Աշխարհում 20:10 08/04/2015
Ղարաբաղյան պատերազմին վերջ դրած հրադադարից ավելի քան 20 տարի անց Լեռնային Ղարաբաղը պայքարում է իր անկախության ճանաչման համար` չնայած նրան, որ ունի հայ բնակչություն, լեզու, արժույթ և նշանակալից չափերի ֆինանսավորում Երևանից: Այս մասին գրում է արգենտինական Clic de Noticias տեղեկատվական կայքը` հղում անելով Telam-ի հոդվածին:
«Համընկնումներն այսքանով չեն ավարտվում: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունն ունի միևնույն դրոշը, ինչ Հայաստանը` բացառությամբ փոքրիկ ճերմակ գոտու, որն այն զատում է աջ կողմում: Ինչպես դա բացատրում են կառավարությունում, այդ բաժանումը խորհրդանշում է Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի տարանջատումը, իսկ ճերմակ գույնը` «երազանք», որ մի օր այդ ճեղքը կհաղթահարվի»,- ասված է հոդվածում:
Ինչպես նշված է նյութում, Լեռնային Ղարաբաղում թովիչ բնապատկերներ են ու քրիստոնեական մշակութային ժառանգություն, սակայն այն հարուստ չէ բնական ռեսուրսներով և համաշխարհային աշխարհաքաղաքականության համար առանցքային կետ չէ: Այնուհանդերձ, 80-ականների վերջից ի վեր` սույն տարածքը վերածվել է լարվածության ու բռնության գոտու, ինչը հանգեցրել է շուրջ 30 հազար մարդու մահվան պատճառ հանդիսացած պատերազմի, իսկ փխրուն զինադադարը մինչ օրս էլ խախտվում է:
Հոդվածում հիշատակվում է, որ այդ հակամարտությունը սկսվել է 1988 թվականին, երբ Հայաստանում ու Լեռնային Ղարաբաղում մեկնարկել են «միացման» պահանջներով քաղաքական շարժումներ: Այդ ժամանակ ողջ տարածաշրջանը Խորհրդային Միության մի մասն էր: 1921 թվականին Իոսիֆ Ստալինը որոշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղը պետք է լինի Ադրբեջանի կազմում, այլ ոչ Հայաստանի` չնայած նրան, որ բնակչության մեծ մասը հայեր էին: 1991-ից, երբ Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը հայտարարեցին իրենց անկախության մասին, պատերազմն ավիրեց այս տարածքը ընդհուպ մինչև 1994-ին հրադադարի պայմանագրի կնքումը:
Հեղինակը նկատում է, որ «Լեռնային Ղարաբաղ» անվանումն արմատներ ունի երեք լեզուներից. «լեռնային»` ռուսերենից, «Ղարա»` «սև»` թուրքերենից, իսկ «բաղ»` «այգի»` պարսկերենից: «Հայերը կիրառում են այս անվանումը, միայն երբ զրուցում են օտարերկրացիների հետ, իսկ իրենց համար, Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարության խոսքրերով, այս «սուրբ հողն» անվանվում է «Արցախ»` որպես հին հայկական միջնադարյան թագավորության տասներորդ գավառ»,- գրում է կայքը:
Հոդվածում ասվում է, որ հայկական կառավարության հրավերով Telam-ի լրագրողն այցելել է «փոքր հանրապետություն` կանաչ լեռներով, որոնց մի մասի գագաթները պատված են ձյունով, որտեղ տեղակայված են փոքր գյուղեր»:
Մայրաքաղաք Ստեփանակերտի ճանապարհին ամրացված բազմաթիվ պաստառներին գրված է, որ ենթակառուցվածքի այս կամ այն հատվածը վերանորոգվել է «հայերի մասնակցությամբ»:
«Սետփանակերտի կենտրոնը վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում աճի ու զարգացման հիմնական խորհրդանիշն է: Լայն ու մաքուր փողոցներ, վերջերս կառուցված շինություններ, խանութներ ու ֆուտբոլային մարզադաշտ` խաղաղ կենտրոնական հրապարակից ընդամենը մի քանի թաղամաս հեռավորությամբ, որտեղ էլ իր հերթին աչքի են ընկնում հենց այն բանկերը, որոնք զարդարում են Հայաստանի կենտրոն Երևանի փողոցները: Նորացված հատվածը ժամանակակից է և ունի եվրոպական տեսք, սակայն իսկույն նկատելի է, որ բոլոր խանութներն ու բանկերը տեղական են ու հայկական: Փոքր սուպերմարկետներում կան եվրոպական ու ամերիկյան արտադրանքներ, առավելապես` քաղցրավենիք ու ըմպելիքներ, սակայն ուտելիքի ճնշող մեծամասնությունը ռուսական կամ հայկական է»,- նշված է հոդվածում:
Հոդվածում մատնանշվում է, որ ներկայումս պատերազմի հետևանքով թե´ այստեղ, թե´ Հայաստանում կան փախստականներ: Սակայն Շուշի քաղաքում դեռևս պահպանվել են 18-19-րդ դդ. մզկիթները: Ղարաբաղի հայերը կենտրոնացած են միջնադարյան վանքերի ու հայ առաքելական եկեղեցու դպրոցների պահպանման գաղափարի վրա: Պահպանված վաղագույն վանքային համալիրը հրաշագեղ Գանձասարն է` 13-րդ դարի, որտեղ պահպանվել է հայկական եկեղեցիների պարզ ու խիստ ոճը: Այն կառուցված է լեռան վրա և շրջապատված է տարբեր ժամանակաշրջանների փոքր գերեզմանատներով:
«Սևեռվելով այդ գողտրիկ բնապատկերի վրա` դյուրին է մոռանալ, որ այս փոքրիկ ու գեղատեսիլ վանքը տեղեկայված է մոտ մեկ ժամվա ճանապարհի վրա Ադրբեջանի հետ շփման ռազմական գոտուց, որտեղ կրակոցներն ու գույժերը դեռևս նորմ են, այլ ոչ թե բացառություն»,- գրում է հեղինակը:

Society 18:37 08/04/2015
Argentinian media: Immersed in cozy landscape around Gandzasar it is hard to believe that contact line is within hour’s drive
