбие, законопослушность и оптимизм народа НКР, триединство Армения-Арцах-Диаспора.
Наряду с достижениями глава государства коснулся также многочисленных нерешенных проблем и задач. Президент подчеркнул, что вопросы по правильной организации работ, разработка и осуществление среднесрочных и долгосрочных всеобъемлющих программ, правильная кадровая политика, низкий уровень инициативности на местах требуют особого внимания.
Президент Саакян дал конкретные поручения по должному осуществлению предусмотренных на 2015 год программ, отметив, что ожидает от правительства и его подразделений активной, эффективной и скоординированной работы.