Քաղաքական 17:03 25/01/2016
Այսօր Ստրասբուրգում Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանի մեկնարկից առաջ  ԵԽԽՎ նախագահ Անն Բրասյորը, որի լիազորություններն ավարտվում են արդեն այսօր, հանդես եկավ մամլո ասուլիսով և պատասխանեց լրագրողների հարցերին։
Ինչպես հայտնում է Ստրասբուրգում Panorama.am-ի թղթակիցը, Անն Բրասյորին հարց ուղղելու ցանկություն հայտնեց նաև Ադրբեջանի հեռուստաընկերության լրագրողը։ Լրագրողը, սակայն, կարծեք թե մոռացավ հարցի մասին և հանդես եկավ հայտարարությամբ՝ ասելով, որ ԵԽԽՎ-ն կքննարկի «Բռնությունների աճը Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի մյուս գրավյալ տարածքներում»  «Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջանների բնակիչները միտումնավոր զրկված են ջրից» զեկույցները և որ «Խոջալուն ամբողջությամբ ավերվել է հայկական զորքերի կողմից 1992թ․-ի փետրվարի 26-ին և շուտով կլրանա այս ցեղասպանության 24-րդ տարելիցը»։
Ադրբեջանցի լրագրողն իր «հարցն» ամփոփեց այսպես․«Տիկին նախագահ, արդյո՞ք կցանկանաք Ձեր ցավակցությունները հայտնել Խոջալուի զոհերին։ Ասում եք, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը պետք է լուծվի, բայց ինչպե՞ս, եթե ագրեսորը՝ Հայաստանը, չի ցանկանում ազատել օկուպացված տարածքները»։
Այս հարցադրմանը Անն Բրասյորը չափազանց կտրուկ պատասխանեց՝ ասելով, որ լրագրողը ոչ թե հարց ուղղեց, այլ հայտարարություն արեց։ Լրագրողը միջամտեց, թե սա ցեղասպանություն է այս տարածաշրջանում, Բրասյորը կրկնեց, որ պատասխան չի տալու այս «հարցին», լրագրողի միջամտությանը, թե նրանք զոհեր են, Բրասյորն ասաց․«Խոսքեր մի դրեք իմ բերանում։ Մենք պետք է համոզվենք, որ ԵԽ անդամ բոլոր երկրներում քաղաքացիների իրավունքները պաշտպանված են։ Սա է կարևորը։ Խնդրի լուծումը պետք է գտնենք միասին, իսկ փոխադարձ մեղադրանքներով լուծում հնարավոր չէ գտնել»։
Բրասյորը նաև ասաց, որ իր պարտավորությունների ստանձնման սկզբին փորձել է մեկ սեղանի շուրջ նստեցնել ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի և Ադրբեջանի պատվիարկություններին, սակայն չի հաջողել այս հարցում։ Բրասյորը հույս հայտնեց, որ իրեն հաջորդող նախագահը հաջողություն կունենա այս գործում։
Ասուլիսի ավարտից հետո անգամ ադրբեջանցի լրագրողները մոտեցան Անն Բրասյորին իրենց համար գոնե  մեկ հարցի ցանկալի պատասխան ստանալու ակնկալիքով, սակայն Բրասյորն ասաց, որ ավելացնելու ոչինչ չունի և արդեն պատասխանել է նրանց հարցերին։

18:59 25/01/2016 В мире
Сегодня до старта зимней сессии ПАСЕ в Страсбурге председатель Парламентской Ассамблеи Совета Европы Анн Брассер, завершающая свою деятельность на этом посту, выступила с пресс-конференцией. Как передает корреспондент Panorama.am в Страсбурге, задать вопрос главе ПАСЕ поспешил и азербайджанский тележурналист, который, точно забыв о своем намерении, выступил с целым заявлением.
Азербайджанский журналист в своем выступлении, в частности, напомнил, что 26 января в ПАСЕ пройдут голосования по двум проектам резолюций – подготовленному депутатом от Великобритании Робертом Уолтером докладу «Эскалация насилия в Нагорном Карабахе и других оккупированных территориях Азербайджана» и докладу парламентария из Боснии и Герцеговины Милицы Маркович по Сарсангскому водохранилищу, а затем заявил, мол, «Ходжалу полностью разрушен армянскими войсками 26 февраля 1992 года, и скоро исполнится 24-я годовщина этого геноцида».
В завершение т.н. «вопроса» азербайджанский журналист обратился к главе ПАСЕ: «Госпожа председатель, не хотите ли выразить соболезнования жертвам Ходжалу? Вы говорите, что проблема Нагорного Карабаха должна быть решена, но каким образом это будет сделано, если Армения не желает освобождать оккупированных территорий?».
На данное высказывание Анн Брассер ответила крайне резко, отметив, что журналист задал не вопрос, а сделал заявление. Азербайджанский журналист перебил, заявив, мол, это «геноцид в регионе», однако Брассер подчеркнула, что не ответит на данный вопрос.
На слова представителя СМИ Азербайджана, дескать, они являются «жертвами», Брассер сказала: «Не вкладывайте слов в мои уста. Мы должны убедиться, что во всех странах СЕ права граждан защищены. Главное это. Решение проблемы необходимо найти вместе, а общими обвинениями невозможно находить решения».
Анн Брассер отметила также, что с момента вступления в должность она пыталась посадить за стол переговоров в ПАСЕ делегации Армении и Азербайджана, однако этого не удалось сделать. Она выразила надежду, что ее преемник на этом посту добьется успеха в этом вопросе.
После завершения пресс-конференции азербайджанские журналисты подошли к Брассер, чтобы получить ответ хотя бы на один интересующий их вопрос, однако она ответила, что ей добавить нечего и она уже ответила на все вопросы.