Հասարակություն 14:35 22/06/2015
ՀՀ Ազգային ժողովում «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ ՀՀ տրանսպորտի և կապի փոխնախարար Արթուր Առաքելյանը հայտնեց, որ Հայաստանում անալոգային հեռարձակումից թվային հեռարձակման անցման ժամանակաշրջանը այս տարվա հուլիսի մեկից կտեղափոխվի 2016թ հունվարի 16-ը:
«Հիմնական պատճառը սոցիալական բաղադրիչն է՝ պետության կողմից անապահով խավին թվային ազդանշանի ընդունիչների տրամադրումը: Այդ սարքերի ձեռքբերման համար մեր կողմից հայտարարված մրցույթը տեղի չէր ունեցել, դրա համար երկարացնում ենք ժամկետը»,- ասաց փոխնախարարը:
Նրա խոսքերով՝ թվային ազդանշանի համակարգի կառուցման բոլոր աշխատանքներն ավարտվել են:
«Թվային ազդանշանը անալոգայինին զուգահեռ 98.8 տոկոսով հասանելի են Հայաստանի գրեթե բոլոր մարզերում»,- ասաց Ա.Առաքելյանը:

Politics 16:20 22/06/2015
During debates of the draft amendments to the Law on Television and Radio, Deputy Minister of Transport and Communication Arthur Arakelyan announced that the date of Armenia’s switch from analog to digital television has been postponed from July 1, 2015 to January 16, 2016.
“The main reason is related to the program’s social component: provision of digital TV receivers by the state to vulnerable sections of the population. The tender to purchase such receivers did not take place so we extend the term,” he said.