Քաղաքական 20:47 04/04/2016 Հայաստան
Ադրբեջանի գործողություններն ուղեկցվում են մարդու իրավունքների և մարդասիրական իրավունքի զանգվածային խախտումներով. Շ.Քոչարյան
«Ադրբեջանի կողմից վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ լայնածավալ հարձակողական գործողությունների սանձազերծումը ոչ միայն ոտնահարեց իր կողմից 1994 թ. ստորագրված հրադադարի հաստատման, 1995թ. հրադադարի ամրապնդման մասին եռակողմ համաձայնագրերը, այլև ուղեկցվում են միջազգային մարդու իրավունքների և մարդասիրական իրավունքի զանգվածային խախտումներով»- այս մասին ասել է ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը՝ պատասխանելով «Արմենպրես» գործակալության հարցին. «Ինչպիսի՞ն է Հայաստանի դիրքորոշումը Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ սանձազերծված լայնածավալ գործողություններում քաղաքացիական անձանց թիրախավորման առնչությամբ: Ինչպիսի՞ միջազգային իրավական գնահատական է անհրաժեշտ այդ ոճրագործություններին»: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Շ.Քոչարյանի խոսքով, ադրբեջանական գործողությունների առաջին իսկ ժամերից միտումնավոր և անխտիր թիրախավորվել են քաղաքացիական օբյեկտները և քաղաքացիական անձինք, այդ թվում երեխաներ և տարեց մարդիկ:
«Խաղաղ բնակչության թվում առաջին տուժածներից էին ադրբեջանական կրակից սպանված 12-ամյա Վաղինակ Թաթուլի Գրիգորյանը, ինչպես նաև ևս երկու վիրավորված դպրոցականներ:
Ադրբեջանը խախտում է Միջազգային մարդու և մարդասիրական իրավունքը, մասնավորապես Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիրը, 1949թ. Ժնևյան կոնվենցիաները, 1977թ. Լրացուցիչ արձանագրությունները, Երեխաների իրավունքների մասին 1989թ. Կոնվենցիան:
Արցախի Մարտակերտի շրջանի Թալիշ գյուղում ադրբեջանական զինծառայողները գազանաբար խոշտանգել, խեղել և սպանել են Խալափյանների ընտանիքի երեք անդամների, որոնցից ամենատարեցը 1924 թ. ծնված Մարուսյա Խալափյանն էր: Անհնար է գտնել քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ նման բարբարոսության որևէ արդարացում: Ադրբեջանական բանակի գործողությունները դուրս են գտնվում ոչ միայն վերոնշյալ կոնվենցիաների, պատերազմի սովորութային իրավունքի, այլ նաև որևէ քաղաքակրթության տարրական նորմերի սահմաններից:
Նման ոճրագործություններ ծրագրողները և իրականացնողները պետք է ենթարկվեն արժանի պատասխանատվության:
Կարևորում ենք, որ միջազգային հանրությունը, ներառյալ մարդու և մարդասիրական իրավունքի օրակարգով գործող միջազգային կառույցները, խստագույնս դատապարտեն Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական անձանց հանդեպ կիրառվող բռնությունները»,-ասել է ԱԳ փոխնախարարը:

Politics 20:59 04/04/2016 NKR
Shavarsh Kocharyan: Azerbaijani actions accompanied with gross violations of international humanitarian law
The large-scale offensive operations unleashed by Azerbaijan against Nagorno-Karabakh in recent days not only violated Ceasefire Agreement, signed by the latter in 1994, and the Trilateral Agreement on the consolidation of ceasefire regime in 1995, but also is accompanied with gross violations of international humanitarian law and international human rights law, Armenian Deputy Foreign Minister Shavarsh Kocharyan said in response to the question of Armenpress News Agency.
“From the very beginning of the Azerbaijani offensive civilian infrastructures and civilian population, including children and the elderly have become intentional and indiscriminate targets of their actions. Among the first civilian victims were the 12 years old Vaghinak Grigoryan, who was killed, and two other wounded school children,” Deputy minister noted
He then underscored that Azerbaijan violates the international humanitarian law and international human rights law, particularly, the Universal Declaration of Human Rights, Geneva Conventions of 1949 and its Additional Protocols of 1977, 1989 Convention on the Rights of the Child.
“In the Talish village of Martakert region of Artsakh, the Azerbaijani soldiers tortured, maimed and killed three members of the Khalapyan family, the eldest of which was Marusya Khalapyan, born in 1924. It is impossible to find any justification for such barbarism towards civilians. The actions of the Azerbaijani army are violating the abovementioned conventions, customary law on war, as well as are beyond any civilizational elementary norms.”
“The masterminds and perpetrators of such hideous crimes should be brought to justice,” Kocharyan mentioned, highlighting the necessity of the strong condemnation by the international community, of the atrocities being committed by Azerbaijan against the civilian population of Nagorno-Karabakh.