Հասարակություն 16:19 29/10/2015
Սաուդյան Արաբիայից բլոգեր Ռաիֆ Բադաուին ստացել է Եվրոպական միության մարդու իրավունքների բարձրագույն՝ Սախարովի մրցանակը: Գազետա.ռու կայքի հաղորդմամբ, այս մասին հայտարարել է Եվրախորհրդարանի ղեկավար Մարտին Շուլցը:
Free Saudi Liberals կայքի հիմնադիրը ձերբակալվել էր 2012 թվականին և դատապարտվել է 10 տարվա ազատազրկման և 1000 խարազանումների՝ իսլամական արժեքներն իբր վիրավորելու համար։
Բացի նրանցի, հավակնորդների թվում էին  նաև ռուս սպանված ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ Բորիս Նեմցովը և Վենեսուելայի Ժողովրդավարական ընդդիմությունը: Վենեսուելայի Ժողովրդավարական ընդդիմության մի քանի անդամներ դատապարտվել են տնային կալանքի։ Վենեսուելայի Ժողովրդավարական ընդդիմությունը կառավարող կուսակցությանն ընդդիմացող կոալիցիա է։
Բորիս Նեմցովը ՌԴ նախկին փոխվարչապետ և ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ էր, ով սպանվել է Մոսկվայում 2015թ․-ի փետրվարին։
Ռիա նովոստին գրում է, որ Մ. Շուլցը հայտարարել է. «Ես կոչ եմ անում Սաուդյան Արաբիայի թագավորին անհապաղ ներում շնորհել Բադաուին և ազատել նրան, որպեսզի նա կարողանա ստանա մրցանակը»:
Սախարովի մրցանակի հաղթողին ընտրել են Եվրոպական խորհրդարանի նախագահն ու քաղաքական խմբերի ղեկավարները: Մրցանակաբաշխությունը տեղի կունենա դեկտեմբերի 16-ին՝ Ստրասբուրգում։
Սախարովի մրցանակը Եվրոպական խորհրդարանի կողմից տրվում է ամեն տարի։ Այն հաստատվել է 1988թ․-ին, որը պարգևատրում է անձանց և կազմակերպություններին՝ մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության համար:

Право 16:45 29/10/2015
Лауреатом премии имени Андрея Сахарова за свободу мысли за 2015 год стал блогер из Саудовской Аравии Раиф Бадави. Как передает «Интерфакс», об этом сообщил председатель Европейского парламента Мартин Шульц.
«Премия Сахарова за 2015 год присуждается саудовскому блогеру Раифу Бадави», – объявил глава Европарламента на пленарном заседании в Страсбурге в четверг.
«В отношении Раифа Бадави нормы прав человека не только не соблюдены, они попраны», – отметил Шульц. Он призвал саудовские власти освободить узника, чтобы он имел возможность вернуться в семью и прибыть на вручение премии в Страсбург.
Бадави был автором интернет-сайта Free Saudi Liberals. Саудовские власти арестовали его в 2012 году и приговорили к 10 годам тюрьмы, тысяче ударов плетью и крупному штрафу за критику исламских ценностей. В январе 2015 года он получил 50 ударов плетью. В связи с волной возмущения в международном сообществе продолжение этого наказания было отложено.
Лауреат был определен на совещании председателей европарламентских фракций с участием Шульца утром того же дня. Его выбрали из тройки номинантов-финалистов, в которую, помимо победителя, вошли российский политик Борис Немцов (посмертно) и демократическая оппозиция Венесуэлы «Круглый стол демократического единства». Эта тройка была согласована комитетами Европарламента по иностранным делам и развитию и подкомитетом по правам человека.
Церемония вручения премии состоится в Страсбурге 16 декабря.
Премия имени Сахарова «За свободу мысли» ежегодно присуждается Европейским парламентом. Она создана в 1988 году с целью отмечать заслуги людей и коллективов, которые выступают в защиту прав человека и основополагающих свобод.
Номинировать кандидатов на премию может политическая фракция Европарламента или группа из не менее 40 депутатов различных фракций. Комитеты ЕП по иностранным делам и развитию голосуют, чтобы выбрать тройку финалистов. Затем совещание председателей фракций и председателя Европарламента определяет лауреата.