Հասարակություն 13:26 29/04/2016 Արցախ
Այս պահի դրությամբ մենք աշխատանքներ ենք իրականացնում բնականոն կյանքին վերադառնալու համար: Արցախի Հանրային Հեռուստատեսությանը և  «Մեդիատոն» ընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է  ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը:
«Արդեն մեր կրթական հաստատություններում, մշակութային օջախներում ստեղծված են անհրաժեշտ պայմանները բնականոն կյանքի վերադառնալու համար: Մենք աշխատանքներ ենք իրականացնում գյուղատնտեսության ոլոտում, որովհետև գտնվում ենք գարնանացանի շրջանում: Մեր հացի մշակներն իրականացնում են համապատասխան աշխատանքներ»,-ասել է Արցախի նախագահը:
Անդրադառնալով ապրիլյան պատերազմի առաջին օրվան, Բ. Սահակյանը նշել է. «Ազգային անվտանգության ծառայության պետին ու ոստիկանապետին տալիս եմ մի շարք կարգադրություններ, իսկ բանակի հրամանատարին հրամայում եմ ոչ թե իրականացնել դիմադրելու գործողություններ, այլ կասեցնել հակառակորդի գրոհը՝ նպատակ հետապնդելով ոչնչացնել նրա կենդանի ուժն ու միջոցները: Պետք է նշեմ, որ փառքով է կատարվել այդ հրամանը Արցախի հերոսական բանակի, նրա ժամկետային զինծառայողների, սպայական կազմի, բարձրագույն հրամանատարական կազմի, ներգրավված կամավորականների, աշխարհի տարբեր երկրներից նախնիների կանչով Արցախում հայտնված հազարավոր մեր հայրենակիցների՝ գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանի գլխավորությամբ»:
Բ. Սահակյանի խոսքով, ապրիլի 2-ին հանրապետությունից բացակայում էին ԼՂՀ վարչապետն ու փոխվարչապետը, մի շարք նախարարներ ու բազմաթիվ գործարարներ, ինչը լրացուցիչ դժվարություններ է ստեղծել:
«Հրետակոծվում էր Թալիշը, Մատաղիսը, Մարտակերտը: Մենք խնդիր ունեինք այդ բնակավայրերի խաղաղ բնակիչներին խաղաղ տարհանել ու տեղափոխել»,-տեղեկացրել է ԼՂՀ նախագահը, ավելացնելով, որ բնակիչների տարհանումը կազմակերպվել է Մարտակերտի ղեկավարության ու ԱԻ նախարարության ջանքերով:
Դրանից հետո հրավիրած Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում ԼՂՀ նախագահը վերահաստատել է իր որոշումները, իսկ նիստի ավարտից հետո մասնակիցների մեծ մասը մեկնել են ճակատ՝ առաջադրանքները կատարելու համար:
Սահակյանը հիշեցրեց, որ կրակի դադարեցման վերաբերյալ բանավոր պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել ՌԴ-ի միջնորդությամբ՝ ՀՀ և Ադրբեջանի ԶՈՒ ԳՇ պետերի միջև:
Անդրադառնալով պատերազմի ընթացքում հայ զինվորների սխրագործություններին, Արցախի նախագահն ասաց. «Գիտե՞ք, դժբախտ են այն ժողովուրդներն ու երկրները, որոնց կյանքը չի ուղեկցում առասպելներով: Դա ավելին է, քան հպարտությունը: Մեր տղաներն իրենց սխրագործություններով ու խիզախություններով նոր առասպելներ են ստեղծել: Մենք չպիտի զարմանանք, որ մեր սերունդները ունակ են նման սխրագործությունների, որովհետև նրանք ընդօրինակում են իրենց ավագներին, հայրերին»:

Society 14:47 29/04/2016 NKR
At the moment, we’re doing our best to get back to normal life, said President of the Nagorno Karabakh Republic, Bako Sahakyan in an interview.
“There are the necessary conditions in educational and cultural institutions to get back to normal life. We are carrying out activities in the agricultural sphere, because it’s the time of spring sowing,” the President said.
Concerning the first day of the April war, the President noted that he commanded the Defense Army not to carry out resistance operations, but to suppress the offensive operations of the adversary destroying its manpower and resources. He added that his command was completely fulfilled by the Defense Army soldiers.
According to Sahakyan, on April 2 the Prime and Deputy Prime Ministers of NKR were out of the country, which created additional difficulties.
“Talish, Mataghis and Martakert were being shelled. We had to dislocate the civilians,” said the President adding that the dislocation was organized with the help of Martakert authorities and the Ministry of Emergency Situations.
Sahakyan also reminded that the verbal agreement on ceasefire between the Chiefs of General Staff of the Armed Forces of Armenia and Azerbaijan was reached with the mediation of the Russian Federation.
Concerning the deeds of Armenian soldiers during the war, President Bako Sahakyan said, “Miserable are the nations and countries whose lives aren’t accompanied with myths. This is more than pride. Our boys have created new myths by their deeds. We shouldn’t be surprised that our generations are capable of such deeds because they learn from their fathers”.