Տարածաշրջան 18:18 30/06/2015
Եվրոպական խաղերը Բաքվում. մարդու իրավունքների հիմնահարցը շտկելու հերթական բաց թողնված հնարավորություն
Ուսումնասիրեք «ազատ արտահայտում» հասկացության բովանդակությունը: Այն բացակայում է առաջին Եվրոպական Օլիմպիական խաղերի մայրաքաղաք Բաքվում:
Այս մասին գրում է իտալական «Corriere Della Sera»  պարբերականը` անդրադառնալով Ադրբեջանում մարդու իրավունքների հիմնախնդրին: Ստորև ներկայացնում ենք հոդվածի հայերեն թարգմանությունը`ամբողջությամբ.
«Բաքվում ընթացող Եվրոպական խաղերի փակման արարողության նախօրեին «Amnesty International»-ը կոչ է արել Ադրբեջանի իշխանություններին անհապաղ ազատ արձակել բոլոր քաղբանտարկյալներին: Միայն այդ կերպ սպորտային միջոցառումը կհիշվի դրական կերպով:
Դրա փոխարեն առնվազն 20 բանտարկյալներ, որոնց թվում` լրագրողներ, իրավաբաններ, երիտասարդական շարժումների ակտիվիստներ, և այլք, որոնց գործերը ներառված են «Amnesty International»-ի զեկույցում, ձերբակալվել են Եվրոպական խաղերի սկսվելուց 12 ամիս առաջ`այս ամբողջ ընթացքում գտնվելով ճաղերի ետևում: Ընդ որում, Եվրոպական խաղերի «անխափան» բնույթն ապահովելու համար ձերբակալությունները շարունակվում էին խաղերի բացումից ի վեր: Բաքու մուտք գործելը արգելվել է անգամ «Amnesty International»-ի, «The Guardian»-ի, «Radio France»-ի և այլ կառույցների համար:
Թեև միջազգային մամուլը լայն անդրադարձ է կատարել Ադրբեջանում մարդու իրավունքների վիճակին, Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն, Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեն և ազգային օլիմպիական կոմիտեները (բացառությամբ գերմանական և շվեդական կոմիտեների) լռում են Ադրբեջանում տեղի ունեցող սահմանափակումների մասին:
Բարեբախտաբար, խաղերի ընթացքում եվրոպական 2 միջկառավարական մարմինները դատապարտել են մարդու իրավունքների վիճակը Ադրբեջանում:
Հունիսի 23-ին Եվրոպայի Խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը բանաձև ընդունեց, որով կոչ արեց ազատ արձակել Ադրբեջանում անարդարացիորեն ազատազրկված ակտիվիստներին և քաղաքացիական հասարակության լիդերներին:
Հունիսի 24-ին ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հարցերով խորհուրդը, 22 եվրոպական պետությունների, Ավստրալիայի, Կանադայի և ԱՄՆ-ի աջակցությամբ, հայտարարություն ընդունեց, որով մտահոգություն հայտնեց Ադրբեջանում քաղաքացիական հասարակության համար ազատ տարածության բացակայության և ազատ կամարտահայտվելու խոչընդոտների առթիվ` կոչ անելով Բաքվի ղեկավարությանը դադարեցնել ճնշումները խոսքի ազատության նկատմամբ»:

Итальянское издание «Corriere della Sera» – о проблеме нарушений прав человека в Азербайджане на фоне Евроигр
Авторитетное итальянское издание «Corriere della Sera» обратилось к проблеме нарушений прав человека в Азербайджане. «Изучите содержание понятия „свобода выражения”. Оно отсутствует в столице первых Европейских игр в Баку», – говорится в статье.
Отмечается, что накануне закрытия Евроигр международная правозащитная организация Amnesty International призвала власти Азербайджана немедленно освободить всех политзаключенных. «Только таким образом спортивное мероприятие запомнится позитивно», – подчеркивается в статье.
Однако, пишет издание, по меньшей мере 20 политзаключенных, в том числе журналисты, правозащитники, активисты молодежных движений и др., которые были арестованы за год до начала Европейских игр и чьи дела были включены в доклад Amnesty International, все это время продолжают находиться за решеткой.
Более того, подчеркивает итальянское СМИ, для «беспрепятственного» хода Евроигр аресты продолжаются с момента их начала. Напоминается также, что въезд в Баку был воспрещен даже представителям Amnesty International, зарубежных СМИ – «The Guardian», «Radio France» – и других структур.
«Corriere della Sera» отмечает: хотя международная пресса широко освещала ситуацию с правами человека в Азербайджане, Международный Олимпийский комитет (МОК), Европейский Олимпийский комитет (ЕОК) и национальные олимпийские комитеты ряда стран (за исключением Германии и Швеции) продолжают хранить молчание об имеющихся в Азербайджане ограничениях.
«Благо, 2 европейских межправительственных органа осудили ситуацию с правами человека в Азербайджане», – говорится в статье.
Влиятельное итальянское издание подчеркивает, что 23 июня ПАСЕ приняла резолюцию, которой призвала Азербайджан освободить незаконно лишенных свободы активистов и лидеров гражданского общества.
«24 июня Совет по правам человека ООН при поддержке 22 европейских государств, Австралии, Канады и США принял заявление, в котором выражалась обеспокоенность в связи отсутствием свободного пространства для деятельности гражданского общества в Азербайджане и ограничениями на свободу выражения мнений, призвав Баку прекратить давление на свободу слова», – говорится в статье «Corriere della Sera».