Հասարակություն 13:00 26/03/2015
Մալթայում պարբերաբար մեղադրանքներ են հնչում երկրի վարչապետ Ջոզեֆ Մուսքաթի հասցեին մամուլ ներթափանցած այն տեղեկությունների պատճառով, թե վերջինս հանցավոր համագործակցության մեջ է Ադրբեջանի իշխանությունների հետ: Այս մասին հաղորդում է ադրբեջանական «Ազադլիգ» թերթը` հղում անելով Malta Independent պարբերականին:
Ասվում է, որ Մալթայի ընդդիմության առաջնորդ Սայմըն Բուսութին վերոհիշյալ սկանդալի առնչությամբ հայտարարել է` չնայած վարչապետի` Ադրբեջանի կառավարության հետ համագործակցության հստակ ու անհերքելի փաստերի բացակայությանը, այնուհանդերձ, առկա են լիովին հիմնավորված կասկածներ:
«Գլխավոր աուդիտորի զեկույցից հետո մեր վարչապետն այցելեց Ադրբեջան` առանց պետական ապարատի ու տեղական ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների: Նրան ուղեկցում էին միայն քաղաքական գործիչներ: Հենց այս հանգամանքն էլ կասկածների տեղիք է տալիս, քանի որ կոռուպցիոն գործողությունները նման միջոցառումների ժամանակ են իրականացվում»,- ընդգծել է նա:
Նշենք, որ նույն Malta Independent պարբերականի համաձայն` հաշվետվության մեջ հաշվարկներում բացթողումների հետևանքով ավելի վաղ Մալթայի գլխավոր աուդիտորը կասկածի տակ էր դրել Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության հետ գների ապահովագրման պայմանագրերը, որոնք անցած տարի կնքվել էին երկրի էներգետիկայի նախարարության կողմից: Ընդդիմության առաջնորդ Սայմըն Բուսութին իր հերթին թվիթերյան միկրոբլոգում մեղադրել էր երկրի էներգետիկայի նախարար Քոնրադ Միզիին միլիոնավոր դոլարներ արժողությամբ պայմանագրերն «Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերությանը հատկացնելու համար»` շեշտելով, թե «դրանից վատ հոտ է գալիս»:

In the world 12:19 26/03/2015
Josef Muscat, Prime Minister of Malta, is under constant accusations because of the information that leaked into the press revealing his criminal ties with Azerbaijani authorities, Azerbaijani newspaper Azadlig writes citing Malta Independent.
According to the article, the leader of Maltese opposition, Simon Busuttil, said that despite the lack of certain undeniable facts about the corrupt cooperation between the Prime Minister and Azerbaijani government, there were quite grounded suspicions for that.
“After the Auditor General's report, the Prime Minister visited a country without media or public officials present. The people who went with the Prime Minister were politicians; this raises suspicions and it is in situations like this that corruption occurs," he added.
According to an earlier article of Malta Independent, because of the lack of documentation, the Auditor General in Malta questioned the agreements on hedging fuel with State Oil Company of Azerbaijan Republic (SOCAR) signed at “ministerial direction.” Opposition leader Simon Busuttil on his microblog Twitter accused Energy Minister Konrad Mizzi of “giving millions worth of contracts to Azerbaijan's SOCAR by ‘ministerial direction,’ and that stank.”