For more than 20 years following the ceasefire that put an end to Karabakh war, Nagorno Karabakh struggles for the recognition of its independence despite the fact that it has Armenian population, language, currency and is financed to a significant degree by Yerevan, Argentinian media outlet Clic de Noticias writes citing Telam’s article.
“The coincidences do not end here. Nagorno Karabakh republic has the same flag as Armenia, except for the little white line dividing it on the right. The government explains that the split represents the division of Armenia and Nagorno Karabakh, and the white color allows to ‘dream’ that the split will be overcome one day,” the article reads.
According to the article, there are captivating landscapes and Christian cultural heritage in Nagorno Karabakh but it is not rich in natural resources, neither is it a key point for global geopolitics. However, since the late 80s the territory became a site of tension and violence which brought about a war causing the death of around 30,000 people; and the fragile ceasefire is being violated to this day.
As the article reads, the conflict broke out in 1988 when the political movement demanding ‘reunification’ rose in Armenia and Nagorno Karabakh. The whole region was a part of the Soviet Union by then. In 1921, Josef Stalin decided that Nagorno Karabakh should be inside Azerbaijan rather than Armenia, despite that fact that the majority of the population was Armenian. The war destroyed the territory of Nagorno Karabakh from 1991 – when Armenia and Nagorno Karabakh declared their independence – up to the ceasefire agreement in 1994.
The author points to the name ‘Nagorno Karabakh’ which takes its roots from three languages: ‘Nagorno’ - meaning ‘mountainous’ - from Russian, ‘Kara’ - meaning ‘black’- from Turkish, and ‘bakh’ – meaning ‘garden’ – from Persian.
“The Armenians use that name only when they are talking to the foreigners, but for themselves, according to Nagorno Karabakh leadership, that ‘holy land’ is called Artsakh, as the tenth province of the ancient Armenian kingdom of the Middle Ages,” the site writes.
It is noted in the article that at the Armenian government’s invitation the journalist of Telam visited the small republic with green mountains, some of whose peaks are covered with snow, and where the inhabitants of the small villages are engaged in family farming. On the way to the capital Stepanakert one can read on numerous signboards that this or that infrastructure is recovered ‘with the participation of all the Armenians.’
“The center of Stepanakert is the main symbol of the growth and development of the past two decades. Wide and clean streets, newly constructed buildings, shops and a football stadium a few blocks from the calm central square where one can see the same banks which decorate the whole center of Yerevan, the capital of Armenia. The renovated part is modern with a European air; still, what immediately strikes the eye is that all the shops and banks are either local or Armenian. The small supermarkets sell European and American products, especially dainties and drinks, but the significant majority of the food is either Russian or Armenian,” the article reads.
It is written in the article that there are refugees both here and in Azerbaijan. However, two mosques of the 18th and 19th centuries are still preserved in the town of Shushi. The Armenians of Karabakh are concentrated on the preservation of the medieval monasteries and schools of the Armenian Apostolic Church. The oldest preserved monastery is the beautiful Gandzasar of the 13th century. It retains the simple and strict style of the Armenian churches. It is built on a mountain and is surrounded by little graveyards of different epochs.
“Immersed in this cozy landscape, it is hard to believe that this little and picturesque monastery is within an hour’s drive from the line of contact with Azerbaijan, a militarized zone where the shots and disturbing news are still a norm rather than exception,” the author writes.
British Journal: Nagorno Karabakh populated with Armenians could become the new wonder of world
The Fresno Bee: In upcoming parliamentary elections NKR will assert its national independence and sovereignty